Προς το περιεχόμενο

mia mikri aporia apo neopa se linux....


Isobitis_r

Προτεινόμενες αναρτήσεις

geia sas,

exw mia mikrh aporia katarxas na pw oti eriksa mia matia sto "Yet Another Bootloader Topic" apla den moy li8ike akomh h aporia...

sto pc moy exw 3 diskoys ston prwto exw winxp kai ston trito ekana egkatastash linux, to apotelesma einai ena boot loader opoy kai dialegw poio lytoyrgiko 8elw na ksekinisw

To erwtima einai oti 8elw na apegkatastisw ta linux kai na egkatastisw mia pio kainoyrgia ekdosh (o logos einai oti h prwth egkatastash linux htan x64 kai den briskw drivers kai progamata na doyleyoyn), kai den kserw mimpos 8a exw problima me to boot loader...

eyxaristw prokatabolika

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θα ξανακάνεις την ίδια διαδικασία όπως προηγουμένως (εγκατάσταση linux), δε θα έχει πρόβλημα.Δε χρειάζεται να απεγκαταστήσεις τη διανομή σου,θα γράψεις την καινούργια κατευθείαν.(πρέπει να τσεκάρεις την επιλογή που λέει να γραφτεί το grub στο MBR,υποθέτω ότι αυτό είχες και στην προηγούμενη εγκατάστασή σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχεις τον Grub ως bootloader μπορείς να κρατήσεις το αρχείο menu.lst. Συνήθως βρίσκετε στο /boot/grub/. Στην συνέχεια μπορείς να το επαναφέρεις κάνοντας ενδεχομένως κάποιες μικροαλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι να σου πω την αλήθεια, αυτό που θυμάμαι πάντος είναι οτι επειδή τα έβαλα για πρώτη φορά επέλεξα να τα βάλω μόνα τους σε ένα ολόκληρο δίσκο, μήμπος και έκανα καμιά βλακεία, οπότε να μην έχανα και τα windows.

Γενικά να σε ρωτήσω κάτι ακόμη, είναι όπως και στα windows όπου δεν υπάρχουν ολοκληρομένες εκδόσεις για x64? ή τελικά μήμπος εγώ δεν ξέρω που πάν τα τεσσερα και δεν βρίσκω drivers και εφαρμογές για x64 ή και ακόμη μου χτυπάνε πάνω σε εγκατάσταση (όπως π.χ ο driver της nvidia)? Δηλαδή εννοώ εν ολίγης είναι σωστή επιλογή να βάλω το x86 αντί του x64?

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απαντησή σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχεις τον Grub ως bootloader μπορείς να κρατήσεις το αρχείο menu.lst. Συνήθως βρίσκετε στο /boot/grub/. Στην συνέχεια μπορείς να το επαναφέρεις κάνοντας ενδεχομένως κάποιες μικροαλλαγές.

 

Ναι τον Grab έχω

οκ θα το κοιτάξω

thanks :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα,υπάρχουν πολλοί που χρησιμοποιούν χ64 ,όπως και εγώ.Γενικά βρίσκεις σχεδόν τα πάντα όσο αφορά drivers.Για εφαρμογές πάλι τα αποθετήρια είναι γεμάτα.

Τα μόνα προβληματάκια που μπορεί να αντιμετωπίσεις αφορούν εφαρμογές όπως java,flash κτλ αλλά λύσεις υπάρχουν.Π.χ εγώ χρησιμοποιώ την 32bit έκδοση του firefox και όλα λειτουργούν οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...