Προς το περιεχόμενο

Remote Shutdown (μέσω γραμμής εντολών)


mousik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, έχω αγοράσει ένα UPS μεγάλο (6KVA) για να κρατάει τα PC σε ένα γραφείο. Επειδή η κάρτα δικτύου για το UPS έχει extra κόστος, είπα να δοκιμάσω πρώτα αν μπορώ να κάνω κάτι με Remote Shutdown.

 

Υποψιάζομαι (δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη) ότι από τη σειριακή σύνδεση (τη χρησιμοποιώ αντί για τη USB γιατί χρειάζομαι αρκετά μεγάλο καλώδιο) το UPS μπορεί να στείλει Shutdown σήμα σε έναν Server με Windows 2003 που έχω και πριν το Shutdown να εκτελεστούν κάποια batch files. Ας το θεωρήσουμε δεδομένο λοιπόν αυτό.

 

Αυτό που χρειάζομαι από κει και μετά είναι κάποιο software το οποίο να μπορεί να τρέξει από γραμμή εντολών και να κάνει Remote Shutdown σε άλλα PC με Windows XP Home. Επειδή είναι Home δεν δουλεύει το shutdown.exe, το έχω δοκιμάσει και κάτι παίζει με permissions (συνδέεται σαν guest στα XP Home και άρα δεν μπορεί να κάνει Shutdown). Άρα θέλω προφανώς κάποιο Server-Client πρόγραμμα που να το κάνει αυτό. Έχετε τπτ να μου προτείνετε;

 

ΥΓ: Είδα ότι υπάρχει ήδη thread για Remote Shutdown, απλά επειδή είναι ειδική περίπτωση φτιάχνω νέο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...