Προς το περιεχόμενο

E-shop και mac


Trapper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις βγήκε αυτό στο http://www.capital.gr/news.asp?Details=378503 :

Στην υπογραφή συμφωνίας με την e-shop.gr, προκειμένου να πωλούνται τα καταναλωτικά προϊόντα της Apple μέσω του ηλεκτρονικού καταστήματος της e-shop.gr, προχώρησε η Rainbow, η οποία είναι επίσημος διανομέας των προϊόντων της Apple σε Ελλάδα και Κύπρο.

Σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση, η e-shop.gr δραστηριοποιείται στο χώρο του ηλεκτρονικού εμπορίου από το 1998, και διαθέτει 42 φυσικά καταστήματα σε όλη την Ελλάδα, τα οποία προσφέρουν "μεγάλη ποικιλία από επώνυμα ηλεκτρονικά προϊόντα".

 

 

Λέτε να δούμε και μείωση των τιμών; Σαν απέλπιδα προσπάθεια για να σώσει ότι προλαβαίνει η Rainbow μου φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό ακούγεται. Θα είναι ένα βήμα μπροστά σε σχέση με το Applestore.gr που πριν μπορέσεις να παραγγείλεις κάτι πρέπει να πας εσύ ο ίδιος στα γραφεία τους στην Αθήνα και να τους δώσεις τα στοιχεία σου (ταυτότητα, αφμ, πιστ. κάρτα, πιστοποιητικό γέννησης, θανάτου κλπ)!

 

Αν είχαν και καλή διαθεσιμότητα προϊόντων θα ήταν ακόμα καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμπλεξε ο ένας αφερέγγυος με τον άλλον. Να δούμε το παιδί τους τι θα είναι. Ο Κωτσόβολος μένει προς το παρόν απ΄έξω και η Ηλεκτρονική Αθηνών. Σε λίγο και στα μίνι μάρκετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έτοιμη και η ξεχωριστή σελίδα

http://www.e-shop.gr/PER_mac.phtml

Τώρα ο χρόνος παράδοσης 1-2 ημέρες μάλλον είναι επιστημονική φαντασία μιας και ψωνίζουν απο Rainbow.

Εκτός κι αν έχουν καβατζώσει κάποιον αριθμό για πάρτη τους, πράγμα επίσης πολύ δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Έτοιμη και η ξεχωριστή σελίδα

http://www.e-shop.gr/PER_mac.phtml

Τώρα ο χρόνος παράδοσης 1-2 ημέρες μάλλον είναι επιστημονική φαντασία μιας και ψωνίζουν απο Rainbow.

Εκτός κι αν έχουν καβατζώσει κάποιον αριθμό για πάρτη τους, πράγμα επίσης πολύ δύσκολο.

Τώρα αυτό μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος:

Για ποιο λόγο η Rainbow δεν προμηθεύει το Δίκτυο Εξουσιοδοτημένων Μεταπωλητών της με -ικανοποιητικές (;!)- ποσότητες προϊόντων της Apple και τα "καβατζώνει" (όπως είπε και ο ripper386 και όπως τελικά φαίνεται ότι γίνεται!) για τον εαυτό της, αναγκάζοντας έτσι τους πελάτες της Apple να αγοράζουν απ'ευθείας από αυτήν;! :mad:

 

Στο e-shop.gr δεν μπορούν να μου προσδιορίσουν μέρες παράδοσεις, γιατί κάτι τέτοιο "εξαρτάται από τον προμηθευτή" τους (βλ. Rainbow).

 

Θα μου πείτε "πήγαινε στην Rainbow (Applestore), στα Multirama κλπ". :X

 

Θέλω να μπορώ να αγοράζω από όποιο κατάστημα θέλω εγώ, και όχι από όπου θέλει (και υποκινεί με διάφορες διαδικασίες) ο κάθε διανομέας Ελλάδος...Μπορώ;! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος κατάλαβες. Ο ripper386 δεν είπε πως η Rainbow δεν δίνει στους μεταπωλητές της αρκετά Apple γιατί τα κρατάει για τον εαυτό της.

 

Είπε πως, εκτός και αν το e-shop έχει "καβατζώσει για πάρτη του" ικανοποιητικό αριθμό υπολογιστών Apple, τότε αυτό το "1-2 ημέρες παράδοση" είναι εξωπραγματικό.

 

Το γεγονός είναι πως το 1-2 ημέρες παράδοση είναι όντως εξωπραγματικό γιατί η Rainbow φέρνει τα Apple στην Ελλάδα με το σταγονόμετρο και έτσι τα δίνει ΣΕ ΟΛΟΥΣ τους μεταπωλητές της.

