Προς το περιεχόμενο

3d Mark 2006 Πολύ χαμηλό σκόρ!


djpal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά μια απορία....

 

Ο Υπολογιστής μου:

 

CPU : E6750

RAM: KINGSTON 2GB 800MHZ

M/B: ASUS P5KE - WIFI

VGA: ASUS 8500GT 512ΜΒ SILENT

HDD: 2 X RAPTORS 36GB RAID (0)

PSU: ARKANGEL 850W

 

Ξέρω ότι η κάρτα γραφικών μου δεν είναι καλή.. Είναι μέτρια.. Το σκόρ στο 3d mark 06 είναι 2238!!!! Ακόμα και σε αναλύσεις 640 χ 480!!!! Βγάζει το πολύ 11 fps!!

 

Είναι λογικό για αυτά που φοράω η κάτι άλλο παίζει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Den simfonw, to score einai normal me "ASUS 8500GT 512ΜΒ SILENT" ti perimenate? exoume pi apires fores sto forum oti kalitera 1950pro i 7900gs para 8500 klp klp.

3DMark06.gif

ME o/c ftaneis: 85gt.jpg

Egw bgazw 5600(se prosfato bench) sto 3dmarks 2006 me Nvidia 7900gs 600core/800mem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάαααααααλιστααααα.... Άμα τσιγγουνέυεσαι σε ένα πράγμα αυτά παθαίνεις.. Τώρα θα πω κάτι που συζητιέται και σε άλλο post της ίδιας κατηγορίας αλλά ήμουν έτοιμος να πάρω την 8800GTX, η την 2900ΧΤ που είναι κορυφή κάρτες αλλά με όλα αυτα που ακούω έχω μπερδευτεί.. Και ΔΕΝ ΛΕΕΙ να ρισκάρω ν δώσω τόσα λεφτά για κάρτα που σε λίγους μήνες δεν θα παίζει τίποτα καινούργιο.. Αλλά όπως έιπα έχω μπερδυτεί και έχω ενδοιασμούς πραγματικά δεν ξέρω τί να κάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DjPal den ekanes k kanena egklima pires aplos 1 Karta pou se kamia periptosi den einai gia gaming, an eixes tin 8600gt 8a itan poli kalitera.

1a kali karta kratai 2 xronia toulaxiston pou na pezi pexnidia sto Full. arki vevea na kaneis tin sosti epilogi,

Oi insomnniacs einai edw gia na se simboulevoun.:P

 

Oi kartes pou pragmatika metrane exoun apodosi perisotero apo 9.000 points sto 3dmarks 2006:whistle:, aftes einai Nvidia 8800gts-gtx-ultra-gt, ati 2900pro-xt KLP KLP.

An den 8es na 3odefteis pare ati 2950pro i nvidia 8800gt oi epies 8a einai sta rafia se peripoυ 1 mina, apodedigmena pianoun 10.000 sto 3dmarks 2006 k kostizoun 200?-250?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάαααααααλιστααααα.... Άμα τσιγγουνέυεσαι σε ένα πράγμα αυτά παθαίνεις.. Τώρα θα πω κάτι που συζητιέται και σε άλλο post της ίδιας κατηγορίας αλλά ήμουν έτοιμος να πάρω την 8800GTX, η την 2900ΧΤ που είναι κορυφή κάρτες αλλά με όλα αυτα που ακούω έχω μπερδευτεί.. Και ΔΕΝ ΛΕΕΙ να ρισκάρω ν δώσω τόσα λεφτά για κάρτα που σε λίγους μήνες δεν θα παίζει τίποτα καινούργιο.. Αλλά όπως έιπα έχω μπερδυτεί και έχω ενδοιασμούς πραγματικά δεν ξέρω τί να κάνω..

 

Φίλε μου μου κάνει εντύπωση πάντως οτι έβαλες αυτήν την κάρτα πάνω στο κατα τα άλλα πολυ καλό μηχάνημά σου....Ίσως να μη σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια οπότε δικαιολογείσαι. Αν στην πρότεινε κάποιος σαν καλή κάρτα τότε έσφαλλε οικτρα... Το οτι πληρώνεις πάιρνεις δεν ισχυει πάντα. Σε παρόμοια τιμή με την κάρτα σου και με ψάξιμο βρίσκεις 7900γσ στα 90 ευρώ που έχει πολύ ισχύ για τα λεφτά της. Υπάρχουν και 1950 που είναι καλυτερες αλλά και ακριβότερες αλλά δεν κλοκαρουν οσο οι 7900. Εγώ με 7900 με 4400χ2 (πολύ κατώτερος απο το δικό σου) βγάζω γυρω στα 4500 χωρίς να έχω παίξει με ρυθμίσεις και κλόκια.Τέτοιες επιδόσεις (καλά δεν μιλαμε οτι κλανει φωτιές κιόλας) τις πάιρνεις άνετα το πολύ 200 ευρώ (κάρτα και επεξεργαστής). Περίμενε λίγο οποως σου είπαν,σε λίγο θα ερθουν νεα κομμάτια που θα ρίξουν τις τιμές σε κάτι 8800 και 2900

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Den simfonw, to score einai normal me "ASUS 8500GT 512ΜΒ SILENT" ti perimenate? exoume pi apires fores sto forum oti kalitera 1950pro i 7900gs para 8500 klp klp.

3DMark06.gif

ME o/c ftaneis: 85gt.jpg

Egw bgazw 5600(se prosfato bench) sto 3dmarks 2006 me Nvidia 7900gs 600core/800mem.

