Προς το περιεχόμενο

FORTHNET,ON,HOL στη Πετρουπολη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια,

 

Με πληροφορησαν οτι εδω και λιγες μερες εχουν εννεργοιποιηθει στη Πετρουπολη οι παραπανω εταιριες.

Με εχουν "πρηξει" με τα τηλ τους αλλα το καλο/κακο ειναι οτι το σκεφτομαι.:-(

Απο οτι εχω καταλαβει υπαρχουν τα παρακατω προβληματα.

 

Forthnet : Κακες συνδεσεις , αισχος εξηπυρετηση πελατων κα

HOL : ???

On : Ειχα διαβασει οτι εχει πολλα προβληματα με ταχυτητες και με το router της.

Πολυ ισχυρο συμβολαιο,δεν σε αφηνει να εχεις προσβαση admin, χρεισιμοποιει το ιδιο username/pass (ON/ON)οποτε εαν καποιος μαθει την IP τοτε εχει προσβαση σε εσενα,αφηνει ανοικτες πορτες για προσβαση του τεχνικου της με αποτελεσμα κενα ασφαλειας κα.

 

Και τωρα το μεγαλο διλημα.

 

Τι κανουμε?

 

Και μια παρενθεση.Στην δουλεια μου ειχε ερθει πριν καποιες μερες ενας τεχνικος του ΠΟΤΕ για μια βλαβη που ειχαμε.Ο τεχνικος ηταν μικρος (περιπου 25 χρ) και του επιασα την κουβεντα για το Internet.Αυτο που μου ειπε ειναι οτι (και μετα το θυμηθηκα οτι το ειχα διαβασει πιο παλια..)οτι οταν ειχαν μπει ολες αυτες οι εταιριες στην αγορα ειχαν κανει ενα ειδος συμβολαιου με τον ΟΤΕ οτι ΔΕΝ θα μπει αυτος στην αγορα για 5 χρονια.

Το αποτελεσμα το βλεπετε...σχεδον ολες οι εταιριες εχουν πανω απο 10-16 MP αλλα ο Οτε μεχρι 8.

Μου ειπε ακομη οτι τα 5 χρονια τελειωνουν στης 31/12/07 και οτι απο 1/1/2008 μπαινει και ο Οτε στο κολπο με τιμες γυρω στα 40 ευρω Με το παγιο μεσα και με ταχυτητες γυρω στα 24.

 

Ποια η γνωμη σας σε ολα αυτα?

 

Εχει κανενας κανει αιτηση απο Πετρουπολη η εχει βαλει?

 

Σας ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενω κ εγω Πετρουπολη και εχω τον ιδιο προβληματισμο , γιατι εχω 8αρα συνδεση Connx κ οπως καταλαβαινεις ειναι ΠΟΛΛΑ αυτα που πληρωνω το διμηνο ....

Σημερα εκανα ατηση στην HOL , αλλα ακομη διατηρω τις αμφιβολες μου κατα ποσο εκανα καλα η οχι ....

Ακομη μεγαλυτερη αμφιβολια μου εσπειρε και η πληροφορια μου μας μετεφερες ως αναφορα το νεο ετος και τον ΟΤΕ ....

Παντως να γνωρζεις οτι η HOL (αλλα μαλλον κ οι αλλες ON κ Forthnet) δεν εχουν ακομη πορτες για ΙSDN και θα εχουν μαλλον σε 2-3 εβδομαδες οποτε και μεχρι να με ενεργοποιησουν πλησιαζουμε (που μαλλον θα το περασουμε) το νεο ετος ...

 

Αντε βγαλε ακρη δηλαδη !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ela nte ...kai εγω δεν γνωριζω 100% ...

Μου περασε απο το μυαλο το οτι αφου συνεργαζεται με την Vodafone θα εχει καποιο σοβαρο επενδυτικο πλανο ....

Αλλα τωρα μου καρφωθηκε η ιδεα της ΟΝ !!!!

 

Εσυ τι σκεψεις εχεις ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι ειμαι συνδρομητης της FORTHNET και περιμενω να μπω στο ιδιοκτητο σε shared llu λογω isdn ... Μεχρι τωρα παντως κατα περειεργο λογο δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα... Για να δουμε....:-) ΗΟL δεν προτιμησα λογο πινγκ και ΟΝ γιατι δεν ειναι FREE to router ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενω και εγω Πετρουπολη παιδια. Χθες εκανα την αιτηση στη Forthnet αλλα με αυτα που ακουω μαλλον θα την ακυρωσω.

Οταν λετε κακες συνδεσεις τι εννοειτε?

Εγω εκανα αιτηση για το double play που λενε οτι μπορω να εχω συνδεση απο 1 εως 24 Mbps.