 

Από την άλλη, και οι μεταπωλητές δεν είναι κι αυτοί χωρίς φταίξιμο. Οι περισσότεροι παραγγέλνουν πολύ μικρές ποσότητες και όταν ξεμείνουν αναγκαζόμαστε να περιμένουμε μέχρι την επόμενη παραλαβή της Rainbow ή να ψάχνουμε ένα ένα τα μαγαζιά για την περίπτωση που αυτό που ψάχνουμε τους έχει ξεμείνει πουθενά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος κατάλαβες. Ο ripper386 δεν είπε πως η Rainbow δεν δίνει στους μεταπωλητές της αρκετά Apple γιατί τα κρατάει για τον εαυτό της.

 

Είπε πως, εκτός και αν το e-shop έχει "καβατζώσει για πάρτη του" ικανοποιητικό αριθμό υπολογιστών Apple, τότε αυτό το "1-2 ημέρες παράδοση" είναι εξωπραγματικό.

 

Το γεγονός είναι πως το 1-2 ημέρες παράδοση είναι όντως εξωπραγματικό γιατί η Rainbow φέρνει τα Apple στην Ελλάδα με το σταγονόμετρο και έτσι τα δίνει ΣΕ ΟΛΟΥΣ τους μεταπωλητές της.

 

Από την άλλη, και οι μεταπωλητές δεν είναι κι αυτοί χωρίς φταίξιμο. Οι περισσότεροι παραγγέλνουν πολύ μικρές ποσότητες και όταν ξεμείνουν αναγκαζόμαστε να περιμένουμε μέχρι την επόμενη παραλαβή της Rainbow ή να ψάχνουμε ένα ένα τα μαγαζιά για την περίπτωση που αυτό που ψάχνουμε τους έχει ξεμείνει πουθενά...

Σωστή και αυτή η άποψη, δεν θα διαφωνήσω μαζί σου. :-)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

guys εγω το macbook το πειρα απο multirama ειδα τιμες της rainbow και της multirama

και συγκρινα η διαφορα ητανε μονο 4euro και επειδη ηθελα να αποφυγω τα διαδικαστικα της rainbow και δεν μπορουσα να ανεβω αθηνα εδω που τα λεμε η διαφορα στην τιμη ηταν αμελητεα 4 ευρο μολης. Περασα απο υποκαταστημα και επειδη μου παιξαν τα νευρα μου εφυγα και εκανα τηλ. παραγγελια απο τα κεντρικα 2 μερες περασαν και την τριτη μερα ητανε εδω:-) αλλα η αλιθεια ειναι και επειδη λετε για e-shop οτι διαφορα στις τιμες τη ταξης των 4 euro εχει μονο στα macbook(και στο e-shop και στο multirama) σε ολα τα αλλα imac, macbook pro ,mac mini κτλ παιζουν μεγαλες διαφορες και ενα αλλο ακομα ειναι οτι δεν μπορεις να τους κανεις build τα ιδια ισχυουν και για το multirama αλλα εν τελη ειναι μια καλη κινιση και για το e-shop που φιλοξενει τα mac και για οποιον θελει να αποφυγει τα διαδικαστικα που ισως παιρνουν και ενα μηνα + ,και πιστευω πως πολλοι θα στραφουν προς την λυση (e-shop)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ απο την άλλη λέω ΜΑΚΡΙΑ απο το e-shop:

http://stormrider7.blogspot.com/2006/02/e-shop.html

http://stormrider7.blogspot.com/2006/05/e-shopgr.html

 

πήρα τον mac μου απο multirama, δεν ξέρω αν ήταν ακριβότερος (που δεν το νομίζω) αλλα όπως και να χει, ΜΑΚΡΙΑ απο αυτούς τους κλέφτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

STORMRIDER μην ακους και πολλα ο καθενας το προσωπικο του προβλημα του το αναγαγει σε παγκοσμιο επιπεδο προβληματος βαζουνε και σαλτσες και ειναι φυσικο να υπαρχουν απο εργοστασιο προιοντα χαλασμενα και αυτο θα το καταλαβεις αν κανεις μια αποτιμηση δλδ

 

αν το e-shop εχει πωλησεις σε καρτες γραφικων πχ λεμε εναν αριθμο πουλαει την ημερα 50 καρτες το μηνα παει 50 Χ 30=1.500 Χ 12 μηνες=18.000 ειναι λογικο να εχει σε 18.000 και καποιες καρτες σκαρτες και να βγαινει ο καθε τυχοντας και δεν το λεω ειρωνικα και να λεει το προβλημα του.Απλα η ουσια ειναι αν κατι χαλασει να αντικατασταθει γρηγορα και να σεβονται τον πελατη οποτε εκει εστιαζεται το προβλημα οχι οτι πoυλαει χαλασμενα προιοντα ουτε ψωνιζει απο την μαυρη αγορα ουτε ζηταει απο τους προμηθευτες της να ελενχουν και να τους σταιλνουν την σκαρτη παραγωγη ρε παιδεια μην τρελαθουμε, και αν κατι ειναι χαλασμενο δεν φταιει το e-shop, η msi η albatron φταιει πχ, και για αυτο το σκοπο υπαρχουν οι εγγυησεις οχι μονο για αν σου χαλασει κατα την διαρκεια της χρησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...