Προς το περιεχόμενο

Female fronted metal/rock bands, songs...


flo1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nightwish - όλα

Arch Enemy - We Will Rise, Dead Eyes See No Future, Nemesis, My Apocalypse, τσέκαρε και το άλμπουμ Rise of the Tyrant (φοβερό!!)

After Forever - Energize Me

Astarte - God I Hate Them All, Queen of the Damned, Princess of the Dawn, Deviate, Black Mighty Gods

Cadaveria - Laying In Black, Uneven Like Clouds, Anagram

Leaves' Eyes - Farewell Proud Men, Elegy

Sirenia - My Mind's Eye, Sundown, The Other Side

Xandria - Vampire, Sleeping Dogs Like (αλλά δες και τα παλιότερα άλμπουμ τους, κάτι λένε)

Znowhite - Baptised By Fire, War Machine

Doro - All We Are, I Rule the Ruins, Metal Tango

 

Και τώρα συγκροτήματα που ξέρω αλλά δεν πολυασχολούμαι:

Elis, Lacuna Coil, Lullacry, McQueen, The Gathering (δες το Mandylion, τα σπάει!!), Within Temptation, Battlelore, Dark Moor, Mystery Blue, Tarja (η γνωστή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πράγματα λιγότερο φανερά:

 

Ice Age - γαμάτο heavy(νωρίς)technothrash(αργότερα) από 4-5 κοπελες από Σουηδία...πίσω στο 1986. Δυο γαμάτα ντεμο υπάρχουν και στο ίντερνετ.

 

Atrox - καλλίτερη γυναίκα τραγουδίστρια στο HM γενικά. Aquired taste η αυτή νορβηγική μπάντα ιδικά. Βρείτε το Contentum.

 

The 3rd and the Mortal - αδερφή της τυπισας των Atrox. μπάντα που έκανε τα πάντα εκει στο νεκρό δέρμα μεταξύ doom metal και ambient. βρείτε Painting on Glass

 

Detente - Recognise no Authority βρομιλα thrash με γυναικεία φωνητικά σχισμένα από δίψα και αδικία. Γουστάρω.

 

Znowhite, γενικά γουστάρω τρελά Debbie Gunn. proto-thrash εδώ.

 

Thorr's Hammer - drone-doom με βρυχηθμούς που βγαίνουν από γυναικά, ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξίσου πολύ καλό συγκρότημα με εκπληκτικά φωνητικά είναι οι In This Moment . Μια αστεράτη γκόμενα,τίγκα στα tattoo, είναι ικανή να βγάζει από brutal μέχρι μελωδικο ήχο.

 

Δείτε τους στο http://www.myspace.com/inthismoment .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Helm21: Δε ξέρω φίλε, κι εγώ μόνο το Act of God έχω. Θα ψάξω πάντως μήπως και βρώ τίποτ' άλλο.

@sotirakis.net: Αυτούς θα τους τσεκάρω γιατί και κάποιος άλλος μου τους πρότεινε.

 

Ξεχάσαμε όμως προτείνουμε στο φίλο/φίλη μια πολύ μεγάλη κυρία της metal, με όλα τα λεφτά φωνή και ήταν απ' όσο ξέρω απ' τις πρώτες γυναίκες στη metal.

 

Doro. Ψάξε βρες ό,τι μπορείς από Warlock (εκεί τραγουδούσε στις αρχές του '80) κι από Doro (το δικό της συγκρότημα). Προσωπικά έχω σε mp3 μόνο το Classic Diamons & Warrior Soul από το δικό της συγκρότημα. Αλλά σπέρνουν. Μόνο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Poly Jean Harvey από Desert Sessions Volumes 9&10, το Crawl Home. Απίστευτη ψυχεδέλεια/κλίμα stoner-ιας. Ας όψεται η προϋπηρεσία του Josh Homme στους Kyuss. Εδώ μια γαμάτη live εκτέλεση:

 

Επίσης πάλι από P.J., το This Is Love:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...