Προς το περιεχόμενο

Πως θα εξαφανίσω τα %20 στο Dreamweaver


SV8DTP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό το ξέρω. Το ζήτημα είναι ότι όταν αποθηκεύεται η σελίδα (σαν .htm) αποθηκεύονται για κάθε κενό αντί ένας χαρακτήρας, τρεις. Με άλλα λόγια extra byte για το τίποτα. Εσύ το βρίσκεις σωστό;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">quote:</font><HR>Originally posted by SV8DTP:<BR><STRONG>Αυτό το ξέρω. Το ζήτημα είναι ότι όταν αποθηκεύεται η σελίδα (σαν .htm) αποθηκεύονται για κάθε κενό αντί ένας χαρακτήρας, τρεις. Με άλλα λόγια extra byte για το τίποτα. Εσύ το βρίσκεις σωστό;;;</STRONG><HR></BLOCKQUOTE><P>den peirazoun ta 3 extra bytes, ean kanei streaming i selida.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">quote:</font><HR>Originally posted by SV8DTP:<BR><STRONG>Αυτό το ξέρω. Το ζήτημα είναι ότι όταν αποθηκεύεται η σελίδα (σαν .htm) αποθηκεύονται για κάθε κενό αντί ένας χαρακτήρας, τρεις. Με άλλα λόγια extra byte για το τίποτα. Εσύ το βρίσκεις σωστό;;;</STRONG><HR></BLOCKQUOTE><P>Ναι. Έτσι όπως δουλεύει το internet, δεν γίνεται να υπάρχουν κενά στο URL, οπότε μπαίνει το %20. Να το θέσω και αλλιώς: Στην εποχή του DOS το έβρισκες σωστό στα ονόματα αρχείων να μην επιτρέπονται κενα, τελείες, κλπ και να έχεις μόνο 8+3 χαρακτήρες; Έτσι έπρεπε να δουλεύει όμως, λόγω του σχεδιασμού του. Όταν ήρθαν τα Windows 95 και το VFAT, σου επέτρεπαν και κενά και τελείες και μεγάλα ονόματα. Ίσως στο μέλλον για να μπείς σε μια σελίδα, να μην χρειαστεί να γράψεις αυτό το περίεργο μακαρόνι (για πολλούς ακόμα) <A HREF="http://www.insomnia.gr," TARGET=_blank>www.insomnia.gr,</A> αλλά απλά να το σκεφτείς μόνο. Όσο για τα 2 extra bytes που λες, μην κάνεις τσιγκουνιές. Έτσι κάνανε και παλιότερα για 2 bytes, και προέκυψε το πρόβλημα του 2000 smile.gif" border="0 Και να φανταστείς τότε είχαν πρόβλημα χώρου, τώρα με τα 20GB σκληρό... ʼλλωστε αν όντως θέλεις να κάνεις οικονομία, ονόμαζε τα αρχεία σου αλλιώς: π.χ. αντί να το κάνεις: Η φωτογραφία μου στην πενταήμερη στην Κρήτη.jpg κάντο: foto-kriti.jpg γλιτώνεις και τα %20 και 33 bytes, και αποφεύγεις τυχόν ασυμβατότητες λόγω ελληνικών χαρακτήρων.<P>Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ! tongue.gif" border="0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...