Προς το περιεχόμενο

Virtual hosts in Fedrora 7


nikosfree12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Μία ερώτηση. Θέλω να στήσω αρκετα web sites πάνω σε ένα web server ο οποίος τρέχει fedora7. Αυτή τη στιγμή είναι στον αέρα όλα (σηλασή όχι σε local φάση.)

 

Το domain μου αυτή τη στιγμή είναι ας υποθέσουμε http://www.nikosfree.gr. Η ip μου είναι καρφωτή.

 

Έχω βάλει μέσα στο var/www/html/ το αρχειάκι μου .html και γενικότερα την προσωπική μου σελίδα και δουλεύει το site μου υπέροχα σε όλο τον κόσμο. Όμως κάνω τις παρακάτω εντολές και το μόνο που κερδίζω είναι οτι όταν χτυπάω στο firefox nikosfree1.com, ή nikosfree2.com ή nikosfree3.com το μόνο που κερδίζω είναι να με οδηγεί στη home page που έχω μέσα στο var/www/html/. Με λίγα λόγια δεν καταλαβαίνει τα καινούργια document root που έχω δώσει στα καινούργια sites. Με λίγα λόγια σα να μου κάνει redirect το καινούργιο domain στο παλιό. Εκτελώ όλα τα παρακάτω

 

 

Virtual hosts

 

1. As root, edit your /etc/hosts file to add the following entries:

 

127.0.0.1 nikosfree1.com

127.0.0.1 nikosfree2.com

127.0.0.1 nikosfree3.com

 

2. Create two new directories under your home directory - nikosfree1 and nikosfree2.

3. Create an index.php file that contains the phpinfo() function from above in nikosfree1.

4. In nikosfree2, create two files - file-1.txt and file-2.txt

5. As root, edit your /etc/httpd/conf/httpd.conf file and add the following lines to the bottom of the file:

 

NameVirtualHost *:80

 

<VirtualHost *:80>

DocumentRoot /var/www/html

ServerName nikosfree.gr

</VirtualHost>

 

<VirtualHost *:80>

DocumentRoot /home/nikosfree12/nikosfree1

ServerName nikosfree1.com

ServerAlias nikosfree3.com

</VirtualHost>

 

<VirtualHost *:80>

DocumentRoot /home/nikosfree12/nikosfree2

ServerName nikosfree2.com

 

<Location />

Options Indexes

</Location>

</VirtualHost>

 

6. Modify the permissions of your home directory so Apache can access the files chmod -R 755 /home

7. Restart Apache with service httpd restart.

 

Τι κάνω λάθος; είναι εφικτό να κάνω κάτι άλλο για να μου δουλέψει;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θες να κάνεις, δεν είναι aliases για το ίδιο site, αλλά 3 διαφορετικά site.

Ενα τυπικό config για apache2 σε debian ειναι κάπως έτσι:

 

><VirtualHost * >
       #Basic setup
       ServerAdmin [email protected]
       ServerName www.site1.com
       DocumentRoot /var/www/site1

       <Directory /var/www/site1>
               Order Deny,Allow
               Allow from all
               # Don't show indexes for directories
               Options -Indexes
       </Directory>

</VirtualHost>

 

και επαναλαμβάνεις για όσα sites.

 

Ενοείτε οτι για να σε βλέπουν απο έξω, πρέπει να γίνουν οι σχετικές καταχωρίσεις στο DNS, καθ'ότι μιλάμε για διαφορετικά domain names και οχι aliases στο ιδιο domain name. πχ http://www.site.gr stats.site.gr photos.site.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα.

 

Με λίγα λόγια θα πρέπει να αγοράσω καινούργια domains. Και πες πως τα αγοράζω...Οι σχετικές καταχωρίσεις που λές είναι οτι θα πρέπει να δηλώσω μέσω κάποιου σχετικού control panel συγκεκριμένους name servers; Αν ναι ποιους θα πρέπει να βάλω; Εγώ μόνο μία ip έχω και το όνομα του συστήματος είναι ας πουμε nikosfree12.gr (σαν host name)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα.

 

Με λίγα λόγια θα πρέπει να αγοράσω καινούργια domains.

Ακριβώς..

 

Και πες πως τα αγοράζω...Οι σχετικές καταχωρίσεις που λές είναι οτι θα πρέπει να δηλώσω μέσω κάποιου σχετικού control panel συγκεκριμένους name servers; Αν ναι ποιους θα πρέπει να βάλω; Εγώ μόνο μία ip έχω και το όνομα του συστήματος είναι ας πουμε nikosfree12.gr (σαν host name)

 

Δεν έχει καμία σημασία πως ονομάζεις εσύ το PC σου..