Για ριξτε κανα φως ρε παιδια να βρουμε καμια ακρη γιατι ακομα ειμαι με dial up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια τα παντα ειναι σχετικα...Σε ολες τις εταιρειες υπαρχουν και οι ευχαριστημενοι και δυσαρεστημενοι . Πχ εγω ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα με τη FORTHNET χωρις αυτο να σημαινει οτι αλλα παιδια δεν εχουν . Το ιδιο ισχυει με ολες τις εταιρειες... Τωρα για το αν θα δωσει ο ΟΤΕ πανω απο 8 Μμπιτ εχει να κανει με το αν τα DSLAM του ολα ειναι ADSL2+ . Απο οσο ξερω δεν ειναι ολα... αρα δεν μπορει και να δωσει τουλαχιστον τωρα...Αυτο που μπορειτε να κανετε ειναι να ρωτησετε χρηστες που ηδη εχουν και εχουν καποιες γνωσεις να σας πουνε πως συμπερεφερεται η συνδεση τους .. Πχ σε ελληνικο σερβερ στο bf2 , παιζω με 12-18 ping ενω φιλος με HOL παιζει με 50-70 ... Και οι δυο ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ela nte ...kai εγω δεν γνωριζω 100% ...

Μου περασε απο το μυαλο το οτι αφου συνεργαζεται με την Vodafone θα εχει καποιο σοβαρο επενδυτικο πλανο ....

Αλλα τωρα μου καρφωθηκε η ιδεα της ΟΝ !!!!

 

Εσυ τι σκεψεις εχεις ???

 

Να σου πω την αληθεια ...δεν ξερω.Τελικα απο οτι εχω καταλαβει κανενας δεν βαζει χοντρα λευτα για επενδυση χωρις να χανει καπου αλλου.Τι θελω να πω.

 

Εχεις μια εταιρια που ειναι στον χωρο αυτον.Βαζεις καποια λευτα για να ανεβασεις την δικτυωση σου.Ποιος ο λογος να τα χωσεις γερα απο την στιγμη που δεν εχεις ουσιαστικο ανταγωνισμο?Εαν καποιος θελει να εχει μια σοβαρη εταιρια και απο την στιγμη που ειμαστε μια χωρα πολυ πισω σε σχεση με αλλες, λογικο δεν ειναι να ξερουμε ποια προβληματα ειχαν εντιμετωπησει οι αντιστοιχες εταιριες οταν ξεκιναγανε αυτες?

Τοτε γιατι υπαρχουν ολα αυτα το προβληματα?

Δηλ βαζουμε ενα ποσο και ο,τι κανουμε με αυτο?

Που ειναι η τεχνικη ενημερωση, η εξυπηρετηση των πελατων, η #$$%%%% ταχυτητες που μας υποσχονται και τοσα αλλα?

Το ξερετε οτι οι "καλοι" μας "φιλοι" FYROM καλυπτουν σε ποσοστο 95% της επικρατειας του με ασυρματο δικτυο και σταθερη ταχυτητα +- 2%. Τι σημαινει αυτο?Οτι η εισαι στην πολη η εισαι στο οποιοδηποτε χωριο εχεις μονο +- 2% απωλεια!!!και να φανταστητε οτι ο ΠΟΤΕ δεν αναγνωριζει προβλημα στη γραμμη εαν η ταχυτητα δεν πεσει ΣΤΟ 5 % ΤΗΣ ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ!!!!(το εζησα και αυτο)

 

Με ποια δικαιολογια σου λενε ΕΩΣ τοσα Mp και οταν το βαζεις εισαι στο μισο και κατω?

 

Δεν ξερω απλα το θεωρω απαραδεκτο.

 

Οσο για την ΟΝ δεν ξερω.Εδω στην δουλεια για να πω την αληθεια εχω 16Μ της ΟΝ απο αλλη εταιρια(να ειναι καλα τα παιδια)και κατεβαζω με 1230 KBPS.Το προβλημα ειναι οτι επειδη εδω ειναι (high Περιοχη) ισως να ειναι και αυτος ο λογοσ που δεν εχει μεγαλη απωλεια.Την προσεχουν καπως καλυτερα ΜΑΛΛΟΝ.

 

Το θεμα ειναι οτι οταν με ειχαν παρει τηλ απο την ΟΝ για ενημερωση και τους ειχα αναφερει οτι εχω ενδιασμο για τα γνωστα προβληματα τεχνικου χαρακτηρα ,το μονο που μου ειπαν ειναι οτι θα με παρει τηλ για περισοτερες πληροφοριες ο τεχνικος της ΟΝ αλλα οσο πηρανε εσας αλλο τοσο εμενα.Περιμενω εδω και 2 εβδομαδες περιπου να με παρει τηλ και μαλλον θα περιμενω πολυ ακομα...

 

Και μια παρανθεση.

