Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση με X2400


screwman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν Barton 2500+ με 1gb RAM. Αυτήν τη στιγμή, έχω μία X1300 AGP επάνω και για την χρήση του PC είμαι πολύ ικανοποιημένος. Gamer τρελός δεν είμαι αλλά βλέπω ταινίες αβέρτα. Το θέμα είναι όμως ότι δεν έχω CPU power για να δω HD videos. Με μία κάρτα σαν την Χ2400 Pro θα βελτιωθεί καθόλου η κατάσταση? Αυτή αν δεν κάνω λάθος έχει hardware processor για HD. Θα προσφέρει καθόλου σε HD videos με χ264 π.χ. ή τσάμπα τα λεφτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Protou proxoriseis se anaba8misi dokimase enalaktika programata gia hd-video playback, egw prosopika idia diafora apo programa se programa(se xp2200+, 1950pro).

I 2400pro exi hd-epitaxninti mexri 1080p video. afto lei k sta xartia tis. sta 75?

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174052&product=987751

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι όμως, η απορία μου δεν λύθηκε. Την βάζω την κάρτα. Αυτόματα με το VIVO της ΑΤΙ θα πέρνει όλο το CPU load για την αναπαραγωγή του HD? Χρειάζεται η οθόνη να υποστηρίζει κάποιο συγκεκριμένο πρότυπο? Έχω μία LG L204wt και την συνδέω μέσω DVi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Oχι δε χρειαζεται υποστηριξη συγκεκριμενου προτυπου.

Απλα γινεται hardware acceleration στα HD videos.

 

Αν και με Barton 2500+ θα επρεπε να σηκωνει HD video...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Uncompressed 720i παίζει με 80% CPU utilization. 1080p ούτε για αστείο. Μετράω ένα frame κάθε 5 δεύτερα. Uncompressed επαναλαμβάνω. Αν τύχει να είναι και χ264 π.χ., καΐκαμε...

 

Μου φαίνεται περίεργο που λέτε όμως ότι θα έπρεπε να παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.bjorn3d.com/Material/revimages/video/visiontek_hd2400pro/1080p.png

 

The Intel E6600 is hovering around 10% with the HD 2400 Pro's UVD-(universal video decoder) enabled.

Gia na prosferi toso bost simeni oti k stin diki sou periptosi 8a boi8isi poli. Vevea xwris na 8elw na se parw sto lemo mou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ τον ίδιο επεξεργαστή έχω (κλοκαρισμένο σε 3200+), και την Radeon 9500Pro.

Τα 480p trailers των "300" απ' το apple.com δεν μπορούσα να τα αναπαράγω καλά μέσω Quicktime player, αλλά κάποιο καλό παιδί μου πρότεινε τον KPlayer και πλέον δεν κολλάω πουθενά. Οπότε δες πρώτα τι μπορείς να κάνεις μέσω sw...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ας μη γελιόμαστε... Οι συγκεκριμένοι επεξεργαστές είναι πολύ αδύνατοι για Χ264 και πάνω απο 720p.

 

Κι εγώ σε 1080αρια ειδικά αρχεία μετράω απλά frames λες και παίζω παιχνίδι με onboard κάρτα γραφικών με τον δικό μου ΧP2400 και την GF6800 που δεν υποστηρίζει καθόλου acceleration σε HighDefinition.

 

Δεν ξέρω αν μόνη της η κάρτα γραφικών μπορεί να κάνει θαύματα, αλλα εγώ σκέφτομαι πλέον να πάω σε ολική αναβάθμιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...