Προς το περιεχόμενο

dual boot menu


babogiallos32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα

στο συστημα μου εχω δυο σκληρους δισκους:

εναν raptor sata και ενα 320 ide

ειχα τα windows xp στον raptor και αποφασισα να τα βαλω και στον 320 ide...

κανονικα επρεπε να μου εβγαζε boot menu στην εκκινηση του συστηματος...ομως δεν μου βγαζει τιποτα και μπαινει απευθειας στα xp του 320αρι...

τι μπορω να κανω για να κανω boot και στα windows του raptor?(δεν θελω να τα χασω...)

(υποψιν οτι οι δισκοι ειναι φορμαρισμενοι με ntfs και ετσι καθε αποπειρα με startup disk στεφθηκε με απολυτη αποτυχια εφοσον δεν τους βλεπω στο dos)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να προσθέσεις εσυ στο boot.ini το αντιστοιχο λειτουργικό που θέλεις.πρωτα απο ολα για να το δεις πρεπει απο το επιλογες φακελων να επιλέξεις να σου δειξει τα κρυφά αρχεία καθως και να ξετσεκαρεις τα 2 κουτακια ακριβως απο κατω.μετα θα εμφανιστει το boot.ini στο c:

το ανοιγεις με το wordpad και προσθετεις τις αντιστοιχες γραμμές.

πχ Η εντολή multi(0)disk(0)rdisk(1) partition(1)\WINNT="Microsoft Windows 2000 Professional" δείχνει ότι τα Windows 2000 βρίσκονται στην πρώτη κατάτμηση partition(1) του πρώτου δίσκου και φορτώνονται από τον κατάλογο C:\WINNT. Η εντολή timeout=30 δείχνει πόσα δευτερόλεπτα περιμένει το σύστημα για την επιλογή του χρήστη, πριν ενεργοποιηθεί η προεπιλογή που περιγράφεται στην εντολή default.

δες και εδώ http://www.in.gr/Articles/Article.asp?ArticleId=53573&CurrentTopId=53167&IssueTitle=%D4%E5%FD%F7%EF%F2+RAM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε Εναρξη - Εκτελεση - c:\Boot.ini οπότε και αλλάζεις ανάλογα το Boot.ini

 

Boot ενός δίσκου

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

 

Έτσι πρέπει να κάνεις εσύ το δικό σου :

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home" /fastdetect

 

στο default βάζεις απο πιο δίσκο θέλεις να ξεκινάει το μηχάνημα

και στην δεύτερη γραμμή :

multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS

 

rdisk = είναι σε πιο πραγματικό δίσκο αναφέρεται

partition = σε πιο partition αναφέρεται

\WINDOWS = ο φάκελος που έχεις εγκαταστήσεις τα windows στο 2ο δίσκο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...