Προς το περιεχόμενο

compiz fuzion


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλα εχω παθει πλακα με το compiz fuzion

μηπως ξερει κανεις πως κανω να βλέπω το πλαι του παραθυρου και να ειναι το ενα πιο εξω απο το άλλο οταν γυριζω τον κύβο ;

 

ψαχνω τις ρυθμισεις αλλα δεν το βρισκω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry που ανοιξα αλλο topic εψαχνα fusion με z και δεν μου εβγαλε το αλλο topic,

 

Θελω οταν γυριζω τον κύβο και εχω στην επιφανεια 1 πχ 3 παραθυρα ανοικτα , να πανε το ενα πιο μακρια απο το αλλο και να φαινεται το κενο αναμεσα στα παραθυρα

 

για παραδειγμα οπως αυτο εδω

beryl3ddesktopsf6.th.jpg

 

το ειχα στο beryl

μηπως δεν γίνεται στο C. F . ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση (χωρίς να είμαι 100 % σίγουρος) ότι και στο C.F. υπάρχει. Θυμάμαι ότι όταν το είχα βάλει το έκανε αυτό. Στο Beryl πάντως είναι η παρακάτω επιλογή.

 

i1247702_19.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει αυτή η επιλογή τουλάχιστον στην έκδοση 0.5 αλλά και στην πρόσφατη 0.6 στο ubuntu δεν υπάρχει και από τι λένε θα την προσθέσουν μελλοντικά.Είχε μιλήσει κάποιος με ένα develop στο irc channel και έλεγε ότι τα 3d windows θα μπούνε τουλάχιστον στο ubuntu στην επόμενη έκδοση της διανομής!!Φυσικά ανέφερε διάφορους λόγους που αν δεν έχεις γνώση με προγραμματισμό δεν πρόκειται να καταλάβεις :P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι develop μιλάνε για την 8.04 αλλά μου φένετε εξωφρενικό κάτι τέτοιο,δεν μπορώ να καταλάβω τι τους εμποδίζει.Πάντως προτείνουν για όποιον σώνει και καλά το θέλουν αυτό το εφε να κάνουν compile μόνοι τους το πακέτο για εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και στο beryl ετσι και στο compiz fusion ειχα το bug της nvidia με τα μαυρα παραθυρα

η λυση ειναι να τρεξεις

compiz --replace --indirect-rendering

λυνει αμεσως το προβλημα !

εφτιαξα ενα αρχειο excexutable με ονομα compiz στο .kde/autostart/

 

#!/bin/bash

sleep 5

compiz --replace ccp &

sleep 1

emerald --replace &

sleep 1

compiz --replace --indirect-rendering

 

οι δυο πρωτες γραμμες ειναι που ειχα βαλει για να τρεχει το emerald και ελυσε το προβλημα που δεν ειχα την title bar στα παραθυρα

την τελευταια γραμμη την προσθεσα για να λυθει το προβλημα των black windows (τα sleep δεν ξερω γιατι πρεπει να υπαρχουν αλλα αφου τα ειχε εκει που βρηκα τις εντολες τα εβαλα)

και δουλευει!!

ανοιγω 10-15 παράθυρα χωρίς κανένα πρόβλημα !!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχω ανοιχτα πχ 10 παράθυρα και μετα αρχιζουν να γινοντα μαυρα τρεχω το

compiz --replace --indirect-rendering

και αμέσως εμφανιζονται!

ομως μετα ο κύβος δεν έιναι διαφανές (γυρίζει κανονικά βεβαια) και δεν δουλευουν τα plugins οπως switch windows κλπ

για να δουλεψει τρεχω

compiz --replace ccp --sm-disable &

αλλα αυτη η εντολή αναιρει την προηγουμενη

παντως δεν υπαρχει σοβαρο προβλημα γιατι τα μαυρα παραθυρα εμφανιζονται μετα απο αρκετο φορτωμα της μνημης της καρτας μου 64mb τα οποια ειναι και ο υπαιτιος των προβληματων

η compiz fusion λεει πραγματι οτι στο compiz fusion με τους νεους drivers της nvidia εχει λυθει το προβλημα των black windows με την προυποθεση οτι η καρτα εχει κατα προτιμηση απο 128 mb μνημη και πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγκατεστησα suse 10.3 στο laptop της υπογραφης μου και εν συνεχεια compiz fusion.ολα δουλευουν εκτος οτι δεν εχω περιγραμμα στα παραθυρα και ετσι δεν μπορω να κανω move η οτιδηποτε αλλο παρα μονο minimize or close απο τη κατω μπαρα.

καμια ιδεα τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγκατεστησα suse 10.3 στο laptop της υπογραφης μου και εν συνεχεια compiz fusion.ολα δουλευουν εκτος οτι δεν εχω περιγραμμα στα παραθυρα και ετσι δεν μπορω να κανω move η οτιδηποτε αλλο παρα μονο minimize or close απο τη κατω μπαρα.

καμια ιδεα τι παιζει?

 

Βεβαίως !!

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1837038&postcount=10

http://en.opensuse.org/Compiz_Fusion

http://en.opensuse.org/Compiz_Fusion#No_window_decoration

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ευχαριστω πολυ το προβλημα λυθηκε.

ο λογος που δοκιμασα τη suse 10.3 οσο χαζο και αν ακουγεται ειναι οτι ολο το hardware του laptop λειτουργησε κατευθειαν out of the box κυριως η καρτα ηχου γιατι στη kubuntu ειχα απειρα προβληματα και επρεπε να κανω μπακαλιστικες λυσεις ελπιζω στην εκδοση 7.10 να διορθωθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...