Προς το περιεχόμενο

Τι μπορεί να φταίει???


chronixp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το σύστημα της υπογραφής μου. Το πρόβλημά μου είναι ότι όταν παίζω παιχνίδια πχ medal of honor, dirt κλπ κατα τη διάρκεια του παιχνιδιού κάνει κολλήματα στην οθόνη. Το ίδιο και με το Demo COD4. Να πω ότι τα παιχνίδια δεν τα παίζω με full απαιτήσεις αλλά με normal.

Τι μπορεί να φταίει? Είναι θέμα hardware, ρυθμίσεων, θερμοκρασίας (η ψήκτρα του επεξεργαστή είναι της Intel)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς τα παιχνίδια είναι απαιτητικά?? Σε τί αναλύσεις παίζεις??

 

Δοκίμασε να βάλεις τους τελευταίους drivers της κάρτας γραφικών.. Εφόσον όλες οι υπόλοιπες εφαρμογές λειτουργούν σωστα στον υπολογιστή τότε αυτό φταίει ή η θερμοκρασία της κάρτας. Αν έχει ανεμιστήρα δές αν λειτουργει και κάνε αντικατάσταση αν χρειαστεί.

 

Ελπίζω να βοήθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά και εγώ έχω εντοπίσει ότι κάτι δεν πάει καλά με την κάρτα γραφικών, αλλά όλα είναι όπως πρέπει δηλαδή καινούργιους drivers έχει, το ανεμιστηράκι δουλεύει κλπ. Τρέχοντας το 3D Mark το τελειώνει κανονικά, όμως σε κάποια test κολλάει πάλι η οθόνη. Μήπως πρέπει να κάνω κάποιες συγκεκριμένες ρυθμίσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι "κολλάει" σημαίνει ότι είναι χαμηλά τα frames pes second (fps). Προφανώς η κάρτα σου τρώει ζόρι με τα παιχνίδια που παίζεις στις αναλύσεις που παίζεις.

Δοκίμασε με όλα στα minimum και ανάλυση 640 * 480. Άν το παιχνίδι κολλάει και τότε κάποιο πρόβλημα έχεις σίγουρα με την κάρτα ή το λογισμίκο. Tην δοκιμάζεις αλλού και βλέπεις αν φταίει η κάρτα ή οι drivers. Αν δέν κολλάε καθόλου με χαμηλές αναλύσεις δοκίμασε σιγα σιγά να ανεβάζεις την ανάλυση και τις ρυθμίσεις των γραφικών (μέσα απο το κάθε παιχνίδι εννοείται). Εκεί που θα φτάσεις μέχρι εκεί μπορει να δουλέψει η κάρτα.

 

Κάτι τελευταίο.. Άρχισε ξαφνικά να κολλάει στα παιχνίδια η το έκανε μια μέρα έτσι γιατί του ήρθε.. Γιατί αν του ήρθε απλά δοκίμασε παλαιότερες εκδόσεις drivers και δοκίμασε να βάλεις και κανενα patch για τα παιχνίδια μπας και..

 

Κάνε αυτα και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρολογούμε? Με 1950Pro να θέτουμε θέμα ανάλυσης (640x480!!) και απαιτήσεων?

chronixp, δες τι process μπορεί να τρέχει στο background που να τραβάει πολύ επεξεργαστή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα παραπάνω τα έχω δοκιμάσει και παρόλα αυτά πάλι κολλάει. Κάτι σημαντικό: Όταν τρέχω το 3D MARK η οθόνη δεν κολλάει στα GRAPHICS TEST (1,2,3,4) αλλά στα CPU TEST 1 και 2. Το ίδιο κάνει και αν κλείσω τα περισσότερα προγράμματα που τρέχουν στο παρασκήνιο.

Αν αλλάξω ψήκτρα στον επεξεργαστή και μειώσω την θερμοκρασία του λέτε να δουλέψει σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρολογούμε? Με 1950Pro να θέτουμε θέμα ανάλυσης (640x480!!) και απαιτήσεων?

chronixp, δες τι process μπορεί να τρέχει στο background που να τραβάει πολύ επεξεργαστή...

 

Δεν ξέρω σε τι κατηγορία βρίσκεται η κάρτα γραφικών γι'αυτό έθεσα θέμα απαιτήσεων..

Ξέρω απλά ότι είναι καλή και αν δεν μπορει να τρέξει σε 640 * 480 τότε έχει πρόβλημα λογικό δεν είναι?

 

Μπορείς λίγο να μας ανα φέρεις τί θερμοκρασίες έχει η cpu? Γιατί αν δοκίμασες όλα τα υπόλοιπα μάλλον υπερθερμαίνεται στα παιχνίδια και απλά κολλάει..

Δέν ξέρω τι άλλο να πώ αυτή είναι η τελευταία μου λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ'αρχήν, είναι χαζό λίγο αυτό, αλλά άνθρωποι είμαστε.. την extra τροφοδοσία την έχεις συνδέσει στην κάρτα? είναι ο πιο κλασσικός λόγος για να σου κάνει ανύποπτα restart όταν φορτώνει η VGA.

 

οι θερμοκρασίες σου είναι normal, αν και μία καλύτερη ψύκτρα στην cpu θα την έριχνε αισθητά την θερμοκρασία. Πάντως δεν είναι μαλλον αυτός ο λόγος που σου κάνει restart.

 

Στα cpu test του 3dmark (06) κολλάνε και οι Quadro, μη σε ανησυχει αυτό, είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου κάνει restart το PC, αλλά όταν παίζω κάποιο παιχνίδι κατά τη διάρκεια του gameplay τρώει κολλήματα η οθόνη και καμιά φορά και ο ήχος. Στην κάρτα και τις 2 τροφοδοσίες τις έχω συνδεδεμένες. Πάντως σήμερα παρήγγειλα αυτήν:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806164

Βλέποντας και κάνοντας. Αν και πάλι έχω προβλήματα θα πάω για μια καλή αναβάθμιση για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.Αν και νομίζω ότι το σύστημα δεν είναι για πέταμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ψύκτρα που πήρες δεν είναι και η καλύτερη επιλογή...

μία sythe ninja mini (30κάτι ευρώ έχει) θα σου έριχνε καμμία 20C την θερμοκρασία της cpu.

 

ποιο 3Dmark τρέχεις? εκεί τρώει κολλήματα σαν αυτά που αναφέρεις?

και τι score σου βγάζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...