Προς το περιεχόμενο

Διαδικασία εγκατάστασης SQL Server


gvarth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλημέρα,

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με το τι να προσέξω στην εγκατάσταση του SQL Server (σε Client). Ειδικότερα με ενδιαφέρουν τυχόν ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω ώστε να λειτουργεί σωστά.

Μου έδωσαν DEMO προγράμματος και ο SQL Server είναι προαπαιτούμενο λογισμικό. Δοκίμασα και εγκατέστησα με τις default ρυθμίσεις τον SQL Server Express 2005 που βρήκα δωρεάν στο Internet αλλά το πρόγραμμα δεν μπορεί να βρεί τον SQL Server.

 

Τι πρέπει να ρυθμίσω ; Τι δεν κάνω καλά ;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να ήταν έτσι απλά τα πράγματα.

Αρχικά πρέπει να ρωτήσεις την εταιρεία αν απαιτεί τον Microsoft SQL Server ή κάποιον άλλο.

Στην συνέχεια είναι τόσες οι ρυθμίσεις, που δεν με φτάνει μια οθόνη.

Κοίτα στο technical support στο site του προγράμματος που έχεις το demo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να ήταν έτσι απλά τα πράγματα.

Αρχικά πρέπει να ρωτήσεις την εταιρεία αν απαιτεί τον Microsoft SQL Server ή κάποιον άλλο.

Στην συνέχεια είναι τόσες οι ρυθμίσεις, που δεν με φτάνει μια οθόνη.

Κοίτα στο technical support στο site του προγράμματος που έχεις το demo.

 

Σταύρο σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

 

Από ότι είδα , ζητά τον MS SQL Server και η εταιρεία διατείνεται ότι η εγκατάσταση γίνεται αυτόματα και εύκολα (;;;)

 

To demo το κατέβασα από εδώ : http://www.alconsoft.gr

 

Δεν βρήκα τίποτε επεξηγηματικό στο site τους γι' αυτό και "ανέβασα" ερώτημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι και εγώ μηχανικός, οπότε με το κατεβάζω να το δοκιμάσω και θα σου πω την διαδικασία που θα κάνω για να τρέξει.

 

 

Στο γραφείο , που έχουμε ήδη SQL Server εγκατεστημένο με πρόγραμμα προκοστολόγησης ECM από την ACE-Hellas , δεν τολμώ να βάλω DEMO πρόγραμμα μην τυχόν και υπάρξει δυσλειτουργία. Θα το παλέψω σπίτι στο φορητό.

Οπωσδήποτε η συνδρομή σου και οι απόψεις σου θα είναι πολύτιμες και σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που θα διαθέσεις.

 

Φιλικά

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην εταιρεία να το βάλεις, δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά όντως καλύτερα στο φορητό σου.

 

Η λύση είναι η εξής:

Κατά την εγκατάσταση του SQL Server έπρεπε να επιλέξεις "SQL Server and Windows Authentication Mode", αλλά μάλλον άφησες το default ("Windows Authentication"). Για να το ενεργοποιήσεις τώρα που είναι εγκατεστημένο, πήγαινε στο Microsoft SQL Management Studio Express (δωρεάν από την Microsoft. Κατέβασέ το αν δεν το έχεις ήδη), συνδέσου στον server με windows authentication, κάνε δεξί κλικ στον server (το root του δέντρου)->Properties->security και ενεργοποίησέ το. Πάτα OK.΄

Τώρα πήγαινε στο security->Logins->SA->δεξί κλικ->properties->βάλε κάποιο password (αν το χρησιμοποιήσεις στην δουλειά θα φτιάξεις άλλο λογαριασμό, μην χρησιμοποιήσεις το SA, ο πληροφορικάριος της εταιρείας θα σου πει), πάτα αριστερά στο status και τσέκαρε το "Enabled" αν δεν είναι ήδη επιλεγμένο.

 

Στην συνέχεια στην εφαρμογή, πάτα νέα βάση δεδομένων, server βάλε SQLEXPRESS, όνομα χρήστη SA και το Password που έβαλες και δοκίμασε ξανά.

