Προς το περιεχόμενο

Περίεργος ήχος από τον δίσκο….


Sincere

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Paidia kalimera.

 

Exo ena macbok aplo me 2GHz cpu kai 1GB memory.

 

Exo dyo erotiseis kai tha ithela tin voithia sas giati me exoun anxosei kapos.

 

H proti exei na kanei me ton disko h toulaxiston nomizo me ton disko.

 

Kapoies stigmes apo ta mesa toy foritoy akou kati na doyleyei kai na kanei groutsou groutsou. Den einai to fan giati auto ksero na to ksexorizo. Nomizo einai o diskos exo ksanakousei auto ton ixo kapoies fores pou se auton kai se paleoterous foritous mou otan kano search tora omos to akouo poly poio syxna kai xoris na kano search. Eimai sxedon veveos oti einai o dyskos.

Na anisixiso???

 

To deutero exei na kanei me ena migaki (oxi miga alla mikro migoides zouzounaki) pou petage gia arketi ora trigiro mou kai telika einai tin faeini idea na paei na mpei mesa sto macbook apo ta anoigmata kato apo tin othoni. Na anisixiso??

 

Koitaka mesa apo ta anoigmata me fako alla den to vlepo pouthena. Ekana kai hardware check kai ola teleia. Na anisixiso gia auto? tha exo sto mellon provlima?

Kserei kaneis an ta migakia einai agogima kai kanoun vraxykykloma?

 

Eyxaristo ek ton proteron alla eimai kapos anisixos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το μυγάκι δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, αυτό μπορεί! :) Όσον αφορά στον σκληρό, μήπως δεν έχεις πολύ χώρο ελεύθερο και γράφει συνέχεια στη Virtual Memory?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kala auto sigoura tha exei. :-D

 

Apo disko exo 9GB eleuthera apo ta 31GB pou exo dosei sta windows me diamorfosi FAT32.

 

Exo orisei kai tin virtual memory 1024MB ametavlita.

 

To task Manager me enimeronei oti exo 35 processes kai commit Charge 400M /1923M

 

Mipos na kano gia arxi ena defragment?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kserei kaneis an ta migakia einai agogima kai kanoun vraxykykloma?

Μπα, έχει μεγάλη αντίσταση το μυγάκι, δεν περνάει ρεύμα. :lol::lol:

 

Όσο για τον δίσκο, στο κάνει και στο Mac OS ή μόνο στα Windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To kanei kai sto mac, oxi toso sixna oso sta windows oute me tin ida entasi alla to kanei.

 

Den perimena vevaia kati diaforetiko afou to mac exei kalitero tropo diaxirisis toy diskoy kai alli diamorfosi se sxesi me ta win poy exoyn fat32.

 

To hardware test me to cd tou mac den edeikse tipota.

 

1) Mipos einai apo tin xrisi?

Anoigo to pc ti proi 9-10 kai klinei 1-2 to vradi. Einai poly megali xrisi gia ena forito poso malon gia ena disko na gyrizei toses ores me toses xiliades strofes.

 

2) Mipos ftaine kati sinexomena re-start poy ekana?

 

3) Mipos ftaiei poy kapoies fores kolisan ta windows (logo iou) kai ton eklina apo to koumpi? kserete, to krataga patimeno mexri na kleisoun ola kai meta vour ap; tin arxi

 

4) Mipos ftaiei pou einai i 3 fora pou svino to partition ton win mesa apo to mac, kai ksanakano tin diadikasia na ftiakso xoro me to bootcamp kai meta na egatastiso win?

 

 

Pros theou omos, min fantastite oti einai kati poly dynato. Oxi, alla akougete. palia to akouga mono otan ekana search tora to akouo poio sixna. A!, to akouga kamia fora mono otan pataga stis idiotites kai perimena na mou pei to megethos kapoiou poly megaloy fakeloy.

Apla tora to akouo poio sixna..kai fovamai :fear::fear::fear:

 

 

En telei, poso tha mou kostisei na alasko disko?

ep' eukeria na valo kai enan megalitero kai na kano auton edo forito.

Thelo na valo kai mnimi apote mporo na ton pao kapou na mou kanoun kai ta duo?

 

Tha mporesei na ginei kai kapoios katharismos na figei apo mesa to atimo to migaki?

 

Prepei na pao oposdipote stin rainbow?? oxoxox manoula mou....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ένα disk verification από το Disk Utility και δες αν σου βγάζει κάνα λάθος. Άμα δεν σου βγάλει τότε μάλλον είναι οκ και ο ήχος προέρχεται από φορτωμένο δίσκο. Κάνε ένα defrag στα XP.

