Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή διάταξης στήλης στο Excel


stef-dim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Εχω στο Excel μια στήλη με τιμές και θέλω να κάνω αλλαγή της διάταξς των τιμών. Δηλαδή, η τελευταία να γίνει πρώτη και η πρώτη τελευταία. Οχι sort....

 

Μήπως ξέρει κάποιος με ποια εντολή γίνεται αυτό???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Εχω στο Excel μια στήλη με τιμές και θέλω να κάνω αλλαγή της διάταξς των τιμών. Δηλαδή, η τελευταία να γίνει πρώτη και η πρώτη τελευταία. Οχι sort....

 

Μήπως ξέρει κάποιος με ποια εντολή γίνεται αυτό???

 

Καλησπέρα

 

Δοκίμασε το συνημμένο αρχείο του Excel που βρίσκεται μέσα στο Anadiataksi,zip, αντέγραψε τα δικά σου δεδομένα στην 1η στήλη και πάτησε το κουμπί δεξιά με την ένδειξη "ΚΑΝΕ ΑΝΑΔΙΑΤΑΞΗ ΠΡΩΤΟ - ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ"

 

Τότε , στη 2η στήλη , θα δεις τα δεδομένα σου αναδιατεταγμένα .

 

Πιστεύω αυτό να ήθελες.

Anadiataksi.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ευχαριστώ πολύ. Αυτό ηθελα και δεν με πειράζει που είναι σε visual basic και όχι σε έτοιμη εντολή του excel

 

Φίλε μου καλημέρα.

Να' σαι καλά.

 

Παρ' ότι έψαξα , δεν μπόρεσα να βρώ κάποια έτοιμη εντολή του Excel που να κάνει αυτό που ζητάς , γι' αυτό και έγινε η προσπάθεια σε VBA . Αν χρειαστείς επιπρόσθετη βοήθεια , εδώ είμαστε ... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας στο πρώτο κελί που θές να κάνεις την αναδιάταξη και γράφεις

=INDEX($A$1:$A$9;(ROWS($A$1:$A$9)+1)-ROW())

Copy Paste και στα υπόλοιπα

Θεωρώντας ότι τα δεδομένα σου είναι απο το Α1 έως το Α9 και τα αντιμεταθέτεις στο Β1 έως Β9.

Φτιάχνοντας το λίγο ανάλογα με τα δεδομένα σου νομίζω ότι θα σε καλύψει και χωρίς κώδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...