 

Σε εμένα δεν λειτούργησε γιατί ασχολούμαι και με προγραμματισμό, και έχω πειράξει πολύ τον SQLServer, αλλά θα βρω άκρη. Ενημέρωσέ με αν έχεις ακόμα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην εταιρεία να το βάλεις, δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά όντως καλύτερα στο φορητό σου.

 

Η λύση είναι η εξής:

Κατά την εγκατάσταση του SQL Server έπρεπε να επιλέξεις "SQL Server and Windows Authentication Mode", αλλά μάλλον άφησες το default ("Windows Authentication"). Για να το ενεργοποιήσεις τώρα που είναι εγκατεστημένο, πήγαινε στο Microsoft SQL Management Studio Express (δωρεάν από την Microsoft. Κατέβασέ το αν δεν το έχεις ήδη), συνδέσου στον server με windows authentication, κάνε δεξί κλικ στον server (το root του δέντρου)->Properties->security και ενεργοποίησέ το. Πάτα OK.΄

Τώρα πήγαινε στο security->Logins->SA->δεξί κλικ->properties->βάλε κάποιο password (αν το χρησιμοποιήσεις στην δουλειά θα φτιάξεις άλλο λογαριασμό, μην χρησιμοποιήσεις το SA, ο πληροφορικάριος της εταιρείας θα σου πει), πάτα αριστερά στο status και τσέκαρε το "Enabled" αν δεν είναι ήδη επιλεγμένο.

 

Στην συνέχεια στην εφαρμογή, πάτα νέα βάση δεδομένων, server βάλε SQLEXPRESS, όνομα χρήστη SA και το Password που έβαλες και δοκίμασε ξανά.

 

Σε εμένα δεν λειτούργησε γιατί ασχολούμαι και με προγραμματισμό, και έχω πειράξει πολύ τον SQLServer, αλλά θα βρω άκρη. Ενημέρωσέ με αν έχεις ακόμα πρόβλημα.

 

Many Thanks :-):-):-)

 

Θα το δω και τα ξαναλέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην εταιρεία να το βάλεις, δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά όντως καλύτερα στο φορητό σου.

 

Η λύση είναι η εξής:

Κατά την εγκατάσταση του SQL Server έπρεπε να επιλέξεις "SQL Server and Windows Authentication Mode", αλλά μάλλον άφησες το default ("Windows Authentication"). Για να το ενεργοποιήσεις τώρα που είναι εγκατεστημένο, πήγαινε στο Microsoft SQL Management Studio Express (δωρεάν από την Microsoft. Κατέβασέ το αν δεν το έχεις ήδη), συνδέσου στον server με windows authentication, κάνε δεξί κλικ στον server (το root του δέντρου)->Properties->security και ενεργοποίησέ το. Πάτα OK.΄

Τώρα πήγαινε στο security->Logins->SA->δεξί κλικ->properties->βάλε κάποιο password (αν το χρησιμοποιήσεις στην δουλειά θα φτιάξεις άλλο λογαριασμό, μην χρησιμοποιήσεις το SA, ο πληροφορικάριος της εταιρείας θα σου πει), πάτα αριστερά στο status και τσέκαρε το "Enabled" αν δεν είναι ήδη επιλεγμένο.

 

Στην συνέχεια στην εφαρμογή, πάτα νέα βάση δεδομένων, server βάλε SQLEXPRESS, όνομα χρήστη SA και το Password που έβαλες και δοκίμασε ξανά.

 

Σε εμένα δεν λειτούργησε γιατί ασχολούμαι και με προγραμματισμό, και έχω πειράξει πολύ τον SQLServer, αλλά θα βρω άκρη. Ενημέρωσέ με αν έχεις ακόμα πρόβλημα.

Ολα πήγαν καλά.

 

Στο σπίτι "έπαιξε" άψογα στο laptop.

Χρησιμοποίησα user name sa και κωδικό 1 (μετά από δοκιμές !)

Δημιουργήθηκε η βάση , ξεκίνησε το πρόγραμμα και όλα καλά.

 

Σ' ευχαριστώ για την βοήθειά σου και τις συμβουλές σου.

 

Φιλικά

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...