Προς το περιεχόμενο

Νέο τροφοδοτικό. ποιό να διαλέξω??


Skia11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το pc μου αυτή τη στιγμή αποτελείται απο: core duo 6400, 2gig ram, 320gb sata, audigy2, xfx 7600gt, 1 dvdrw, 1 dvd reader και αρκετά περιφερειακά συνδεδεμένα με usb στο pc.

 

'Εχοντας στο μυαλό μου μελλοντική αναβάθμιση κάρτας γραφικών (σε κάνα μήνα) η μοναδική παραφωνία στο pc μου είναι ένα noname 500αρι psu που έχω εδώ και 2 χρόνια περίπου.

Πέρα απο το γεγονός ότι η κάρτα η οποία θα πάρω σίγουρα θα έχει αυξημένες απαιτήσεις σε ρεύμα, με ενοχλεί αφάνταστα τον τελευταίο καιρό ο θόρυβος που κάνει το παρόν PSU.

Εδώ θα ήθελα την βοηθειά και την εμπειρία σας για να μου προτείνετε ένα καλό (απο πλευράς απόδοσης/κόστους) PSU λαμβάνοντας υπόψη οτι ο παράγοντας θόρυβος παίζει σημαντικό ρόλο.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια

 

Υ.Γ.

Απο πλευράς budget σκεφτομαι max 140 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Corsair 600αρι αθόρυβο με 3χρονια εγγυηση http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=935638 αλλιώς το αντίστοιχο 500αρι και με 5χρόνια εγγύηση http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700193

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Etasis 750w Gaming...sta 109 euro apla monodromos...telos...

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=923346

 

Κατ' αρχήν thx σε όλους για τις απαντήσεις.

Το τσέκαρα το μοντέλο σε review Thresh, ενώ όλα καλά, στο θέμα του θορύβου έφαγε μείον (λόγω του 80αρι ανέμιστήρα), εσύ Thresh το έχεις? αν ναι στο θέμα του θορύβου πως συμπεριφέρεται? η τιμή του πάντως και όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του (και το review που διάβασα) το καθιστούν όντως μονόδρομο, απλά το θέμα θόρυβος παίζει μεγάλο ρόλο πλέον σε μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

to sygkekrimeno to exei o Vatos_Locos...egw exw to 850ari...

nai ok kanei perissotero 8oryvo apo alla trofodotika me 12 h 14cm fans alla h poithta tou reumatos pou dinei sto pc einai god like...

dystyxws exw tosa fans sto pc pou den to katalavainw kai den mporw na sou pw an pragmati kanei shmantiko/enoxlhtiko 8oryvo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ αθόρυβο, ποιοτικό, και αρκετό για το σύστημά σου είναι αυτό-->>http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=975109

 

Gt? H OCZ imo dn exei na pei tpt apolutos ston xwro twn PSU's kai eiparxoun toses kaliteres agores ..

 

Imo makria apo afto ..

 

Το pc μου αυτή τη στιγμή αποτελείται απο: core duo 6400, 2gig ram, 320gb sata, audigy2, xfx 7600gt, 1 dvdrw, 1 dvd reader και αρκετά περιφερειακά συνδεδεμένα με usb στο pc.

 

'Εχοντας στο μυαλό μου μελλοντική αναβάθμιση κάρτας γραφικών (σε κάνα μήνα) η μοναδική παραφωνία στο pc μου είναι ένα noname 500αρι psu που έχω εδώ και 2 χρόνια περίπου.

Πέρα απο το γεγονός ότι η κάρτα η οποία θα πάρω σίγουρα θα έχει αυξημένες απαιτήσεις σε ρεύμα, με ενοχλεί αφάνταστα τον τελευταίο καιρό ο θόρυβος που κάνει το παρόν PSU.

Εδώ θα ήθελα την βοηθειά και την εμπειρία σας για να μου προτείνετε ένα καλό (απο πλευράς απόδοσης/κόστους) PSU λαμβάνοντας υπόψη οτι ο παράγοντας θόρυβος παίζει σημαντικό ρόλο.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια

 

Υ.Γ.

Απο πλευράς budget σκεφτομαι max 140 ευρώ

 

Lipon, to Enermax einai uperarketo gia to systima p exeis "twra" .. Einai Trust marka kai Modular .. Kai koitame kai tin timoula fisika :-)

 

Ean omws 8es kt "poiotiko" pou einai korifi agora me megali prooptiki se opiadipote anava8misi sta watts tou .. Einai to Seasonic - M12 p pira kai egw .. Einai episis Modular, fimizete MAKRAN gia tin piotita tou .. H seasonic einai i kaliteri ston xwro mazi me tin Fortron .. kai einai pl poiotiki san agora .. Kai ap'oso paratirisa se endiaferei k kati a8orivo??? Its the Master! No more comments ^^ Den pistevw na eiparxei pio Soundless trofodotiko apo afto :mrgreen: (Kai as exei kai ena 60mm FAN .. fantasou ..).

 

Usefull info: Pare to apo to E-Shop einai kapws f8inotero..

