Προς το περιεχόμενο

gnome & kde ποιά η διαφορά;


gemini235

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά είμαι νέος στο linux. Κατέβασα το ubuntu 7.10 το εγκατέστησα σε ένα laptop που έχω αλλα θέλω να δοκιμάσω και άλλες διανομές άν και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Αυτή τη στιγμή κατεβάζω το suse αλλα στο site που βρήκα ( http://www.novell.com/documentation/opensuse103/index.html )έχει τεκμηρίωση για gnome και για kde. Ποιές οι διαφορές τους? Αν κατάλαβα καλά είναι κάτι σαν εφαρμογές για επιφάνεια λειτουργίας, σωστά? Ποιά είναι καταλληλότερη για μένα? Θέλω να δοκιμάσω κάποιες διανομές ωστε να καταλήξω σε κάποια την οποία και θα εγκαταστήσω στο pc της δουλειάς μου.Βαρέθηκα τα windows τόσα χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκινησες flame!!

 

το Gnome,οπως και το KDE,αλλα και αλλα λιγοτερα (?) γνωστα ειναι desktop environments.διαλεγεις ποιο σου αρεσει πιο πολυ και παιρνεις.μπορεις να δεις screenshots κι απ τα 2 στις επισημες σελιδες τους και να διαλεξεις ποιο σου "καθεται" εσενα πιο καλα.

 

θα παρακαλεσω τους λιιιγο παλιοτερους να μην αρχισουμε να μετραμε ψηφους υπερ/κατα του gnome/kde

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια πολύ σημαντική, πιστεύω, διαφορά είναι ότι το KDE παρότι ίσως πιο εντυπωσιακό στο μάτι είναι πολύ απαιτητικό σε ραμ. Τουλάχιστον η προηγούμενες εκδόσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gnome έχει βελτιωθεί πολύ τελευταία. Παρόλα αυτά ποτέ δεν μου άρεσε όσο το kde.

 

Επίσης μια άλλη διαφορά τους πέρα από την εμφάνιση, είναι ότι έρχονται παρέα με άλλες εφαρμογές το καθένα. Βέβαια μπορείς να τρέξεις τις περισσότερες ανεξαρτήτως ποιο τελικά διάλεξες αλλά θα γίνει ακόμα πιο βαρύ το σύστημα μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ,

 

Γνώμη μου,τις εγκαθιστάς και τις δυο,τις χρησιμοποιείς για κάποιο διάστημα και έπειτα επιλέγεις..:-D (Για να έχεις μια εικόνα από πρώτο χέρι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε μια αναζήτηση στο Διαδίκτυο για να δεις τις διαφορές... Μετά και τα δύο είναι καλά και θέμα γούστου. Τα έχω δοκιμάσει αρκετά και τα δύο, αλλά ας μην πω τη γνώμη μου τώρα... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...