Προς το περιεχόμενο

USB flash: Επαναφορά ...στη ζωή


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου έφερε ένας φίλος το USB flash του, επειδή λέει, το pc του σταμάτησε να το αναγνωρίζει. Το έβαλα στο pc μου το Ubuntu το αναγνωρίζει αλλά έχω κάποια προβλήματα. Σας δίνω τις παρακάτω πληροφορίες μπας και μπορείτε να βγάλετε κάποιο συμπέρασμα:

 

1) Με το που το βάζω κατ' αρχάς ανάβει το φωτάκι λειτουργίας, αλλά αναβοσβήνει για ούτε 1 δευτερόλεπτο και επαναλαμβάνει αυτό κάθε 3 δευτερόλεπτα περίπου.

 

2) Στο computer:/// (δηλαδή στο "Ο Υπολογιστής μου" του GNOME) εμφανίζεται ένα νέο εικονίδιο "EXIGO Flash Disk" το οποίο σημαίνει ότι έχει γίνει mount κάπου. Ωστόσο, όταν κάνω διπλό κλικ πάνω του, μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα

Unable to mount media

There is probably no media in the drive.

 

3) Το lsusb μου δίνει

>Bus 005 Device 004: ID 1976:6025  
Bus 005 Device 001: ID 0000:0000  
Bus 003 Device 001: ID 0000:0000  
Bus 002 Device 002: ID 045e:0084 Microsoft Corp. 
Bus 002 Device 001: ID 0000:0000  
Bus 004 Device 001: ID 0000:0000  
Bus 001 Device 003: ID 0a12:0001 Cambridge Silicon Radio, Ltd Bluetooth Dongle (HCI mode)
Bus 001 Device 001: ID 0000:0000 

Τo ένα είναι το USB bluetooth. Το άλλο είναι το mouse. Αυτό το Device 004: ID 1976:6025 μου φαίνεται πολύ λογικό να είναι το USB flash μιας και δεν έχω άλλη USB συσκευή συνδεδεμένη.

 

4) Ανοίγω το gparted και επιλέγω τη συσκευή /dev/sda που είναι το flash-άκι. Το αναγνωρίζει κανονικά, ως αδιάθετο χώρο, το βλέπει 251,02MB ενώ ονομαστικά είναι 256ΜΒ, τύπος ετικέτας δίσκου: μη αναγνωρίσιμος, κλπ. Πατάω να φτιάξει νέο διαμέρισμα, και βγαίνει ένα μήνυμα, πως για να φτιαχτεί νέο διαμέρισμα, θα πρέπει πρώτα να οριστεί "ετικέτα δίσκου". Προεπιλογή είναι msdos, αλλά δοκίμασα και άλλες επιλογές. Με το που πατάω ΟΚ, για να ορίσει "ετικέτα δίσκου" το gparted κλείνει χωρίς προειδοποίηση.

 

5) Ο φίλος πιστεύει ότι αυτό το έπαθε, έχοντας το συνδεδεμένο, όταν έγινε διακοπή ρεύματος.

 

Θέλω να ρωτήσω τα εξής. Υπάρχει τρόπος να διαπιστώσω, αν το USB flash έχει υποστεί ανεπανόρθωτη βλάβη? Αν όχι, τότε τι θα πρέπει να κάνω για να το επαναφέρω στη ζωή? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε ο φίλος σου, να κάνει αναζήτηση για σφάλματα από τα Windows; Δεν ξέρουμε τι εννοεί "δεν το αναγνωρίζει".

 

Δοκίμασε να κάνεις την δουλειά με το GParted από liveCD ή τουλάχιστον έχοντας αποπροσαρτήσει (umount) πρώτα τη συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω τα εξής. Υπάρχει τρόπος να διαπιστώσω, αν το USB flash έχει υποστεί ανεπανόρθωτη βλάβη? Αν όχι, τότε τι θα πρέπει να κάνω για να το επαναφέρω στη ζωή? Ευχαριστώ.

 

Από τη στιγμή που το βάζεις σε 1-2-3 pc και κανένα δεν το διαβάζει είναι λογικό να υποθέσουμε ότι έχει βλάβη.

 

Αυτά τα usb όταν πάθουν ζημιά συμπεριφέρονται με διάφορους περίεργους τρόπους, μπορεί και διαφορετικό σε κάθε pc!

Όσον αφορά την ερώτησή σου σ' εμένα προσωπικά 2 τέτοια μου έχουν χαλάσει κι άλλα 2-3 σε φίλους δεν υπάρχει σωτηρία!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είχα ένα τέτοιο και το νόμιζα πεθαμένο για 3 μήνες, μέχρι που λέω, ας κάνω έναν έλεγχο και ένα format. Έχασα τα περιεχόμενά του βέβαια, αλλά τη γλίτωσε από την ανακύκλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...