 

Ο γιος του αφεντικου μου εχει κανει αιτηση εδω και 2 μηνες και κατι στη Forthnet και το μονο που εχει γινει ειναι να εχει παραλαβει τον εξωπλισμο και τιποτα αλλο.Καλο ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γιος του αφεντικου μου εχει κανει αιτηση εδω και 2 μηνες και κατι στη Forthnet και το μονο που εχει γινει ειναι να εχει παραλαβει τον εξωπλισμο και τιποτα αλλο.Καλο ε?

 

μεχρι τωρα εδιναν εξοπλισμο λιγο πριν την ενεργοποιηση..ισως ειναι κανα νεο κολπο για να σε αποτρεψουν απο το να ακυρωσεις την αιτηση, δινοντας σου τον εξοπλισμο..:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερετε οτι οι "καλοι" μας "φιλοι" FYROM καλυπτουν σε ποσοστο 95% της επικρατειας του με ασυρματο δικτυο και σταθερη ταχυτητα +- 2%. Τι σημαινει αυτο?Οτι η εισαι στην πολη η εισαι στο οποιοδηποτε χωριο εχεις μονο +- 2% απωλεια!!!

 

Tωρα ξεφευγω απο το θεμα , αλλα οσο ακουω γενικα για τις εξελιξεις οσον αφορα την τεχνολογια και ειδικοτερα επικοινωνιες και υπολογιστες στις υπολοιπες χωρες των Βαλκανιων και ειδικα στα Σκοπια με πιανει το παραπονο ....Οι ανθρωποι ειναι μπροστα ...οχι σαν τα δικα μας τα ΖΩΑ !! ..

 

 

Διαβασατε το τελευταιο νεο σχετικα με υπολογιστες σε ΟΛΑ τα σχολια KAI Οpen Office KAI Linux ....που ολα αυτα ??? μα φυσικα στα ΣΚΟΠΙΑ ...

 

Με τις υγειες μας ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω ακομα μια ερωτηση?

 

Πως μπορουμε να μοαθουμε ποση ειναι η αποσταση απο το DSLAM? Εννοω εαν ξερει καποιος που ειναι τα DSLAM στη Πετρουπολη? ετσι ωστε να ξερουμε ποση ειναι η αποσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασατε το τελευταιο νεο σχετικα με υπολογιστες σε ΟΛΑ τα σχολια KAI Οpen Office KAI Linux ....που ολα αυτα ??? μα φυσικα στα ΣΚΟΠΙΑ ...

 

Με τις υγειες μας ..

 

Αααααα σε παρακαλώ..:P στο σχολείο μου έχουμε ΕΝΑ(ναι μάλιστα το τονίζω) ΕΝΑ ολόκληρο pc με red hat !:shock: Για να μη μιλήσω και για τις εκπληκτικές ταχύτητες που έχουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To dslam της πετρουπολης ειναι πισω απο το θερινο σινεμα ( στημ πετρουπολεως)

Εγω θα λεγα ακομα να περιμενετε. Και οι τρεις ειναι για τα κλαματα...

1. Το call center και των τριων ειναι σχεδον απλησιαστο

2. Την forthnet την εχω διαγραψει για παντα μετα τα καραγκιοζιλικια της 1ης Ιουνιου. Εδωσα τα ωραια μου λεφτα και ιντερνετ ποτε δεν πηρα. Ακομα περιμενω τα λεφτα μου πισω και επισημη απαντηση στην ΕΕΤΤ για το θεμα αυτο μετα απο επιστολη που τους εστειλε.

Σε γνωστο διαπιστωθηκε βλαβη στην γραμμη του ( ιλιον)και επι εναμιση μηνα δεν κανουν τιποτα για να φτιαξουν τη γραμμη παρα τα δεκαδες τηλεφωνα και επισκεψεις στα γραφεια τους( δηλαδη να δωσουν βλαβη στον ΟΤΕ) ετσι τοσο καιρο ειναι χωρις ιντερνετ και τηλεφωνο και δεν μπορει να κανει τιποτα αφου οταν καλει τον οτε τον παραπεμπουν στη forthnet.

Και αυτο να το ξερετε γενικα, αν παθει κατι η γραμμη και ειστε σε εναλλακτικο... την κατσατε....

3. Για HOL εχω μιλησει με ανθρωπο μεσα στην HOL και παραδεχτηκε οτι γινεται χαμος και δεν μπορουν εξυπηρετησουν τον κοσμο.

Αυτα γνωριζω. Για μενα το συμπερασμα ειναι αν σου αρεσει ο τζογος πας σε εναλλακτικο και κανεις το σταυρο σου. Αν θες πιο σιγουρια καθεσαι στον οτε..

Εγω προς το παρον περιμενω την ΝΕΤΟΝΕ που εχω ακουσει τα λιγοτερα παραπονα.

Καλυτερα 2mbps και στο χερι παρα 24 και καρτερι....

Και εγω Πετρουπολη μενω παιδια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...