Προς το περιεχόμενο

ενωση routers


alt10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδή και εγώ είμαι στη δουλειά δεν έχω πολυτέλεια να στο αναλύσω αλλά κάνω μια προσπάθεια:

αυτή τη στιγμή το fritz box (τρομάρα του) είναι Access Point. Δηλαδή μπορούν να συνδεθούν Wireless Clients

Για να παίξει ασύρματα ο Router σου θα πρέπει να τον βάλεις σε Wireless Client mode έτσι ώστε να πάρει ip από το fritz.

Η εναλλακτική που έχεις είναι ο router σου να υποστηρίζει repeater mode. Με αυτό το mode απλά θα λαμβάνει το ασύρματο σήμα από το fritz και θα συμπεριφέρεται σαν να ήταν το fritz πιθανότατα επεκτείνοντας το στις lan πόρτες του.

Στην πρώτη περίπτωση θα πρέπει να στήσεις σωστά τις IP τα subnets και τα gateways.

Στην 2η περίπτωση είναι πιο απλά τα πράγματα και θεωρητικά αν συνδέσεις το pc σου στην ethernet port του netgear θα πάρει ip από το dhcp του fritz και θα παίζουν όλα μια χαρά.

 

ελπίζω να κατάλαβες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

giati re tarrasque tromara tou sto fritzbox?Egw sto spiti pou exw to 7140 eimai poly eyxaristimenos (apo tin HOL gia double play).

To paidi thelei na valei gia AP to netgear tou k oxi to fritz....logika tha exei HOL double play k prepei tilefwna-internet na pernane apo to fritz prwta.

Giayto k lew pio panw na dei an to netgear tou mporei na ginei AP....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια τωρα καταλαβα ... συμφωνω με τον apsiman και εγω hol ειμαι τι να κανουμε με το voip ... να ρωτησω κατι αλλο το netgear μου υποστιριζει αυτο το ap ?/???? απο θα το βρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά ένα από τα 2 πρέπει να παίζει σαν AP και ένα σαν client και νομίζω πιο παραμετροποιήσιμο είναι το netgear

alt10 κάπου στο menu λέει για wireless mode και πρέπει να έχει μια λίστα. αυτή η λίστα τι επιλογές σου δίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα update και μου εβγαλε την επιλογη αλλα τωρα δεν καταλαβα εκει που λεει να βαλω την mac θα βαλω την mac του fritz box σωστα η κατι δεν καταλαβα?

(εγω θελω το netgear να συμπεριφερεται σαν το fritz )

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια την εβαλα αλλα δεν γινεται τιποτα ασε που κολησε το fritzbox και δεν συνδεεεται δεν ξερω τι επαθε ... ξερει κανεις πως να το φερω στις εργοστασιακες του ρυθμισεις ? (υποψη δεν συνδεεται με κανενα pc )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θυμάμαι, αλλά το γράφει στο manual. Αν έχεις το "Fon" FritzBox (αυτό που έχει και ATA για να συνδέεις τηλεφωνικές συσκευές), μπορείς να το κάνεις συνδέοντας ένα τηλέφωνο και εισάγοντας μια συγκεκριμένη ακολουθία τόνων (π.χ. δίνοντας "#123#").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...