Θα πρέπει να υπάρχει καταχώριση σε κάποιον DNS (Domain Name Server) κάπου στο internet, ώστε όταν κάποιος ζητήσει να πάει στο site πχ http://www.onoma.gr ,αυτος να τον κατευθύνει στην IP πχ. 123.456.2.789

ΠΧ οι εταιρείες που κάνουν hosting sites, αναλαμβάνουν και την καταχώρηση του ονόματος σε κάποιον DNS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια θα πρέπει να αγοράσω καινούργια domains.
Ή μπορείς να δημιουργήσεις δωρεάν ένα τρίτου επιπέδου, σε κάποιο από τα χιλιάδες που φιλοξενούνται στο www.afraid.org
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις...

 

Για να τελειώνουμε θα σας πω την ιστορία μου...

 

Βασικά βρίσκομαι σε πανεπιστήμιο ως ερευνητής. Ζήτησα λοιπόν από την υπηρεσία να μου ανοίξει την πόρτα 80 για να δημιουργήσω σερβερ. Μετά από όλη τη γραφειοκρατ. μου έδωσαν το ΟΚ. Αυτοί λοιπόν τι έκαναν. Πήραν την IP μου και της έδωσαν όνομα δευτέρου επιπέδου.έκαναν μόνοι τους την δήλωση, δηλαδή kati.panepistimio.gr --->χχχ.χχχ.χχχ.χχχ ( my ip)

 

Το θέμα τώρα είναι οτι έχω ήδη αγορασμένο domain από εταιρεία καταχώρισης kati.gr και δεν ξέρω τι nameservers να δηλώσω. Αν λοιπόν το πανεπιστήμιο μου πει ποιοι είναι θα πρέπει να να κάνει και αυτό κάποια δήλωση στο καινούργιο domain ή παίζει κάτι άλλο.

 

Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν κούρασα με τις ερωτήσεις μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα τώρα είναι οτι έχω ήδη αγορασμένο domain από εταιρεία καταχώρισης kati.gr και δεν ξέρω τι nameservers να δηλώσω. Αν λοιπόν το πανεπιστήμιο μου πει ποιοι είναι θα πρέπει να να κάνει και αυτό κάποια δήλωση στο καινούργιο domain ή παίζει κάτι άλλο.

 

Το πιθανότερο είναι η εταιρεία να σου προσφέρει η ίδια υπηρεσία DNS, εκτός από την καταχώριση δηλαδή να σου δίνει τη δυνατότητα να το στείλεις στους δικούς της DNS servers και από εκεί να φτιάχνεις A records που να οδηγούν όποιο hostname θέλεις σε όποια διεύθυνση θέλεις.

 

Μία άλλη δυνατότητα είναι να στήσεις δικό σου DNS server και να το στείλεις εκεί.

 

Τέλος, μια άλλη δυνατότητα είναι να στείλεις το domain σου σε κάποια δωρεάν υπηρεσία DNS, όπως το zoneedit.

 

ΥΣ. Για να καταλάβεις πώς λειτουργεί το DNS μπορεί να βρεις χρήσιμο αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να στήσω δικό μου dns server το κόβω πάρα μα πάρα πολυ δύσκολο. Ενώ έχω εγκαταστήσει dns server στο fedora δεν ξέρω πως να το κάνω καθόλου. Μάλλον θα παίξει το εξής:

Μόλις έκανα μία εγγραφή στο afraid.org. Θα μπώ στη διαχείριση του ονόματός μου μέσω cpanel στην εταιρεία που το αγόρασα και θα δηλώσω τους nameservers της afraid.org. Και έπειτα απο τo cpanel της afraid.org θα δηλώσω την ip που θα πρέπει να βλέπει.

 

Τέλος στον apache θα δώσω την εντολή που μου επισύναψε ο YanG παραπάνω δηλαδή

 

<VirtualHost * >

#Basic setup

ServerAdmin [email protected]

ServerName http://www.site1.com

DocumentRoot /var/www/site1

 

<Directory /var/www/site1>

Order Deny,Allow

Allow from all

# Don't show indexes for directories

Options -Indexes

</Directory>

 

</VirtualHost>

 

και θα πρέπει να είμαι οκ. Τι λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...