Προς το περιεχόμενο

Asus P5kc και 4x 1GB ram


jojos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πρόβλημα στο να αναγνωρίσει το σύστημα 4 dimms του 1 Gb με αυτο το MB(Έχω ήδη την ΜΒ και περιμένω 4 dimm thw Kingston).Καθώς διάβαζα το manual της ΜΒ κάπου ανέφερε ότι τα ΧP 32bit kai Vista 32bit έχουν αδυναμία να αναγνωρίσουν dimms του 1 Gb και πολύ πιθανόν το σύστημα να βλέπει μόνο τα 2 GB.Ισχύει κάτι ΄τετοιο.Κάποιος που να έχει 4 dimm μαζί θα ήταν καλό να αναφέρει αν υπάρχει πρόβλημα.Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πρόβλημα των windows. Ότι μνήμες και να πάρεις και με ότι ΜΒ και να τις συνδιάσεις το πρόβλημα παραμένει. Μνήμη 4GB σύνολο δεν μπορoύν να αναγνωρισουν τα x32 windows, θα δούν μέχρι 3,2 περίπου οπως προείπε και ο LEFteriz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρουν τα 64bit προγράμματα.Τα ίδια προγράμματα που χρησιμοποιώ ήδη θα δουλεύω.Απλώς λέω να βάλω τα Xp 64bit για να βλέπουν όλη την μνήμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρουν τα 64bit προγράμματα.Τα ίδια προγράμματα που χρησιμοποιώ ήδη θα δουλεύω.Απλώς λέω να βάλω τα Xp 64bit για να βλέπουν όλη την μνήμη

 

Φίλε κοιτα να δεις ποιά είναι η διαφορά, (έχω και γώ 4GB ram)

και 64bit να βάλεις windows XP/Vista μπορεί το λειτουργικό να δεί και θα δεί σίγουρα όλη την μνήμη αλλά αν δεν έχεις 64bit προγράμματα πάλι θα είναι σαν να έχεις λειτουργικό Χ86

γιατί ναι μεν το λειτουργικό σου θα έχει την δυνατότητα να εκμεταλευτεί όλη την μνήμη αλλά δεν θα την εκμεταλέυεται γιατί δεν θα μπορούν τα προγράμματα να την εκμεταλευτούν.

Σίγουρα θα περάσουν μερικά χρονάκια ακόμα για να πάμε όλοι σε 64bit λειτουργικά συστήματα.

 

Οπότε μην σκάς βάλε 32bit και είσαι μια χαρά, εμένα τουλάχιστον τα vista βλέπουν 3,25GB και την υπόλοιπη μνήμη την προσθέτουν σαν μνήμη γραφικών , άρα σίγουρα δεν χάνεται

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα ειναι ΟΚ εννοείς ότι βλέπουν όλοι την μνήμη ή αυτή που δεν μππορεί να δει πηγαίνει στην καρτα γραφικών?

 

Τα VISTA ultimate ειναι 32bit

 

Για τα XP ξερει κανεις αν προστίθεται η υπόλοιπη μνήμη στην καρτα γραφικών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...