Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για σύνθεση pc: πλαίσιο ή e-shop;


xaris021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θα με συγχωρήσετε από πριν για τις λίγες γνώσεις μου: Θέλω να αγοράσω καινούριο pc και διάλεξα με τα πολλά να έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

case: thermaltake mambo black

τροφοδοτικό: enermax 535w

επεξεργαστής: intel core 2 6550

ram: crucial ram kit 2gb

motherboard: asus P5K

Σκληρός: sata II 320 GB western

Οθόνη: οποιαδήποτε γύρω στα 200 ευρώ, 19"

κάρτα γραφικών: gecube x2400 pro

τα υπόλοιπα mouse, Πληκτρολόγιο, dvd κ.λ.π. οτιδήποτε σχετικά φτηνό

Αυτό το σχέδιο από το πλαίσιο βγαίνει περίπου στα 850 με 900 ευρώ

 

Στο e-shop βρήκα τα εξής:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912177

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912169

και κυρίως αυτό:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912165

 

Με μια γρήγορη ματιά δε βλέπω μεγάλες διαφορές στα χαρακτηριστικά, μόνο στις μάρκες και βέβαια στην τιμή (πολύ εντυπωσιακή η διαφορά). Υπάρχει κάποιος λόγος να μην προτιμήσω ένα από αυτά τα πακέτα; Απ'ότι είδα σε άλλο thread η asrock δεν είναι κακή για motherboard ενώ ο επεξεργαστής είναι επίσης intel. Βοηθήστε με να διαλέξω μια λύση γιατί εκτός από άσχετος είμαι και αναποφάσιστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα που έφτιαξες είναι καλό.

Eχει 2πλάσια μνήμη από αυτά του eshop (και επώνυμη).

Εχει πολύ καλύτερο τροφοδοτικό και κουτί.

Καλύτερο επεξεργαστή.

Καλύτερη τεχνική υποστήριξη (Πλαίσιο)

 

Πάντως το σύστημα που προτείνεις από το πλαίσιο δεν μου βγαίνει για 900 ευρώ, γύρω στα 800 το βγάζω.

 

Αν θέλεις να μειώσεις το κόστος πάρε ένα πιο φθηνό κουτί με κάνα 30-άρι ευρώ. Το τροφοδοτικό (enermax) μην το αλλάζεις είναι πολύ καλό και σε λογική τιμή.

Επίσης βάλε αυτόν τον επεξεργαστή:

 

(http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1037&product=954845)

 

Μόνο από αυτά τα δυο σου μειώνεται το κόστος κατά 100+ ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι καλο pc αλλα θα σου προτινα καπιο αλλο κουτι πιο φθινο, και αντι για 2400 βαλε 8500gt. ισως ανεβει

λιγο το κοστος αλλα αξιζει τον κοπο... ( sorry για τα

ορθογραφικα... αν ειναι τοσο σπαστικα πειτε μου να

αλαξω..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι καλο pc αλλα θα σου προτινα καπιο αλλο κουτι πιο φθινο, και αντι για 2400 βαλε 8500gt. ισως ανεβει

λιγο το κοστος αλλα αξιζει τον κοπο... ( sorry για τα

ορθογραφικα... αν ειναι τοσο σπαστικα πειτε μου να

αλαξω..)

 

δεν νομίζω πως θα κερδίσει και πολλά με την 8500...

σημαντικές διαφορές θα δει με τις 8600/2600 τουλάχιστον, οι οποίες δεν διαπρέπουν κιόλας με τις επιδόσεις τους, αλλά είναι φθηνές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλαισιο, για γρηγορες αλλαγες εντος εγγυησης.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω! Μακριά από το e-shop για τους πασίγνωστους πλέον λόγους.

Έχω παρατηρήσει ότι τώρα τελευταία το Πλαίσιο ψάχνει πάρα πολύ το τι θα φέρει και γενικά αποφεύγει τη σαβούρα, πράγμα θετικό. Επίσης υπάρχουν κι άλλα καλά μαγαζιά.

 

Το τροφοδοτικό που έβαλες είναι όντως πολύ καλό.

Πρόσεξε μόνο να πάρεις το σωστό για σένα γιατί βγαίνει και για SLI και για CrossFire.

Αν μπορείς να διαθέσεις περισσότερα χρήματα στην ίδια περίπου ισχύ μπορείς να πάρεις αυτό που είναι πολύ ποιοτικό από ηλεκτικής και ηλεκτρονικής απόψεως και ήσυχο.

 

Όσο αφορά τις μνήμες, πήγαινε στις επόμενες δηλαδή αυτές, γιατί η διαφορά στην τιμή είναι ασήμαντη αλλά στην απόδοση σημαντική. Όχι τίποτα άλλο, αλλά να εκμεταλευθείς και το P35 που θα πληρώσεις.

 

Για οθόνη μιας και το πήρες λίγο ελαφρά το ζήτημα πρεοτείνω αυτή γιατί καμία φθηνή και μεσαίας τιμής δεν θα σου παρέχει ανάλυση ικανή για native HDMI. Αν θες τέτοιο πράγμα οι 24" είναι μονόδρομος, αλλά είναι και ακριβές.

 

Εδώ θα ήθελα να σου θυμίσω ότι η οθόνη όπως και το κουτί μαζί με το τροφοδοτικό είναι από τα κομμάτια που θα αργήσεις πολύ να τ' αλλάξεις.

Γι' αυτό πάρτα με προοπτική το μέλλον.

 

Καλή αγορά! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2600xt 800core clock - 128bit, 8500gt 450-900core clock - 128bit..

 

δλδ εσύ κοιτάς το ρολόι του πυρήνα και τελειώσε, κατάλαβες ποια είναι καλύτερη??? :lol:

πάρε ένα πρόχειρο Link και δες-->>>http://www.guiadohardware.net/comunidade/hd-benchs/748098/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλαίσιο = εγγύηση, αλλά κοίτα και μια multirama γιατί εχω ακούσει για καλές τιμές σε καινούργια υποκαταστήματα. Εγώ πήρα G5 (2007) από multirama στα μισά λεφτά από πλαίσιο όταν βρήκα ένα που είχε μόλις ανοίξει. Απο e-shop δεν έχω καλές εμπειρίες λόγω μεγάλης καθυστέρησης παραγγελίας και κακής επικοινωνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια! Πάνω που είχα πειστεί για το e-shop, τώρα μάλλον θα στραφώ στο πλαίσιο αν και δεν ξέρω τους "πασίγνωστους λόγους" για τους οποίους πρέπει να αποφεύγουμε το e-shop. Ενημερωτικά απλά δεν ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για παιχνίδια οπότε μη μαλώνετε για το ποια κάρτα γραφικών είναι καλύτερη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια! Πάνω που είχα πειστεί για το e-shop, τώρα μάλλον θα στραφώ στο πλαίσιο αν και δεν ξέρω τους "πασίγνωστους λόγους" για τους οποίους πρέπει να αποφεύγουμε το e-shop. Ενημερωτικά απλά δεν ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για παιχνίδια οπότε μη μαλώνετε για το ποια κάρτα γραφικών είναι καλύτερη...

 

κάνε μια αναζήτηση στο forum με λέξεις κλειδία eshop και rma , ή eshop και service και θα πάρεις μια γεύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...