Προς το περιεχόμενο

Θύρα pci express X4 vs X16


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλος σκέφτεται αναβάθμιση και έχει βρει μητρική που έχει και AGP και pci express θύρα μόνο που η ταχύτητα της pci express είναι Χ4.

 

Το ερώτημα είναι αν αυτό αποτελεί σημαντικό περιορισμό για την απόδοση μιας κάρτας.

 

Προς το παρόν έχει μια 6800XT AGP την οποία και θα προτιμούσε βέβαια να κρατήσει για ένα διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bump!

 

Aπό ότι έψαξα, το PCI express X4 έχει την ίδια περίπου ταχύτητα με το AGP X4.

 

Θα αποτελέσει περιορισμό για μια σύγχρονη κάρτα? Μιλάμε για περίπου 1GB/s. (ή όπως στους σκληρούς όπου το SATA με SATA2 πρακτικά δεν έχουν διαφορά?)

 

Επίσης πέραν των επιδόσεων, κάρτες PCIexpress X16 δουλεύουν σε Χ4 slot?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν υπάρχει κάποια άλλη μητρική ίδιου τύπου με AGP+PCI-E 16x? To έχει ψάξει?

 

Πάντως καλύτερα να μην πάρει PCI-E 4x. Στην χειρότερη περίπτωση ας πάρει μια μητρική με PCI-E 16x με on-board vga για να κάνει την δουλειά του προσωρινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Egw exw ti mitriki tis upografis me PCI-E x4 kai tin X1950 Pro kai eilikrina den mporw na pw oti vlepw diafora me ena paromoio pc enos filou pou exei tin idia karta..De nomizw oti tha exei provlima. Kai episis nomizw oti stin agora den uparxei twra kapoia alli protasi ektos tis Asrock me PCI-E x4..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω οτι αυτή εδώ η μητρική υποστηρίζει SATA2 και PCI-Express 16x:

http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=4CoreDual-SATA2&s=775

 

Πραγματικα δεν γνωρίζω κατα πόσο χρησιμοποιείται όλο το bandwidth απο τις PCI-express 16x... αλλά καλύτερα είναι να έχει 16χ, εφόσον όπως είπε θα αγοράσει στο μέλλον καινούργια κάρτα. Λογικά οι καινούργιες κάρτες θα αξιοποιούν περισσότερο το bandwidth των pci-e καρτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω οτι αυτή εδώ η μητρική υποστηρίζει SATA2 και PCI-Express 16x:

http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=4CoreDual-SATA2&s=775

 

Πραγματικα δεν γνωρίζω κατα πόσο χρησιμοποιείται όλο το bandwidth απο τις PCI-express 16x... αλλά καλύτερα είναι να έχει 16χ, εφόσον όπως είπε θα αγοράσει στο μέλλον καινούργια κάρτα. Λογικά οι καινούργιες κάρτες θα αξιοποιούν περισσότερο το bandwidth των pci-e καρτών.

 

ma de grafei oti einai PCI-E x16 apla grafei PCI-e..Ara prepei na einai x4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Egw exw ti mitriki tis upografis me PCI-E x4 kai tin X1950 Pro kai eilikrina den mporw na pw oti vlepw diafora me ena paromoio pc enos filou pou exei tin idia karta..De nomizw oti tha exei provlima.

 

Mη τρελαθούμε.

Και βέβαια την περιορίζει.

Εδώ η 9800ΧΤ (agp x8) που είχα παλιά σ'ένα σύστημα που εχει μητρική agp x4 περιοριζόταν πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...