Προς το περιεχόμενο

Project Υπολογιστη για HOME STUDIO-Σχόλια-Προτάσεις


Apateonas_69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι μου.Έκανα την παρακάτω σύνθεση για έναν φίλο που θέλει να κάνει ένα μουσικό PC για τις ηχογραφήσεις του.Βάση τιμών και βάση ποιότητας επέλεξα τα κομμάτια,τόσο σε μητρική-μνήμες και επεξεργαστή όσο και στην κάρτα γραφικών και τα τα υπόλοιπα.Θέλω τα δικά σας σχόλια,για αλλαγές,προτάσεις και άλλες ιδέες ρίχνοντας το βάρος στην επιλογή της κάρτας ήχου.Σας ευχαριστώ.

 

 

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ETHERMALTAKE W0116 TOUGHPOWER 750W ATI CROSSFIRE CERTIFIED 101?

 

ΜΗΤΡΙΚΗ MSI P35 PLATINUM 165?

 

OCZ OCZ2N1066SR2GK DDR2 PC2-8500 2GB (2X1024MB) SLI READY EDITION DUAL CHANNEL 183?

 

SEAGATE BARRACUDA 7200.10 ST3250310AS 250GB SATA2 60?

 

SEAGATE BARRACUDA 7200.10 ST3400620AS 400GB 16MB SATA2 NCQ 98?

 

ASUS EN7300LE/HTD 256MB PCI-E RETAIL 60?

 

LG 20'' LCD L204WS-SF WIDE SILVER 200?

 

INTEL CORE 2 DUO E6550 2.33 GHZ LGA775 - 1333 FSB - BOX 153?

 

ΚΟΥΤΙ ANTEC Antec Nine Hundred Black (SHOP21) 135

 

ΠΛΗΚΤΡΤΟΛΟΓΙΟ-ΠΟΝΤΙΚΙ LOGITECH DESKTOP MX3000 (HARDSHOP) 87?

 

DVDROM & RECORDER NEC AD-7173S LABELFLASH SATA BULK BLACK 28?

 

ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ RME FIREFACE 400 FIREWIRE AUDIO 833?

http://www.rme-audio.com/english/firewire/ff400.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου φενετε οκ η συνθεση....εκτος του οτι θα αλλαζα τον 250αρη δισκο με ενα raptor 36 gb!!

το κουτι παντως φενετε αρκετα καλο με υπερακετους ανεμιστηρες!!!

θα το κοιτουσα και εγω αρκει οι ανεμιστηρες να ειναι ησυχοι

 

Τωρα για την καρτα ηχου δες και κατι απο motu ειναι επισης πολυ καλες καρτες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον είχα τον raptor μέσα αλλά ανέβαζε την τιμή και επειδή ήθελα να ρίξω το κόστος γιαυτό έκανα την αλλαγή και πήγα σε 7.200 για πιο φθηνά.Και να σου πω την αλήθεια είχα βάλει 150αρι raptor και είχα δεί και τους Chetach της Seagate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καρτα ηχου,προχωρα αφοβα μ'αυτη που επελεξες.Ο πατερας μου εχει την παρακατω για επαγγελματικη χρηση και αξιζει καθε ευρω της.Γενικα μετραει σαν εταιρια η RME.

 

http://www.rme-audio.com/english/firewire/ff800.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθές ψάχτηκα πολύ με τις κάρτες ήχου απο κάποιους φίλους μουσικούς.Rallistas έχεις δίκιο για τις rme καρτες.Επίσης μετά απο το σχετικό οκ για το σύνολο των χρημάτων που θα δαπανηθούν,αποφασίσαμε να ρίξουμε άλλα 700 ευρω για την υλοποίηση αυτού του project.Οι αλλαγές που έγιναν είναι αντί του πρώτου 250 gb δίσκου να μπεί ένας raptor 150gb,αντί για την μητρική MSI P35 Platinum να μπεί η MB GIGABYTE X38-DQ6 και 22άρα LG αντι για 20αρα.Επίσης για ηχεία επιλέξαμε τα KRK αυτοενισχυόμενα.Τι λέτε για αυτές τις αλλαγές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιά νέα μορφή της σύνθεσης είναι αυτή εδώ.Επίσης αλλάξαμε την κάρτα ήχου σε RME FIREFACE 800 και ο E6550 Dual Core έγινε Quad Core 6600.