 

Παρεπιπτόντως το σκορ σου είναι ενδεικτικό της διαφοράς της ισχύος του επεξεργαστή σου αλλά και της δύναμης του κλοκαρίσματος. Με ποιους οδηγούς έπιασες τα 5600; Εγώ είμαι στα 500/700 στην με ακλοκάριστο επεξεργαστή αν και δεν πρέπει να ανεβαίνει και πολύ.Σαν στόχος μου φαίνεται πολύ δύσκολο το 5600 αλλά θα προσπαθήσω να δω που φτάνει.Τα 4500 δύσκολα ανεβαίνουν μεχρι τα 5600 σε αντίθεση με τα 10000 πχ που πολύ πιο εύκολα γίνονται 11000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με 7900 με 4400χ2 (πολύ κατώτερος απο το δικό σου) βγάζω γυρω στα 4500 χωρίς να έχω παίξει με ρυθμίσεις και κλόκια.

 

Egw bgazw 5600 me vga sta 600Core/800memory. Cpu C2D2140@3ghz(8x376fsb). me telefteous drivers oxi beta.

Score ~2300 sm2, ~2160 sm3, ~2600Cpu = 5600points.:mrgreen:

 

Den tolmw na milisw gia ton Vatos locos xalara 6600points:confused:

Me Msi 7900gs@700/1000mhz/[email protected]

 

To o/c den boi8a mono sta benches alla k stin veltiosi tis gamig empirias, dioti an exeis perisotera kare sou aresi perisotero (perisotera apo 30fps).;)

 

@mihalakis, An den pousareis tin Cpu gia to A-b logo dose ligo stin GPU 8a deis diafora pros to kalitero, xrisimopiontas to Rivatuner

http://downloads.guru3d.com/download.php?det=163 :shifty: me metro to o/c;) 600/800mhz einai kala.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει μέχρι 600/830 αλλα δεν έχω τρομερά σταθερή λειτουργία.Χρησιμοποιώ το ατι τουλ.Δεν το εχω ψαξει πολυ για να δω αν φταιει το core ή η μνήμη.Σε 3δμαρκ 05 έβγαλε γύρω στα 9300 με αυτές τις ρυθμίσεις και 7950 με στοκ. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα 3δ06 με οβερκλοκ. Προσπαθώ να μείνω μακρια από αυτό το λούκι αλλά με τρώει το χέρι μου. Θα κάνω απόπειρα πάντως και στο 06 με καινούριους οδηγούς και κλοκι και θα δω ποσο μπορεί να πάει.Δύσκολο το βλέπω να ξεπερνάει το ταληράκι πάντως γιατί και κάρτα και τσε πε ου είναι λίγο οριακά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι πολύ καλές κάρτες κρατάνε αρκετό καιρό.. Το θέμα όμως με το directx 10.1 είναι που με ανυσηχεί.. Αλλιώς θα είχα πάρει κιόλας..

Όσο για την κάρτα μου την πρότειναν απο το πλαίσιο καθώς τους είπα ότι θέλω την καλύτερη που έχουν μέχρι 120-130 ευρώ. Και μου έδωσε αυτήν με 110..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για την κάρτα μου την πρότειναν απο το πλαίσιο καθώς τους είπα ότι θέλω την καλύτερη που έχουν μέχρι 120-130 ευρώ.

Και μου έδωσε αυτήν με 110..

 

Oi kales agores ginonte kat'opin kalis erevnas agoras.

I karta sou kostizi men 100? alla apodidi ta misa apo 1 8600gt.

Den pisteueis pote oti ta 512mbyte se sozoun se tetia karta.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174053&product=982415

το μοντέλο 8500 GT, με μνήμη 512 MB για κορυφαίες επιδόσεις, σε πολύ υψηλές αναλύσεις, με κρυστάλλινη ποιότητα απεικόνισης και ζέστα χρώματα για εφαρμογές multimedia και extreme gaming.

ta misa apoti grafi to parapanw kimeno einai apo copy&paste diladi apatase an ta pisteueis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με Oc θα βγάλετε πολλά πάνω αλλα αν μοντάρεται :( δυστυχώς γιατί οι Vga σε γενικές γραμμές δεν ανεβαίνουν πάνω από 10%

 

kosmasgr εσένα σε κόβει τρελα ο επεξεργαστή σου και πέρα από αυτό το 3D Mark 06 δεν είναι για τα δικά μας μηχανήματα :P

 

η 8500 ότνως δεν είναι για games δυστυχώς και με μια 7600Gt θα έπαιζες πολύ καλύτερα ;) αλλα με αρκετό Oc ίσως σωθεί η κατάσταση :)

 

κανε μια αναζήτηση στο http://www.hwbot.org για την vga σου να δεις περίπου τι overclockability και που παίζει στο 06 με το σύστημα σου για να έχεις μια ιδέα που βρίσκεσαι και που μπορείς να πας ;)

 

mihalakis επειδή πέρασαν 2-3 7900 από τα χερια μου παρατήρησα ότι οι μνήμες τους από τα 800 μέχτι τα 1100 δεν δίνουν τίποτα παραπάνω οποτε προσπάθησε να βγάλεις όσα μπορείς από τον πυρήνα :) σκέψου και μια αύξηση τις τάσης του ας πούμε 0.2V που με stock ψύξη δεν θα είναι πρόβλημα :) πιστεύω ότι τα 670 τα έχεις άνετα μέρα ;) και τα mod για την 7900 είναι πανεύκολα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kosmasgr εσένα σε κόβει τρελα ο επεξεργαστή σου και πέρα από αυτό το 3D Mark 06 δεν είναι για τα δικά μας μηχανήματα :P

 

Πες το ψέματα Πάνο ... :-( Δυστυχώς Κοσμά τα μηχανήματά μας είναι για 3D 01 και 3D 03 μόνο ... Δεν πειράζει όμως, new benching rig is coming ;) Αρκεί να βρω ένα καλό mobo ... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...