Προς το περιεχόμενο

Δεν σβήνει το Tower!


Paralizer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

 

Θα προσπαθήσω όσο καλύτερα μπορώ να σας πω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω και να μπορέσουμε να βρούμε μία λύση. Αντιμετωπίζω λοιπόν την εξής κατάσταση. Τελείως γενικά το πρόβλημα εστιάζεται στο ότι, όταν κάνω shut down τον υπολογιστή μου και τον αφήνω, κλείνει τα Windows, σβήνει η οθόνη, "φαίνεται" να σταματάει να λειτουργεί το σύστημα, αλλά τα φωτάκια του tower και τα ανεμηστηράκια εξακολουθούν να δουλεύουν. Απο κεί και πέρα το μόνο που πρέπει να κάνω είναι να κρατήσω το Power button 5'' για να σβήσει τελείως το μηχάνημα. Αυτό το πρόβλημα ξεκίνησε να υφίσταται μετά από ένα format που έκανα προ 5 μηνών χωρίς ακόμα να έχω βρει λύση. Έχω όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις μέσα στο bios χωρίς όμως αποτέλεσμα. Έχω δοκιμάσει ακόμα και αλλαγές στην registry μετά από κάποια guides τα οποία έχω ψάξει και έχω βρει, χωρίς όμως πάλι να υπάρχει κάποια αλλαγή. Μετά από πολύ κόπο έκανα άλλο ένα format μπας και αλλάξει αυτή η κατάσταση αλλά δεν κατάφερα κάτι.

 

Περιμένω τις απόψεις και τις προτάσεις σας, μπας και καταλήξουμε κάπου γιατί τελικά μόνος μου δεν μπορώ να δώσω κάποια λύση.

 

 

Υ.Γ: Δεν ξέρω αν έθεσα το θέμα στο σωστό forum καθώς δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο είναι θέμα Windows, Tower ή οτιδήποτε άλλου.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως σε κάποιες παλαιές μητρικές όταν κλείνουν τα Windows τον υπολογιστή γράφει η οθόνη

 

Τώρα μπορείτε να κλείσετε τον υπολογιστή σας με ασφάλεια

 

Και πρέπει να πατήσεις το κουμπί, επίσης παρόμοια συμπεριφορά συμβαίνει όταν τον βάζεις σε αναμονή. Θα βοηθούσε να μας πεις το σύστημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις περισσότερες φορές η λύση ειναι να ξανακάνεις φορματ εχει απαντηθεί αρκετές φορές στο forum ψαχνω να σου βρω παλιά thred.

ριξε μια ματια στον πινακα ελεγχου στις επιλογες ενεργειας ειναι τσεκαρισμενο οπως παρακατω κατα το κλεισιμο του υπολογιστη τερματισμος??

qzwmtiw3umdnmztywdyt.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εκκινηση βλεπει ολο το Hardware?

 

Υποψιαζομαι , πως οταν εσυ του δινεις τερματισμο, αυτο δεχεται αναμονη. (ειπες πως πειρα3ες το μητροω με καποιο απο τα πολλά tweak προγραματα, ισως να εκανες καποια μετατροπη η οποια αλλα3ε τις ενεργειακες ρυθμισεις, για το μητροω ,αθελα σου.)

 

η' γραφει ακομα στο chace ο δισκος ,οταν κλεινει.

 

και οπως ειπε ο φιλος dll.hal, se ασφαλη λειτουργεια κλεινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν οι ρυθμίσεις είναι έτσι όπως πρέπει να είναι στις επιλογές ενέργειας και έχω δηλώσει τερματισμό λειτουργίας. Κατά δεύτερον στην εκκίνηση βλέπει κανονικά όλο το Hardware. Το bios δεν το πείραξα με κανένα tweak πρόγραμμα, αλλά κανονικά μέσα από τις επιλογές της μητρικής. Τέλος να πω ότι το format δεν είναι λύση καθώς έχω κάνει 2 φορές αλλά το πρόβλημα εξακολουθεί.

 

dll.hal ναι και σε safe mode το ίδιο κάνει.

Παιδιά το θέμα είναι καθαρά του Tower ή αρχίζω να υποψιάζομαι το τροφοδοτικό. Τι λέτε εσείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν οι ρυθμίσεις είναι έτσι όπως πρέπει να είναι στις επιλογές ενέργειας και έχω δηλώσει τερματισμό λειτουργίας. Κατά δεύτερον στην εκκίνηση βλέπει κανονικά όλο το Hardware. Το bios δεν το πείραξα με κανένα tweak πρόγραμμα, αλλά κανονικά μέσα από τις επιλογές της μητρικής. Τέλος να πω ότι το format δεν είναι λύση καθώς έχω κάνει 2 φορές αλλά το πρόβλημα εξακολουθεί.

 

dll.hal ναι και σε safe mode το ίδιο κάνει.

Παιδιά το θέμα είναι καθαρά του Tower ή αρχίζω να υποψιάζομαι το τροφοδοτικό. Τι λέτε εσείς;

 

Ε ΦΙΛΟς δεν σου ειπα για το bios ..για registry μιλουσα.. ..

 

δες στο hardware σου μηπως κατι δεν παταει καλα ή κουνηθηκε τπτ.

 

πριν αγορασεις τροφο.

Dοκιμασε ,νεο setup,με αλλον δισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεξί κλίκ επιφάνεια εργασίας -> ιδιότητες -> καρτέλα προφύλαξη οθόνης

πατάμε το κουμπί ενέργεια και μετά στο νέο παράθυρο πάμε στην καρτέλα Ποηγμένη Διαχείριση Ενέργειας (ΑΡΜ) και ξετσεκάρουμε το αντίστοιχο κουτάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...