 

Δίσκο και μνήμη άλλαξε μόνος σου, μην δίνεις τζάμπα λεφτά. Τουλάχιστον αυτά που μπορούμε να τα κάνουμε μόνοι μας, να τα κάνουμε και να μην πλουτίζουμε τους απατεώνες. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου και εγώ έχω ένα macbook pro

ενώ ο σκληρός είναι αθόρυβος στο macos x, όταν δουλεύω στα windows, ακούγεται πάρα πολύ συχνά ο ήχος που αναφέρεις

 

συμβαίνει και στα xp και στα vista

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογώ ότι δεν ξέρω τι συμβαίνει...

έμενα μου ακούγεται και στο mac os οχι όμως όσο στα xp...

 

Επειδή μέσα σε δυο μήνες έσβησα δυο-τρεις φορές το partition των xp μέσα απο το mac os (χωρίς να πειράξω το mac os) καταλήγω στο συμπέρασμα οτι έχω κάνει τα sector του δίσκου μπάχαλο...

 

Θα πατήσω ενα γενικό format στο μηχάνημα και αφού το mac os φτιάξει τα sector όπως θέλει θα βάλω και τα xp.

Σε αυτό το συμπέρασμα καταλήγω με τη λογική οτι μετά απο τόσες διαδικασίες σβήσε - γράψε στην τελευταία διαδικασία το bootcamp έδωσε χώρο στα xp όπου βρίκε.

Ειδικά μετά την τελευταία διαδικασία εγκατάστασης, το bootcamp μπορεί να μην βρήκε 32GB σερί ελεύθερα και να τα έδωσε κομματιαστά, τουτέστιν κομματιαστό και το mac os και τα xp.

 

Ελπίζω όμως να μην φταίει που κάποιες φορές ενώ ήμουν σε xp (είχαν κολλήσει τα αναθεματισμένα) έκλεισα τον υπολογιστή κρατώντας πατημένο το κουμπί power. Κάποιες απο αυτές τις φορές ακούστηκε ένας δυνατός ήχος απο το δίσκο.

Ο κλασικός ήχος που ακούμε αν κλείσουμε απότομα ενα οποιοδήποτε μηχάνημα....

Λετε να ήταν το απότομο παρκάρισμα της κεφαλής?

Λετε αυτό να της άφησε κουσούρι?

 

Φίλτατε dali13gr. η εξέταση του δίσκου με το cd της apple δεν έδειξε τίποτα.

Βέβαια δεν ήμουν μπροστά απο το μηχάνημα. Το έβαλα να κάνει αναλυτικό

check και έφυγα και οταν γύρισα είχε τελειώσει και απλά μου έλεγε οτι όλα είναι οκ και οτι δεν βρέθηκε κανένα πρόβλημα.

Οσο για τη μνήμη το σκέφτομαι, εχω και κατι ερωτήσεις που θα τις κανω όμως σε άλλο topic, σχετικά με το δίσκο, μάλλον θα πάρω έναν εξωτερικό και θα βάλω εκεί ολα τα δεδομένα μου. Ετσι ακόμα κι αν κολλήσουν ποτε τα xp ή χαθεί το partition τουλάχιστον να μου μείνουν τα δεδομένα. ;) Συν το οτι θα δώσω πολύ λιγότερο χώρο στα xp και συνεπώς περισσότερο χώρο στο λατρεμένο mac os....:-D:-D

 

Φίλτατε sotirisl, όπως προανέφερα εμένα μου ακούγεται και στο mac os. Αν ακουγόταν μόνο στα xp θα χαιρόμουν με τη λογική οτι κάνουν μάπα διαχείριση χώρου αλλά το mac os???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oλοι οι σκληροι κανουν εστω και καποιο ελαχιστο θορυβο οταν δεν ειναι idle.

 

(βασικα και σε idle κανουν θορυβο,αλλα ακομα πιο χαμηλο)

 

Ισως στο mac os x σου ακουγεται λιγοτερο ο θορυβος γιατι δεν χρησιμοποιει τοσο συχνα το δισκο οσο τα windows (αλλωστε ειναι γνωστο οτι τα windows κανουν πολυ πιο εντονο swapping)

 

 

Αυτο που θα πρεπει να σε ανησυχει ειναι αν αυτος ο θορυβος εχει δυναμωσει σε σχεση με παλιοτερα.

Και εννοω αν εχει δυναμωσει η ενταση του,ποσο δυνατα ακουγεται και οχι η συχνοτητα του και ποσο συχνα ακουγεται.

 

Αν εχει δυναμωσει η ενταση του,τοτε πιθανον ο δισκος να εχει προβλημα.

 

Μια λυση που πιθανως να δειξει οτι ο δισκος εχει προβλημα ειναι να τρεξεις το hdtune απο τα windows(δε θελει εγκατασταση)

και να μας ποσταρεις ενα screenshot με benchmark του δισκου,γιατι πολυ συχνα οι προβληματικοι δισκοι εχουν και πεσμενες επιδοσεις.

