Προς το περιεχόμενο

Αγορα μνήμης


jean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα dual core 2 στα 2.40 και μια μνήμη TWIMOS DIMM DDR2 1GB (533MHZ)

.Αυτη η μνημη ειχε στα 105 ? πριν ενα χρόνο τωρα θέλω να βάλω αλλή μια μνημη στα 1 gb, τι προτείνετε??? μια ματιά που έριξα βρίσκω την ιδια μνήμη στα 30-40 ? ! είναι δυνατόν να είναι οι ίδιες μνήμες??? Και φυσικά με περισσότερα MHZ !!! Aν η μνήμη είναι η ίδια τότε δηλαδή dimm ddr2 αλλά διαφορετικα MXZ θα έχω πρόβλημα ??? ή διαφορετική μάρκα ???

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα καλό κιτάκι 2G στα 800MHz με περίπου 100ε και καθάρισες ... Άσε που από τα 533 στα 800 MHz θα δεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά ;)

Αν επιμένεις να κρατήσεις το dimmάκι σου, πες μας τουλάχιστον τα timings για να ξέρουμε τί γίνεται ... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω κ εγώ παιδιά την μητρική asus p5v-vm dh με μνήμη 1 gb Twinmos pc4300 533mhz αναγκαστικά σε single channel αφού δεν υποστηρίζει dual (μόνο 400/533mhz).Ποιά 1gb μνήμη να πάρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα καλό κιτάκι 2G στα 800MHz με περίπου 100ε και καθάρισες ... Άσε που από τα 533 στα 800 MHz θα δεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά ;)

Αν επιμένεις να κρατήσεις το dimmάκι σου, πες μας τουλάχιστον τα timings για να ξέρουμε τί γίνεται ... ;)

 

Entaksei oxi kai terastia....

eipame

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Entaksei oxi kai terastia....

eipame

 

Α ναι ? ... Για τρέξε ένα Sandra Ram Bandwidth Benchmark με ταχύτητες 533MHz στη μία μνήμη, και 800MHz στην άλλη μνήμη και βλέπουμε ... :devil: Αναφορικά με τα benches βέβαια, αφού σε real-life applications είναι αισθητά μεγαλύτερη (όχι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ;)) ...

For instance :

DDR2 2G Kit cas4 1000MHz =~ 11000MB/s (E6600 @ 3.6GHz)

DDR2 2G Kit 5-4-4-5 1200MHz =~ 12150MB/s (X2 6000+ @ 3.5GHz)

_________________________________________________________

 

ta timings pou mporw na ta brw??

 

Κατέβασε το cpu-z, πήγαινε στην καρτέλα Memory και πες μας τα κυκλωμένα νούμερα που φαίνονται στην φωτογραφία ;)

 

89856811lp1.th.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...