 

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - INTEL CORE 2 QUAD Q6600

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ – P35-DQ6 P35

ΜΝΗMΗ RAM - OCZ OCZ2N1066SR2GK DDR2 PC2-8500 2GB (2X1024MB) SLI READY EDITION DUAL CHANNEL DDR2

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ - WESTERN DIGITAL RAPTOR WD740ADFD 74GB 10000RPM SATA

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ - SEAGATE BARRACUDA 7200.10 ST3400620AS 400GB 16MB SATA2 NCQ

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ - ASUS EN7300LE/HTD 256MB PCI-E RETAIL

ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ – RME FIREFACE 800

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ - ENERMAX LIBERTY 620W RETAIL

ΚΟΥΤΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ – ANTEC NINE HUNDRED BLACK

ΟΘΟΝΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ – LG 22'' LCD L222WS-SN WIDE SILVER

ΗΧΕΙO KRK MONITOR RP-5 KRK

UPS ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ - MUSTEK UPS POWERMUST 2000VA USB LINE INTERACTIVE

ΠΟΛΥΜΠΡΙΖΟ APC PH6T3-GR HOME OFFICE SURGE ARREST 6

DVDROM & RECORDER NEC AD-7173S LABELFLASH SATA BULK BLACK

ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ-ΠΟΝΤΙΚΙ LOGITECH DESKTOP MX3000

 

 

έχω και μιά απορία ακόμα....Η συγκεκριμένη μητρική του project υποστηρίζει firewire.Υποστηρίζει όμως και τα 2 πρωτόκολλα ?FireWire Port 400 (1394a) και 800 (1394b)?Πώς μπορεί κανείς να το μάθει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια τα krk,εγω εχω τα 8 ιντσα!!krk rockit 8!!τα πενταιντσα τα εχει ενα φιλαρακι μου και το μονο αρνητικο που ακουω ειναι οτι δεν εχουν αρκετα μπασα,λογο λεγεθους κατα τα αλλα εχουν ωραιο αρκετα flat ηχο!! δες και τα 6 ιντσα η ακομα καλυτερα τα 8 αν σηκωνει η τσεπη!!

βεβαια μπορει να σου κανουν μια χαρα και τα 5 ιντσα αναλογα τι μουσικη θελεις να ''βγαλεις''-μιξαρεις!!

 

για το firewire που ρωτας μπες στο site της μιτρικης δες τα χαρακτηριστικα η κατεβασε το manual!!

 

 

ποσο σου βγαινει η νεα συνθεση(ολα μαζι)??

 

Αντε με το καλο το home studio!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα του σκληρού δίσκου, έχω την άποψη πως αν αγοράσει 2 400άρηδες και τους βάλει σε RAID-0 θα έχει αυξημένη ταχύτητα. Με μόνο μειονέκτημα το ότι θα βλέπει έναν 800άρη (για την ακρίβια 745GB) και αν θέλει τον χωρίζει π.χ. 45 για λειτουργικό + 700 για αρχεία.

 

Όσο για τη μνήμη, ρε παιδιά μήπως είναι πανάκριβη η μνήμη στα 1066; Δεν έχετε βάλει ενδεικτικά κάποιες τιμές, αλλά πιστεύω πως και με 800άρες μνήμες θα έκανε πολύ καλά τη δουλειά του.

