Προς το περιεχόμενο

wifi με εμβέλεια 500 μ?


cromdimitris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.Επειδή δεν ξέρω πολλά από ασύρματα δίκτυα.Έχω το wifi router LINKSYS WAG200G με 1024 ADSL και θέλω να στείλω ασύρματα internet σε ένα άλλο σπίτι το οποίο είναι σε απόσταση περίπου 500 μ. χωρίς να υπάρχουν εμπόδια,τα σπίτια έχουν οπτική επαφή.Γίνετε?και αν ναι τι εξοπλισμό θα χρειαστώ?τι προτείνετε? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εξωτερικό χώρο χωρίς εμπόδια ενδιάμεσα η εμβέλεια των 802.11b/g είναι θεωρητικά 300μ μέγιστο οπότε δε σε καλύπτουν τα κλσσσικά access point που κυκλοφορούν και υποστηρίζουν αυτά τα 2 πρωτόκολλα. Εδώ περισσότερες λεπτομέρειες - στο outdoor range συμπεριλαμβάνει και απώλειες σήματος απο 1 τοίχο , σε περιγραφές προιόντων τουλάχιστον έχω δει για εμβέλεια 300μ. Πάντα αυτό εξαρτάται και απο τη δύναμη εκπομπής της κεραίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή χρειάζομαι μία εξωτερική κεραία για το linksys για το σπίτι που έχει internet και για το άλλο σπίτι ένα Access Point πάλι με εξωτερική κεραία?οι εξωτερικές κεραίες ενισχύουν αυτές το σήμα των router-Access Point?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να ενισχυσεις το σημα προς τα μια κατευθυνση με ενα μπακαλιστικο τροπο χρησιμοποιοντας αλουμινοχαρτο. Δημιουργησε ενα reflector, δηλαδη μια επιφανεια σε σχημα ( και τοποθετησε την πισω απο την κεραια σου σημαδευοντας την κατευθυνση που θες. Δανειζομαι μια φωτο για αλλο σκοπο απλα φερνει πολυ προς αυτο που σου λεω.

CompSci_img013.jpg

Ο μαυρος σωληνας θεωρησε πως ειναι η κεραια σου.

 

Δες και καποια παραδειγματα στην πραξη

top.jpg

front.jpg

RubberDucks.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...