 

Επισης το hdtune δειχνεις και τις πληροφοριες SMART που δειχνουν την υγεια του δισκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, προσπάθησα να ανεβάσω και εικόνες αλλά δεν κατάφερα να τις κάνω μικρότερες απο 19ΚΒ (παιδεύομαι εδώ και 1 ώρα με photoshop και δεν το κατάφερα. αν ξέρει κανείς τον τρόπο ας μου πει και μένα. Επίσης να ζητήσω συγνώμη απο τους διαχειριστές και στους χρήστες για το μέγεθος του post).

 

 

Τα στοιχεία είναι:

 

Benchmark No1

HD Tune: TOSHIBA MK8034GSX Benchmark

 

Transfer Rate Minimum : 4.4 MB/sec

Transfer Rate Maximum : 34.3 MB/sec

Transfer Rate Average : 27.9 MB/sec

Access Time : 17.3 ms

Burst Rate : 65.7 MB/sec

CPU Usage : 2.5%

 

Benchmark No2

HD Tune: TOSHIBA MK8034GSX Benchmark

 

Transfer Rate Minimum : 6.7 MB/sec

Transfer Rate Maximum : 34.3 MB/sec

Transfer Rate Average : 28.1 MB/sec

Access Time : 16.9 ms

Burst Rate : 65.6 MB/sec

CPU Usage : 2.3%

 

Benchmark No3

HD Tune: TOSHIBA MK8034GSX Benchmark

 

Transfer Rate Minimum : 3.4 MB/sec

Transfer Rate Maximum : 34.2 MB/sec

Transfer Rate Average : 28.0 MB/sec

Access Time : 17.1 ms

Burst Rate : 62.5 MB/sec

CPU Usage : 2.4%

 

Πάντως στο γράφημα ενώ ξεκινά με 35ΜΒ/sec στο τέλος φτάνει στα 15MB/sec με δύο ξαφνικά βυθίσματα. Το ένα στο 30% που πέφτει στα 5ΜΒ/sec και ένα στο 75% στα 15MB/sec.

 

Λοιπά στοιχεία:

 

Info:

 

HD Tune: TOSHIBA MK8034GSX Information

 

Firmware version : AH303B

Serial number : Z6KQFDK3S

Capacity : 74.5 GB (~80.0 GB)

Buffer size : 0 KB

Standard : ATA/ATAPI-0 - SATA I

Supported mode : UDMA Mode 5 (Ultra ATA/100)

Current mode : UDMA Mode 5 (Ultra ATA/100)

 

S.M.A.R.T : yes

48-bit Address : yes

Read Look-Ahead : yes

Write Cache : yes

Host Protected Area : yes

Device Configuration Overlay : yes

Automatic Acoustic Management: no

Power Management : yes

Advanced Power Management : yes

Power-up in Standby : no

Security Mode : yes

Firmware Upgradable : yes

 

Partition : 1

Drive letter :

Label :

Capacity : 200 MB

Usage : 0.00%

Type : unknown (EEh)

Bootable : No

 

Partition : 2

Drive letter :

Label :

Capacity : 44032 MB

Usage : 0.00%

Type : unknown (AFh)

Bootable : No

 

Partition : 3

Drive letter : C:\

Label :

Capacity : 31959 MB

Usage : 73.36%

Type : FAT32

Bootable : Yes

 

Health:

 

HD Tune: TOSHIBA MK8034GSX Health

 

ID Current Worst Threshold Data Status

(01) Raw Read Error Rate 100 100 50 0 Ok

(02) Throughput Performance 100 100 50 0 Ok

(03) Spin Up Time 100 100 1 1785 Ok

(04) Start/Stop Count 100 100 0 918 Ok

(05) Reallocated Sector Count 100 100 50 0 Ok

(07) Seek Error Rate 100 100 50 0 Ok

(08) Seek Time Performance 100 100 50 0 Ok

(09) Power On Hours Count 96 96 0 1662 Ok

(0A) Spin Retry Count 118 100 30 0 Ok

(0C) Power Cycle Count 100 100 0 508 Ok

(C0) Power Off Retract Count 100 100 0 13 Ok

(C1) Load Cycle Count 86 86 0 146783 Ok

(C2) Temperature 100 100 0 983070 Ok

(C4) Reallocated Event Count 100 100 0 0 Ok

(C5) Current Pending Sector 100 100 0 0 Ok

(C6) Offline Uncorrectable 100 100 0 0 Ok

(C7) Ultra DMA CRC Error Count 200 200 0 1 Ok

(DC) Disk Shift 100 100 0 115 Ok

(DE) Loaded Hours 98 98 0 1096 Ok

(DF) Load/Unload Retry Count 100 100 0 0 Ok

(E0) Load Friction 100 100 0 0 Ok

(E2) Load-in time 100 100 0 465 Ok

(F0) Head Flying Hours 100 100 1 0 Ok

 

Power On Time : 1662

Health Status : Ok

 

Error:

 

HD Tune: TOSHIBA MK8034GSX Error Scan

 

Scanned data : 76288 MB

Damaged Blocks : 0.0 %

Elapsed Time : 48:51

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα φαινεται,αν εξαιρεσεις οτι ειναι αργος δισκος απο μονος του.Απο τους πιο αργους 5400.