 

Κάρτα γραφικών, αφού θα πάρει αδύναμη, ας πάρει 2400Pro ή 2400XT, πιο γρήγορη από την 7300 και υποστηρίζει και DirectX 10.0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε akira σευχαριστω για τα σχόλια και τις διευκρινήσεις όσο αναφορά τα KRK.Με τις firewire βρήκα άκρη τελικα και προτίμησα μια 400αρα με σύνδεση pci-e με το chipset της Texas instruments.Το πισι μέχρι στιγμης μας κοστίζει 3χήνες και κάτι ψιλά... .Φίλε sapphire οι 1066 μνημες είναι μέσα στο baget της σύνθεσης επομένως αυτές ή κάποιες άλλες στον ίδιο χρονισμό θα αγοράσουμε,αν και συμφωνώ μαζί σου οτι και οι 800αρες κάνουνε δουλειά.Οσο για τους δίσκους και την συνδεσμολογία τους σε RAID το είχα σκεφτεί απο την αρχή.Όμως σε αντίστοιχα project για μουσικά pc που βρήκα απο κάποια επαγγελματικά site στο ιντερνετ,όλοι είχανε στις συνθέσεις τους έναν SATA μικρό για το λειτουργικο μέχρι 160gb(Οs,κτλ)και έναν 2ο ποιό γεμάτο απο 320 μέχρι και 750 για Audio labraries.Οπότε έκανα κάτι αντίστοιχο κι εγώ.Αυτό για την κάρτα γραφικών θα το κοιτάξω γιατι είναι καλή η παρατήρηση σου για το directx 10.

 

Ευχαριστώ παιδιά,ότι άλλο έχετε να μου πείτε πολύ ευχαρίστως να σας ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΕΑ ΣΥΝΘΕΣΗ ΜΕ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ ΚΑΙ ΜΗΤΡΙΚΗ ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΑ(Η ΜΗΤΡΙΚΗ ΑΠΟ ΠΡΟΠΑΡΑΓΓΕΛΕΙΑ)

 

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - INTEL CORE 2 DUO E6550 2.33 GHZ LGA775 - 1333 FSB - BOX

 

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ – P5E3 Deluxe WiFi (s775, DDR3, X38) την συγκεκριμένη την επιλέξαμε μετά απο παρότρυνση για τις επιδόσεις της απο άλλα μέλη σε άλλη θεματική ενότητα του φόρουμ.

 

ΜΝΗMΗ RAM - CORSAIR XMS3 DDR3 2GB (2X1GB) PC3-8500 (1066MHZ) DUAL CHANNEL

 

SEAGATE BARRACUDA 7200.10 ST3160815AS 160GB SATA

 

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ - SEAGATE BARRACUDA 7200.10 ST3400620AS 400GB 16MB SATA2 NCQ

 

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ-SAPPHIRE RADEON HD2400XT 256MB 64BIT PCI-E RETAIL(η συγκεκριμένη επιλέχθηκε από παρότρυνση άλλου μέλος στο συγκεκριμένο θέμα)

 

ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ – RME FIREFACE 800 + FIREWIRE ADAPTER PCI-E

 

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ - THERMALTAKE W0116 TOUGHPOWER 750W ATI CROSSFIRE CERTIFIED

 

ΚΟΥΤΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ – Soprano RS 101 - VG7000BWS

 

ΟΘΟΝΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ – LG 22'' LCD L222WS-SN WIDE SILVER

 

ΗΧΕΙΑ KRK

 

UPS ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ - MUSTEK UPS POWERMUST 1000VA LINE INTERACTIVE

 

ΠΟΛΥΜΠΡΙΖΟ APC PH6T3-GR HOME OFFICE SURGE ARREST 6

 

DVDROM & RECORDER NEC AD-7173S LABELFLASH SATA BULK BLACK

 

ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ-ΠΟΝΤΙΚΙ LOGITECH 967670 LX710 CORDLESS LASER DESKTOP

 

Τιμή μέχρι στιγμής 3.312 ευρώ

 

περιμένω σχόλια για παραπέρα βελτιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουτι που ειχες διαλεξει στην αρχη ,Το antec nine hundred,μου φαινετε πιο ωραιο, εχει περισοτερους ανεμιστηρες και στο cage των δισκων εχει 120αριδες για να coοlaroyn οι δισκοι και ενα ''τερας'' 200αρη για exhaust!!