 

Merikes Pics ? :-)

 

Seasonic M12 500W - For Gamers and PC Enthusiasts!

seasonic2hugefanqs3.jpg

 

seasonic3plugsxg1.jpg

 

seasonic1cpucc3.jpg

 

[imo]Anyway, na ksereis oti prepei na protimas POIOTITA sta PSU kai oxi ena matso watts ..[/imo]

 

I wish I helped,

Koritsi_Gia_PC !

 

 

PlayGame: Poses fores eipa tin leksi "poiotita" sto Post? ^^ Kamia alli leksi dn xaraktirizei kalitera tin Seasonic ;p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την στιγμη που δεν θα κανεις sli με ενα τροφοδοτικο μεχρι 600watt εισαι αψογα.απο κει και περα ειναι πεταμενα λεφτα.προτιμησε κατι με 12αρι ανεμιστηρα για πιο ησυχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Gt? H OCZ imo dn exei na pei tpt

 

kai egw auto elega mexri pou h OCZ agorase thn PC Power&Cooling...pou vgazei apo ta kalytera trofodotika tou gia servers kai pc...ok den lew einai "agnwsth" alla osoi 3eroun apo markes PSUs 3eroun ti esti PC Power&Cooling...

 

egw pantws 8a proteina panw apo 500w trofodotiko...to 8ema einai na ante3ei kai mellontikes anava8miseis kai o/c oxi na allazei pali otan valei kamposa pragmata panw...

 

twra gia modular h oxi analogws...ta non modular vgazoun kalyteres/sta8eroteres taseis...ta modular kanoun "oikonomia" sta kalwdia ara yparxei kalyterh kykloforia aera sto kouti efoson kapoios den 3erei pws na taktopoihsei ta kalwdia otan den yparxei tetoia dynatothta :-)

 

ta pio megala Seasonic pou pianoun megalyteres 8ermokrasies akougontai perissotero pantws...giati douleuei se perissoteres strofes o 60aris...pou akougetai opws kai na to kanoume...

 

telos mia lista tou jonnyguru (tou eidous :P ) gia tis kathgories twn trofodotikwn symfwna me thn krish tou asfalws:

http://www.jonnyguru.net/forums/showthread.php?t=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gt? H OCZ imo dn exei na pei tpt apolutos ston xwro twn PSU's kai eiparxoun toses kaliteres agores ..

 

Imo makria apo afto ..

 

με κάλυψε ο thresh, μερικές φορές καλύτερα να είσαι σίγουρη πριν απορίψεις κάτι και προτείνεις σε κάποιον να κινηθεί και μακριά από αυτό ....

 

Lipon, to Enermax einai uperarketo gia to systima p exeis "twra" .. Einai Trust marka kai Modular .. Kai koitame kai tin timoula fisika :-)

 

και εγώ enermax έχω, που σημαίνει πως τα θεωρώ καλά και αξιόπιστα PSU, αλλά αλίμονο αν μπορεί άνθρωπος να τα θεωρήσει ως price solution !

Ean omws 8es kt "poiotiko" pou einai korifi agora me megali prooptiki se opiadipote anava8misi sta watts tou ..

μεγάλη προοπτική σε οποιαδήποτε (!) αναβάθμιση στα 500W είναι λίγο αντιφατικό δεν νομίζεις? :rolleyes:

 

Den pistevw na eiparxei pio Soundless trofodotiko apo afto :mrgreen: (Kai as exei kai ena 60mm FAN .. fantasou ..).

νομίζω πως υπάρχουν και πιο ''soundless''....

[imo]Anyway, na ksereis oti prepei na protimas POIOTITA sta PSU kai oxi ena matso watts ..[/imo]

συμφωνώ, αλλά τα 600W δεν είναι ένα μάτσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mattlab : καλως ηλθες στο forum. Προσπάθησε αν μπορείς να γράφεις ελληνικά, και ΟΧΙ ΚΕΦΑΛΑΙΑ!

όσον αφορά αυτά που λες, δεν υπάρχει κάρτα γραφικών αυτή την στιγμή που να μην μπορεί να την σηκώσει ένα 600W PSU. Παραπάνω χρειάζεσαι μόνο σε περίπτωση SLI.

Και εκτός αυτού, οι εταιρίες (Αti/Nvidia) καταβάλλουν προσπάθειες να τις κάνουν λιγότερο ενεργοβόρες τις νέες κάρτες τους.

 

Το ότι πληρώνεις παίρνεις φυσικά και δεν ισχύει. Θα έδινες ας πούμε εσύ 100/110 ευρώ για ένα Chiftec 750W ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με το Κορίτσι για PC. Αν κ δε φαίνεται "γυναικείο χέρι" στο κουτί με τέτοια ακαταστασία στα καλώδια :-)

 

Το seasonic είναι τέλεια + αθόρυβα. Μπορεί να κοστίζουν παραπάνω αλλά τα αξίζουν όλα τα ευρά. Η μόνη ένσταση μου είναι η σειρά Μ με τα αποσπώμενα καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...