Προς το περιεχόμενο

HDD Case Hot Swapping


papadi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Αγόρασα το εξωτερικό κουτί δίσκου Icy Box IB-360AStUS-BL, στο οποίο έβαλα ένα SATA δίσκο. Το κουτί υποστηρίζει σύνδεση με SATA ή USB με το PC. Για την SATA σύνδεση η συσκευασία είχε και ένα SATA Bracket για να βγάλω έξοδο SATA από το κουτί μου.

Το πρόβλημά μου είναι ότι, ενώ η συσκευασία γράφει ότι το όλο κουτί είναι Hot Swappable, δεν έχω καταφέρει να το κάνω να λειτουργήσει. Αν δεν κλείσω το PC πρώτα, ο δίσκος δεν αναγνωρίζεται. Ακόμα κι αν το κάνω, και αναγνωριστεί, σε περίπτωση που τον αφαιρέσω ενώ το PC είναι σε λειτουργία, δεν αφαιρείται από τον Windows Explorer και υπάρχει περίπτωση να κολλήσει και το PC.

Έχετε να προτείνετε κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Το ψάχνω και εγω το συγκεκριμένο θέμα για ενα wd mybook που έχω και είναι e-sata,usb..Στο site ths WD πάντως ελεγε οτι μόνο το USB αναγνωρίζεται στα XP,Vista και έχω τα ίδια συμπτώματα με εσένα...Πολύ φοβάμαι οτι έτσι δουλεύουν οι Sata συσκευές...Απο την άλλη να μου πεις...ποιος ο λόγος να θεωρούνται hot swapable το SATA αφού το λειτουργικό δεν τις αναγνωρίζει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η μητρική σας δεν υποστήριζε hot swap δεν πρόκειται να δείτε καλο :( δυστυχώς

 

papadi ωραίο νικ έχεις άτιμε :P το έχω και εγώ το icy box το ίδιο αλλα εγώ το έχω στους e-sata τις striker extream και υποστηρίζει hot swap και λειτουργεί κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η μητρική σας δεν υποστήριζε hot swap δεν πρόκειται να δείτε καλο :( δυστυχώς

 

papadi ωραίο νικ έχεις άτιμε :P το έχω και εγώ το icy box το ίδιο αλλα εγώ το έχω στους e-sata τις striker extream και υποστηρίζει hot swap και λειτουργεί κανονικά

Μόνο στην μητρική το βρίσκουμε αυτό; Υπάρχει κάποιο interface που μπορώ να προσθέσω για να το έχω;

Ρε μήπως είναι και θέμα drivers;

Ορίστε η μητρική μου: Asus M2N-E

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είπαμε ο Sata Κοντρόλερ πρέπει να έχει τέτοια λειτουργία δεν είναι θέμα driver :) δες αν υποστηρίζει η μητρική σου hot swap αν όχι παίρνεις κάποιον κοντρόλερ με hot swap support ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε... βρήκα. Έψαχνα λάθος!

Δεν φαντάζομαι να έχω μείωση της ταχύτητας με όλα αυτά τα κόλπα! Είπα να δώσω κάτι παραπάνω να πάρω SATA κουτί για ταχύτητα. Αλλιώς έπαιρνα και USB με τα μισά λεφτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν θα έχεις μείωση κανονικά θα είσαι με την ταχύτα που έχουν οι sata δίσκου :-) εγώ για ένα διάστημα έτρεχα Χρ από εξωτερικό μέσα στο icy box και πήγαινε μια χαρά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...