αλλα ειναι ψιλο ακριβο ε?

 

παντως αν θες να δεις και ενα ησηχο και αρκετα ''ψυχρο''κουτι με κατω απο 100 ε dew ena apo ayta : http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%CA%CF%D5%D4%C9%C1+-+CASES&developer=ARCTIC%20COOLING

 

εγω εχω το παλιο silentium t2 με 350w rms και peak στα 450w!!

αυτο που υπαρχει στο e-shop ειναι με 500w τροφοδοτικο ενω εχει βγει καινουργιο μοντελο με 550 w

για περισοτερα : http://www.arctic-cooling.com/pc_case2.php?idx=143

 

ειναι πραγματικα πολυ ησηχο(πιστευω να ψαχνεις componets που να ειναι ''υσηχα")

εχω το εχω με καρτα γραφικων χωρις ανεμιστηρακι και ψυκτρα τις ιδιας εταιριας και δεν βγαζει κιχ!!

 

και στην τελικη γλιτωνεις λεφτα αφου περνεις τροφοδοτικο και case με 93 ε!!

 

 

Ηχεια τελικα ποια θα τα παρεις?τα 5ιντσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά φίλος μάλλον θα πάμε στο ANTEC γιατί ο κολλητός μου ψήνεται να ξεπαραδιαστεί για τα καλά...Μετά την P5E3 και τις 1600αρες ddre μνήμες (310+410)μονο αυτά τα 2 ...ε δέν λέει αν κάνουμε τσιγκουνιές στο κουτί...

 

Τα ηχεία τα πήραμε τα 5 ιντσα και αργότερα θα πάρουμε και ένα γουφεράκι για τα μπάσα που δεν θα αποδίδει το ζεύγος των KRK

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το φιλαρακι μου που εχει τα 5ιντσα ετσι τα εχει με το subwoofer το rp10s της ιδιας σειρας!!αυτο δεν σκεφτεστε να παρετε?

 

με το sub ομως παιζει ενα θεμα δηλ θελει σωστη ριθμιση και στην ενταση και στην συχνοτητα που θα παιζει αλλιως οι μιξεις-παραγωγες σου μπορει να εχουν πολλα μπασα(δυσκολο) η πολυ λιγα(πιο πιθανον)!το συγκεκριμενο εχει low pass freq φιλτρο 50 hz μεχρι 130 hz !

αν ο κολητος σου εχει καλο αυτι μπορει να τα ''φερει'' και με το αυτι!!

ειναι απο τα πιο σημαντικα πραγματα σε καθε studio η σωστη τοποθετηση των monitor και η σωστη ρυθμηση τους,ετσι τουλαχιστον πιστευω εγω!!

 

 

δες αυτο το review http://www.zzounds.com/productreview--KRKRP10S (αν και δεν λεει και πολλα σαν review)

 

και αυτο για τα rp5 http://mixguides.com/studiomonitors/Reviews/krk-rokit-monitors-604/

 

αν ο κολητος σου εχει καλο αυτι μπορει να τα ''φερει'' και με το αυτι!!

 

Στην συνδεσμολογια προτεινετε παντως να τα εχεις balanced και με canon(xlr)

δηλαδη απο την εξοδο της καρτας με στερεοφονικο καρφι(balanced jack) sta monitor me xlr(balanced)!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι για γούφερ μιλάμε πάντα στην ίδια σειρά,άν όχι αυτό κάτι παρόμοιο.Οσο για το αυτί που λές δέν νομίζω μέχρι πρίν τα Χριστούγεννα να πετύχουμε τον ήχο που θέλουμε τόσο σε παραγωγή όσο και σε ικανοποιητική ακουστική,το καλό πράγμα αργεί να γίνει,το ξέρεις αυτό φαντάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...