Προς το περιεχόμενο

ilektrologoi miaxanikoi


Dvs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε girionis, ειλικρινά πιστεύεις οτι έκανα conversion course? Advanced MSc έκανα και σε καλό πανεπιστήμιο. Και δεν έκανα ούτε μία γλώσσα σε αυτό, αυτό σου λέει κάτι? Όταν κάνεις Advanced MSc είναι αυτονόητο ότι δεν θα διδαχτείς γλώσσες, ούτως ή άλλως έχεις πάρει το πτυχίο σου, πας για κάτι παραπάνω. Στο conversion του ίδιου πανεπιστημίου τους δίδασκαν αρκετές γλώσσες... Μάλλον έχεις μπερδέψει τις έννοιες Advanced και Conversion MSc...<P>Ότί εσύ έκανες "C, C++, Ansi C, Ada, Assembly, Java, PROLOG, Miranda, Haskel" εμένα δεν μου λέει τίποτα, και πιστεύω και ότι είναι λάθος που είχατε τόσες πολλές γλώσσες. Έγώ που δεν τις έχω διδαχτεί μπορεί και να είμαι καλύτερος στον "προγραμματισμό" με αυτές, από εσένα ή τους συμφοιτητές σου, σύμφωνα με το υπόβαθρό μου (ένα παράδειγμα είναι, προς θεού μη θιχτείς!!!).<P>Εν τέλει, το συμπέρασμα το οποίο θα έπρεπε να βγει από αυτή τη συζήτηση (άλλο αν δε βγήκε) είναι ότι είμαστε πολύ τυχεροί που ασχοληθήκαμε με αυτό το αντικείμενο, μιας και είναι πολύ ενδιαφέρον, και εξασφαλίζει εύκολη εύρεση δουλειάς και με πολύ καλούς πρώτους μισθούς (350-500), προς το παρών τουλάχιστον!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Bre paidia to 8ema einai aplo, sta ellinika toulaxiston panepistimia apo oti xerw programmatismos ka8aros den didasketai. (tou style na sou ma8oun pente glwses). Emeis toulaxiston to mono ma8ima glwsas itan C kai Pascal. Eimai sto p.peiraia, to opoio dinei ptyxio analyti-programmatisti kai glwses den ma8ame, analysi kaname kai ma8imatika. To 8ema einai oti 'anagazesai' na ma8eis programmatismo gia na katalabeis pws douleyei kai i analysi. Den paei to ena xwris to allo. To 8ema einai oti to ma8aineis mono sou, an 8es kai an sou aresei.. cool.gif" border="0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε να δεις, o conversion κλάδος πληροφορικής που είχαμε εμείς δίδασκε μόνο μία γλώσσα προγραμματισμού (C++), και αυτό λογικό είναι άλλωστε από τη στιγμή που το conversion απευθύνεται σε άτομα που δεν έχουνε σχέση με το συγκεκριμένο κλάδο αλλά κάνουνε convert σε αυτόν. Τώρα στο advanced σημαίνει ότι ήδη ξέρεις το αντικείμενο των σπουδών σου και προσπαθείς να το επεκτείνεις (οπότε λογικό είναι να κάνεις κάτι περισσότερο από αυτά που έκανες στο πτυχίο - άρα και περισσότερες γλώσσες προγραμματισμού ή αν κάνεις τις ίδιες, τότε τι κάνεις σε πιο προχωρημένο επίπεδο).<P> Το θέμα εδώ είναι: Τί MSc έκανες; Αν μας παραθέσεις τον τίτλο ίσως να μπορέσουμε να καταλάβουεμ καλύτερα. Εγώ που έχω κάνει MSc σε Internet Technology μας πεθάνανε στη Java, στην IDL/CORBA, σε XML, SMIL, HTML/DHTML. Ένας φίλος μου που κάνει MSc σε Distributed Systems δεν κάνει καθόλου προγραμματισμό αλλά μόνο θεωρία, ενώ άλλος γνωστός μου που κάνει ακριβώς το ίδιο MSc (με τον ίδιο τίτλο) σε άλλο πανεπιστήμιο κάνει Java και C μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο. Όπως βλέπεις και διαφέρει από κλάδο σε κλάδο και από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο.<P> Αλλά εντάξει, το θέμα εδώ είναι, όπως είπες και εσύ, να βοηθήσουμε το φίλο που άνοιξε αυτό το θέμα, και να συνειδητοποιήσουμε πόσο τυχεροί είμαστε που ασχολούμαστε με έναν κλάδο που είναι το μέλλον.<p>[ 10-07-2001: Message edited by: girionis ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...