Προς το περιεχόμενο

Ουραγοί στις ευρυζωνικές


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως πρέπει να προσθέσουμε ως επιχείρημα στην χαμηλή ανάπτυξη της ευρυζωνικότητας την ανεργία;

Με τόσους νέους άνεργους, ποιος θα τους πληρώσει το ADSL;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως πρέπει να προσθέσουμε ως επιχείρημα στην χαμηλή ανάπτυξη της ευρυζωνικότητας την ανεργία;

Με τόσους νέους άνεργους, ποιος θα τους πληρώσει το ADSL;

 

Εχεις δικαιο φιλε, αλλα εαν σκεφτουμε για την Αθηνα ειναι πιο οικονομικα να εχεις asdl+2 παρα να εχεις τηλεφωνο με χρονοχρεωση κλησεων, και ειδικα εαν ειναι οικογενεια το εχω γραψει και πριν στο ιδιο ποστ,αλλα ειπανε πολλες φορες εδω μεσα, τα βραχυκυκλωνουν ολα ορισμενα παλληκαρια του οτε,οχι ολοι διοτι οι περισσοτεροι βλεπουν μακρυα ευτυχως,οι αλλοι να βαλουν μυαλο και να κανουν σωστα τους την δουλεια τους να τελειωνουν οι ουρες αναμονης σε καθε ιδιωτικο παροχο,ειδικα με της φορητοτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αλλά απλά το κράτος γιά μιά ακόμη φορά προσπαθεί να κλέψει τον πολίτη αντί να μειώσει δραστικά το κόστος των ευρυζωνικών συνδέσεων.
21,5? για 24Mbps. Μήπως έχει λιώσει πιά αυτή η καραμέλα; Πόσο ακόμα να πέσουν οι τιμές;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24Mbps, πού όμως; Οι ταχύτητες στο μεγαλύτερο μέρος της Ελλάδος είναι απίστευτα χαμηλές για ευρωπαϊκή χώρα. Αν είχαμε σε ολόκληρη τη χώρα έστω μέχρι 6Mbps, οι τιμές θα ήταν πολύ υψηλότερες. Αλλά ποιά Ευρώπη, Βαλκάνια είμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίπλα στα DSLAM, όπως συμβαίνει σε όλο τον κόσμο με την τεχνολογία ADSL2+. Δηλαδή η χαμηλή διείσδυση οφείλεται στις "χαμηλές" ταχύτητες; Έστω ότι αύριο θα μπορούσαμε να έχουμε όλοι 24Mbps με 10? και άμεση ενεργοποίηση, πόσοι νομίζεις ότι θα έβαζαν; Εγώ θα ξαφνιαζόμουν αν ξεπερνούσαμε το 10% (όταν ο μέσος όρος της ΕΕ είναι το 20%) και υπάρχουν χώρες με πάνω από 30%.

 

Δες για παράδειγμα το Ηνωμένο Βασίλειο, που κατά την ίδια έρευνα η αναλογία είναι περίπου 1 γραμμή ανα 4 κατοίκους αλλά σύμφωνα με μια είδηση που είχε βγει πριν μερικές μέρες η κατάσταση εκεί είναι περίπου ίδια με την Ελλάδα (οι περισσότεροι έχουν ταχύτητες κάτω από το 50% της ονομαστικής). Εκεί γιατί έχουν σχεδόν όλα τα νοικοκυριά DSL; Δεν τους ενοχλούν τα προβλήματα;

 

Μήπως τελικά δεν φταίνε για όλα ο ΟΤΕ και οι πάροχοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωμφωνώ μαζί σου φίλε. Δεν είναι μόνο ο οτε. Έχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης και οι πάροχοι. Και δεν είναι όλος ο οτε σαπιος. Το καλοκαίρι έκανα πρακτική σε τεχνικο τμημα του οτε. Και ασχολιόμουν με εγαταστάσεις και βλάβες ADSL. Σε πληροφορώ η προϊσταμένη που είχα ήταν ότι καλύτερο θα μπορούσε να υπάρξει σε αυτή την θέση.Όποιος ερχόταν και ζητούσε κάποια βοήθεια την έπαιρνε και με το παραπάνω και ενώ κάλλιστα σύμφωνα με την σύμβαση μπορούσαμε να χρεώνουμε για να πάμε για εγκατάσταση δεν το κάναμε τις περισσότερες φορές κ βοηθούσαμε τους χρήστες σε ότι μπορούσαμε σε σχέση με τον υπολογιστή τους στα σπίτια που πηγαίναμε. Επίσης δεν είχαμε τις γνωστές καθυστερήσεις να παίρνεις για βλάβη και να σου έρχονται μετά από 3 μέρες στην καλύτερη. Αρκετές φορές είχαμε βγεί εκτός του ωραρίου μας γιατί ερχόταν μια βλάβη τελευταία στιγμή. Βέβαια τρέχαμε εδώ και εκεί όλη μέρα αλλά έβλεπες τους πελάτες ικανοποιημένους.

