Προς το περιεχόμενο

administrator


tatshs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε XP εσβησα απο λαθος το administrator και κανω περιορισμενη διαχειρηση. Πως μπορω να τον επαναφερω;EYXARISTV

 

οταν άνοιγε ο υπολογιστης μου με ρωτουσε πως ηθελα να μπω: σαν administrator η σαν χ (περιορισμενης διαχειρησης) απο αγνοια μου εχω καταργηση το administrator με ρωταει να μπω σαν χ και αφου μπενω δεν μου επιτρεπει να διαχειριστω τον υπολογιστη (ανασυγκροτηση δισκου, καταργηση καποιων προγραμματων κτλ)

Στη διαχειρηση υπολογιστου απο τον πινακα ελεγχου βλεπω οτι στο Groups - administrators δεν υπαρχει ο χ και δεν μπορω να τον κανω προσθηκη.

τι πρεπει να κανω;

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά, γίνεται να διαγράψει κάποιος όλους τους admin λογαριασμούς?

όταν λες έσβησες το administrator, εννοείς τον λογαριασμό με όνομα administrator?

ή, λογαριασμό με administrator δικαιώματα?

αν το δεύτερο, μπες σε safe mode (f8 πριν σου βγάλει το σημαιάκι των windows).

Κάνε Log in με το λογαριασμό administrator που θα σου εμφανίσει, και δημιούργησε καινούριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν άνοιγε ο υπολογιστης μου με ρωτουσε πως ηθελα να μπω: σαν administrator η σαν χ (περιορισμενης διαχειρησης) απο αγνοια μου εχω καταργηση το administrator με ρωταει να μπω σαν χ και αφου μπενω δεν μου επιτρεπει να διαχειριστω τον υπολογιστη (ανασυγκροτηση δισκου, καταργηση καποιων προγραμματων κτλ)

Στη διαχειρηση υπολογιστου απο τον πινακα ελεγχου βλεπω οτι στο Groups - administrators δεν υπαρχει ο χ και δεν μπορω να τον κανω προσθηκη.υπαρχει ομως ο administrator που δεν μπορω να χρεισιμοποιησω.

τι πρεπει να κανω;

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως εσβησες το κεντρικο λογαριασμο και μονο απο το safe mode μπορει να ανακτηθει, ελπιζοντας οτι δεν εχεις τοποθετησει κωδικο, καλο θα ειναι να προσεξεις. Αν ειχες κωδικο ενα εργαλειο που υπαρχει για ερευση του ειναι το ERP Commander αν θυμαμαι καλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον λογαριασμό administrator μάλλον τον έχεις κάνει disabled αν κατάλαβα καλά.

 

Για πολλοστή φορά λέω οτι με Safe boot δεν πετυχαίνεις απολύτως τίποτα. Αν ήταν να κάναμε το λογαριασμό του administrator οτι θέλουμε με ένα απλό safe boot, πάρε το αυγό και κούρευτο. Επιτέλους καταλάβετε οτι το safe mode απλώς δεν φορτώνει κανένα απολύτως επιπλέον driver παρά μόνο τους βασικούς. Τι σχέση έχει αυτό με την διαχείριση των λογαρισμών;;;

 

Η μόνη λύση είναι να χρησιμοποιήσεις κάποιο εργαλείο "σπάσιμο" κωδικού όπως το ERP Commander όπως αναφέρθηκε ή κάποιο boot cd (Hiren's boot Cd , MiniPe) που περιέχουν κάποιο αντίστοιχο εργαλείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...