Προς το περιεχόμενο

LAN - Firewall


angelwitch_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.Εχω συνδεσει 2 υπολογιστες με καλωδιο δικτυου προκειμενου να μοιρασω τη συνδεση και τα εχω καταφερει.Εχω βαλει στον εναν ip 192 168 0 1 και στον αλλον αυτοματη.Δυστυχως ομως ο ενας υπολογιστης δεν βλεπει τον αλλον,δλδ το μονο που εχω καταφερει ειναι να μοιρασω τη συνδεση.Βασικα περισσοτερο το ιντερνετ με ενδιαφερει οποτε μαλλον θα τ αφησω ετσι προς το παρον.Το προβλημα ειναι οτι εχω το zonealarm pro και θελω βοηθεια στις ρυθμισεις προκειμενου να μπορω να εχω και firewall και ιντερνετ διοτι αναγκαζομαι να το κλεινω για να εχω ιντερνετ και στον client υπολογιστη.Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το πρωτο που ειπες δεν το καταλαβα.Αν θες εξηγησε το.Αν δε βαλω αυτοματη ip δεν μπορει να μπει στο ιντερνετ.Δοκιμασα την 192 168 0 2 αλλα δεν μπαινει στο ινετρνετ.Στον σερβερ, με το που βρισκει το zonealarm το λαν, ανοιγει ο wizard και το βαζω στο trusted.Δηλαδη το λαν το εχω ηδη τοποθετησει στο trusted παρολα αυτα εξακολουθει να μην δινει προσβαση στο ιντερνετ του client.Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι εχω κανει λαθος.Μηπως πρεπει να πειραξω και αλλες ρυθμισεις στο firewall?Βασικα εκτος του οτι εβαλα το νετ στο trusted apo ton wizard πιστευω οτι θα πρεπει να το βαλω και απ το πεδιο zones του firewall.Αλλα εκει δεν μπορω να βαλω add ip address καθως ειναι αυτοματη.Τι πρεπει να βαλω λοιπον add ip range η add subnet και τι τιμες για την επιλογη που μου προτεινετε?

Επισης,χρειαζεται να πειραξω αλλες παραμετρους οπως τις advanced settings της καρτελας main (ICS/NAT gateway κλπ)

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ένα pc έχεις server; Αν ναι για να παίρνει το δεύτερο pc αυτόματα ip πρέπει να έχεις ρυθμίσει το dhcp. Γιατί δεν βάζεις και στο δεύτερο μηχάνημα ip με το χέρι (την 192.168.0.2 όπως προανέφερες) και ως default gateway βάλε την ip του πρώτου pc (192.168.0.1). Για δες, τώρα θα πρέπει να έχεις internet και στα δύο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανοντας ipconfig/all απο το πισι του client βρηκα οτι το dhcp ειναι ενεργοποιημενο.Μπορεις σε παρακαλω να μου εξηγησεις πως μπορω να κανω αυτο που ειπες?Απ το το tcp/ip παταω "ιδιοτητες" και στην καρτελα "γενικα" παταω "χρηση της παρακατω διευθυνσης...192 160 0 2",μασκα υποδικτυου λογικα θα μπει αυτοματα και "προεπιλεγμενη πυλη" το 192 168 0 1.Σωστα?

Φαινεται καλη ιδεα.Συγνωμη αν γινομαι κουραστικη αλλα δεν εχω ξανασχοληθει με κατι τετοιο.Σ ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εξελιξεις.Εκανα αυτο που ειπες αλλα τοτε δε μπορω να μπω στο ιντερνετ απο τον client.Μονο με αυτοματη ip μπορω να εχω ιντερνετ και στους 2.Επισης τωρα πλεον ο ενας υπολογιστης βλεπει τον αλλον.Οποτε αν παρουμε σαν δεδομενο οτι πλεον ο client θα εχει αυτοματη ip θα ηθελα καποιος να με βοηθησει στο να φτιαξω σωστα ενα οποιοδηποτε firewall

 

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παράληψη. Στο client θα βάλεις όπως σου είπα παραπάνω την ip, default gateway και θα συμπληρώσεις τα πεδία Preferred και Alternate. Αν δεν τους θυμάσαι ή δεν τους ξέρεις θα τους βρεις εδώ. Τώρα για firewall σκέφτομαι να βάλω ένα στο pc αυτή τη βδομάδα. Παλιά που είχα το zonealarm δεν θυμάμαι να είχα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα βρηκα λυση στο προβλημα.Ολα εγιναν σχετικα αυτοματα τοποθετοντας eset smart security suite και βαζοντας το σε interactive mode.Χρειαζεται στον client να βαλω παλι firewall?Εχω ηδη βαλει anti-virus,χρειαζεται και εκει firewall η με προτατευει το firewall του σερβερ?Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Γεία χαρά, έχω έναν σταθερό με XP SP3 GR και έναν φορητό με 7 Ultimate GR.

Internet έχουν/πέρνουν και οι δύο απ' το ασύρματο TP-LINK Modem/Router.

Και στους δύο έχω εγκατεστημένο το ESET Smart Security 4.0.437.0,

Όταν απενεργοποιώ το firewall του ESET (και στους δύο) φαίνονται και οι δύο στο δίκτυο και υπάρχει πλήρης πρόσβαση απ' τον έναν στον άλλον.

 

Ζητώ βοήθεια απο όποιον έχει εγκατεστημένο το ESET Smart Security και οικιακό δίκτυο για να μου πεί, πιές είναι οι σωστές ρυθμίσεις (κάποια εξαίρεση, πρέπει να κάνω) που πρέπει να κάνω στο firewall του ESET, έτσι ώστε να φαίνονται όλοι (2) οι υπολογιστές μου, στο δίκτυο και να μήν χρειάζεται να έχω απενεργοποιημένο το firewall.

Έχω θέσει καί στους δύο, το firewall σε κάθε δυνατή θέση αλλα τίποτα.

 

image1ol.th.jpg image1tes.th.jpg

 

Φίλε 100 010 00 γιά κοίτα λίγο καλύτερα την 2η εικόνα που ανέβασα, ακριβώς αυτό που λές έχω κάνει, δηλαδή έχω κάνει 'Allow' το τοπικό δίκτυο αλλα το πρόβλημα υπάρχει.

Ευχαριστώ πολύ 100 010 00 για την απάντησή σου αλλα διστυχώς δέν λύνει το πρόβλημά που έχω.

 

ok παίδες, όποιος διαβάσει το μήνυμά μου, ας το αγνοήσει, ας είναι καλά το google, βρήκα λύση, την αφήνω εδώ, άν υπάρξει ποτέ κανείς με την ίδια απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε στο advanced setup και το firewall βαλτο interactive, ετσι ωστε μολις συνδεσεις τα δικτυα, το firewall θα σου πεταξει μηνυμα για καινουργιο sharing, εσυ εκει θα πατησεις "allow" και στα 2 pcs και οχι restrict ή καπως ετσι, που πιθανον να πατησες στην αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...