Δεν είναι βέβαια ο κανόνας δυστυχώς αυτά στον οτε... Συνάντησα και τραγικές περιπτώσεις. Τελικά θέλω να πω πως είναι θέμα νοοτροπίας μάλλον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21,5 για 24Mbps. Μήπως έχει λιώσει πιά αυτή η καραμέλα; Πόσο ακόμα να πέσουν οι τιμές;

Αλήθεια?Πού υπάρχει αυτό το δώρο καί δεν το ξέρω εγώ?Έχει απολαύσει κανείς να μας το πεί αυτή τη χαρά καί εμείς οι άλλοι κοιμόμαστε?

Όταν λες DSL πετάς από το πακέτο τα πάγια πού είναι καί ο μεγάλος βραχνάς?

Καί αν θέλουμε να μιλάμε γιά τις προθέσεις τού κράτους γιά τον πολίτη θα μιλάμε γιά τον ΟΤΕ καί γιά κανέναν άλλο.Ρίξε μιά ματιά στα τιμολόγια τού ΟΤΕ λοιπόν καί ξαναπόσταρε.Ακούς εκεί 35,58 εβρό γιά σύνδεση αορίστου χρόνου στο 1 Μbps!

Καί εν τέλει έχεις πιάσει ποτέ αυτή τη ταχύτητα πού λες?

Ρε μας δουλεύουν σού λέω καί μας κλέβουν ασύστολα καθημερινά.Καί κάτι γιά αυξηση τού ΦΠΑ άκουσα δεν ξέρω αν αληθεύει η απειλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Αν είχαμε σε ολόκληρη τη χώρα έστω μέχρι 6Mbps, οι τιμές θα ήταν πολύ υψηλότερες. Αλλά ποιά Ευρώπη, Βαλκάνια είμαστε...

 

auto den symvainei oute sthn Amerikh...h mesh taxythta ekei einai 2-3mbit symfwna panta me Amerikaniko ar8ro pou eixa diavasei prin apo merikous mhnes...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας κατα 80% δεν έχει πολύς κόσμος dsl επειδή οι τιμές είναι τραγικά ακριβες.Τι να τα κάνω εγω τα 2mbps αν είναι να σκάω το δύμηνο 60ευρώ + και βάλε και τα τηλέφωνα???

Επίσης σίγουρα παίζει ρόλο και ο αναλφαβιυτισμός σχετικά με την τεχνολογία στην χώρα μας.Εδω και μερικούς μήνες γίνονται κάποιες προσπάθεις εκσυγχρονισμού αλλα να δούμε...

 

Τι να πω πιστεύω πως στην χώρα μας σύντομα θα αναπτυχθεί και η ευρυζωνικότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να αναφέρω την διαθεσιμότητα.

Ξέρετε στην επαρχία ότι υπάρχει εντολή να μην βάζουν DSL σε όσους είναι πάνω από 4χλμ από το DSLAM;

Πολλοί που ξέρω δεν μπορούν να βάλουν ADSL λόγω έλλειψης διαθεσιμότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To βαρέθηκα αυτό το παραμύθι με τις ευρυζωνικές. Ποιος στον κόσμο έχει 24μπεγκα πιτια με 21 ευρώ το μήνα? Τώρα αν το ποσοστό των ελληνικών νοικοκυριών που έχουν adsl είναι μικρό, ούτε που με νοιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να αναφέρω την διαθεσιμότητα.

Ξέρετε στην επαρχία ότι υπάρχει εντολή να μην βάζουν DSL σε όσους είναι πάνω από 4χλμ από το DSLAM;

Πολλοί που ξέρω δεν μπορούν να βάλουν ADSL λόγω έλλειψης διαθεσιμότητας.

 

Παιδιά το όριο λειτουργίας της ADSL είναι τα 5 περίπου χιλιόμετρα θεωρητικά. Αιτία το ότι χρησιμοποιεί τις υψηλές συχνότητες της γραμμής που εξασθενούν εύκολα.