 

Τα βυθισματα συνηθως ειναι λογω fragmentation ή λογω οτι χρησιμοποιηθηκε εκεινη τη στιγμη ο σκληρος απο τα windows.Μην σε ανησυχουν.

 

 

 

Παντως δε φαινεται να εχει καποιο προβλημα.

 

Σε αυτο δεν απαντησες:

Αυτο που θα πρεπει να σε ανησυχει ειναι αν αυτος ο θορυβος εχει δυναμωσει σε σχεση με παλιοτερα.

Και εννοω αν εχει δυναμωσει η ενταση του,ποσο δυνατα ακουγεται και οχι η συχνοτητα του και ποσο συχνα ακουγεται.

 

 

Αν οχι,τοτε μια χαρα ειναι ο δισκος σου.

 

 

Επειδη τον ψιλογεμισες και ειναι ψιλοαργος ,σκεψου την αγορα ενος καινουριου και πιο γρηγορου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίζει να μου φεύγει ένα βάρος...

 

Σχετικά με την ένταση απο την στιγμή που το πρωτάκουσα σε αυτό τον φορητό δεν εχει δυναμώσει. Αυτή την ένταση την ξέρω καλά τόση είναι και η ένταση που θυμάμαι κι απο παλαιότερους φορητούς μου.

 

Οταν πρωτοπήρα το macbook δε ακουγόταν τίποτα. Είχα βρεί την ησυχία μου επιτέλους.

Εδω και λίγες μέρες (απο την μέρα που εγκατέστησα τα xp για πολλοστή φορά όπως περιγράφω και ποιο πάνω αναλυτικά) εμφανίστηκε αυτός ο ήχος στην ίδια σταθερή ένταση.

 

Δίσκο όμως πώς αλλάζουμε? και είναι και sata αν δεν κάνω λάθος...

 

Να πάρω καλύτερα έναν εξωτερικό και αυτόν που έχω επάνω να τον δώσω όλον στο mac os εκτός απο ενα μικρό μέρος ίσα ίσα για τα βασικά προγράμματα στα xp?

 

Εντάξει για τα xp αλλά και στο mac os?

Εντάξει δεν λέω κι εκεί του έχω γεμίσει καμιά 15αρια GB απο τα 40 αλλά αρκεί αυτό για να κάνει θόρυβο κι εκείνο?

Αν έκανε μόνο στα xp θα ήμουν ήσυχος αλλά με το mac os τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δισκο αλλαζεις πολυ ευκολα μονος σου.

Οι τιμες αρχιζουν απο 100 ευρω και φθανουν τα 220.

Μπορεις να παρεις 5400 rpm σκληρο μεχρι 250GΒ και 7200 σκληρο μεχρι 200GB.

 

Θα τον βαλεις εσωτερικο,μιας και ειναι πολυ πιο γρηγορος.

 

Τον τωρινο σου θα τον κανεις εξωτερικο με μια θηκουλα των 15 ευρω.Θα τον εχεις για backup σημαντικων αρχειων και για μεταφορες.

 

 

Διαφορα στις επιδοσεις θα δεις τεραστια,σκεψου οτι ο σκληρος 7200 στα 200GB εχει μεση διαμεταγωγη 55-60MB/sec εναντι 28MB/sec του δικου σου.

Επιπλεον εχει και μικροτερο access time λογω 7200 στροφων,πολυ σημαντικο για τις επιδοσεις και την αισθηση ταχυτητας που σου αφηνει ο υπολογιστης.

 

Διαβασε εδω:

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?p=1754042#post1754042

 

και εδω:

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=209107

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HaHa η βοήθεια σου ειναι πολύτιμη, σ' ευχαριστώ.

Με όλα αυτά έχω ησυχάσει κάπως.

Αποφάσισα να αλλάξω και δίσκο και μνήμη.

 

Στα link που έστειλες όμως δεν βλέπω οδηγίες για αλαγή δίσκου.

 

Ενα τέτοιο link θα βοηθούσε πάρα πολύ, γιατι έψαξα εδώ μέσα με το search αλλά δεν βρήκα κάτι.

 

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...