Δεν νομίζω να υπάρχει η εντολή που λες. Στην πρακτική που έκανα στον ΟΤΕ όταν μας ζητούσαν ADSL σε αποστάσεις πέρα των 5 χμ απο το κέντρο κάναμε το κύκλωμα και πηγαίναμε και δοκιμάζαμε την ποιότητα της γραμμής. Μεγάλο ρόλο έπαιζε και το δίκτυο της περιοχής. Σε περιοχές με υπόγειο δίκτυο τις περισσότερες φορές δούλευε σε 6 και 7 χιλιόμετρα από το κέντρο. Αν όμως το δίκτυο ήταν εναέριο τότε συνήθως είχε αρκετό θόρυβο και ήταν επιλογή του πελάτη αν θα κρατούσε την γραμμή ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωμφωνώ μαζί σου φίλε. Δεν είναι μόνο ο οτε. Έχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης και οι πάροχοι. Και δεν είναι όλος ο οτε σαπιος. Το καλοκαίρι έκανα πρακτική σε τεχνικο τμημα του οτε. Και ασχολιόμουν με εγαταστάσεις και βλάβες ADSL. Σε πληροφορώ η προϊσταμένη που είχα ήταν ότι καλύτερο θα μπορούσε να υπάρξει σε αυτή την θέση.Όποιος ερχόταν και ζητούσε κάποια βοήθεια την έπαιρνε και με το παραπάνω και ενώ κάλλιστα σύμφωνα με την σύμβαση μπορούσαμε να χρεώνουμε για να πάμε για εγκατάσταση δεν το κάναμε τις περισσότερες φορές κ βοηθούσαμε τους χρήστες σε ότι μπορούσαμε σε σχέση με τον υπολογιστή τους στα σπίτια που πηγαίναμε. Επίσης δεν είχαμε τις γνωστές καθυστερήσεις να παίρνεις για βλάβη και να σου έρχονται μετά από 3 μέρες στην καλύτερη. Αρκετές φορές είχαμε βγεί εκτός του ωραρίου μας γιατί ερχόταν μια βλάβη τελευταία στιγμή. Βέβαια τρέχαμε εδώ και εκεί όλη μέρα αλλά έβλεπες τους πελάτες ικανοποιημένους.

Δεν είναι βέβαια ο κανόνας δυστυχώς αυτά στον οτε... Συνάντησα και τραγικές περιπτώσεις. Τελικά θέλω να πω πως είναι θέμα νοοτροπίας μάλλον....

 

Φιλε εαν ενοεις εμενα δεν ειπα για ολους, για ορισμενους μονο και ξερω καλα τι ενοω,δυστυχως ομως αυτα που περιγραφεις που τρεχουν, ειναι διοτι εχουν χασει το τραινο.Και εαν παρακολουθεις καλα εδω και σε αλλα φορουμ θα ειδες την αγανακτησει του κοσμου ,να περιμενουν να τσακονονονται με τους νεους παροχους να βγαζουν κομενα τα καλωδια να μην δινουν της φορητοτητες εδω στην Αθηνα και αλλα απαραδεκτα, και ξαναλεω απο ορισμενους που νομιζουν οτι ειναι ο οτε δικος τους, εχουν ξεχασει τοσα χρονια οτι που τους ταιζε ο Ελληνας καταναλωτης,τωρα τρεχουν αλλα ειναι αργα.Επρεπε να απομονωσουν τα σαπιλα που ηταν μεσα αναμεσα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάω προσωπικά. Γενική κουβέντα γίνεται. Δεν τρέχουν επειδή έχουν χάσει το τραίνο. Έτυχε και έπεσα σε ευσυνείδητους προφανώς. Σου είπα μάλλον αποτελούσαν εξαίρεση.

Τώρα για να πω και την άποψη μου πιστεύω πως τα ίδια χάλια έχουν και οι εναλλακτικοί πάροχοι και δεν φταίει σε όλα ο οτε. Είναι πιστεύω γενικά η παροχή υπηρεσιών στην Ελλάδα προβληματική. Υπηρεσία είναι να θυμίσω και το σερβις μετά την αγορά σε κάθε ίδους ηλεκρονική συσκευή. Όλοι είναι έτοιμοι να πουλήσουν. Αλλά από εκεί και μετά δυστυχώς είναι άφαντοι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...