Προς το περιεχόμενο

ATI x1950Pro AGP and Ubuntu


chronixp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω τη βοήθειά σας για τη συγκεκριμένη κάρτα που έχω. Εγκατέστησα το ububntu 7.10 και θέλω να μου πείτε αν υπάρχουν drivers για την κάρτα αυτή. Να πω ότι χθες έκανα προσπάθεια να χρησιμοποιήσω τον driver που δίνει το ubantu πηγαίνοντας System>Administration>Restricted Drivers Manager και αφού έκανα tick να χρησιμοποιήσω τον driver και άρχισε να κατεβάζει κάποια αρχεία από το internet μου ζήτησε restart. Μετά το restart δεν ξαναξεκίνησε ποτέ με αποτέλεσμα να ξανακάνω install από την αρχή.

Επίσης διάβασα ότι βγαίνουν κάποιοι νέοι drivers. Αυτοί την υποστηρίζουν πως μπορώ να εγκαταστήσω το αρχείο που είναι της μορφής xxxxxxx.run ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράξενο το πρόβλημα που λες μια και είχα την 1950 pro για μήνες και ποτέ δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα με τους driver.Πρώτα να σου πω ότι στο linux δεν κάνουμε ποτέ Format.Ολά τα προβλήματα αντιμετωπίζονται.θα σου πρότεινα να κάνεις ξανά την ήδια διαδικασία εγκατάστασης των driver.Aν δεν μπαίνεις στο λειτουργικό ξανά μπες σε recovery console(είναι μια από τις επιλογές στον grub κατά την εκκίνηση).Στο recovery console θα μπεις σε μη γραφικό περιβάλλων σε γραμμή εντολών.Εκει θα δώσεις

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

Θα εμφανιστεί ένας wizard.Δεν θα αλλάξεις τίποτα αλλά μόνο στους driver της κάρτας σου θα βάλεις fglrx στην ανάλυση θα επιλέξεις αυτή που υποστηρίζει η οθόνη σου σημειώνοντας την με το space bar.Τα υπόλοιπα θα τα αφήσεις όπως είναι,Αν δεν ξαναμπείς ξανά τότε κάνε ξανά restart και μπες σε recovery console δώσε για άλλη μια φορά

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

αλλά τώρα στους driver δώσε vesa και στα υπόλοιπα μην αλλάζεις τίποτα,πάτα απλά ok και enter και ενημέρωσε μας για να δούμε τι θα κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση chek2fire. Βασικά όταν λέω format επηρεασμένος απο windows εννοούσα ότι ξαναπέρασα από την αρχή το 7.10 γιατι δεν ήξερα ότι μπορείς να το σώσεις!

Anyway έχω πάλι το λειτουργικό εγκατεστημένο, ξαναέβαλα το τρομερό αυτό modem Sagem Fast 800!!! (τελικά τη δεύτερη φορά σου φαίνεται παιχνιδάκι!) και είμαι πάλι με την απορία πως να εγκαταστήσω drivers για την ΑΤΙ! Να ξαναπάω με τον ίδιο τρόπο τον πρώτο ή θα κολλήσει ο Διας πάλι? Βασικά να ξαναπώ τι έκανα πρώτα:

Πήγα στο System > Administration > Software Sources και στο Tab "Ubuntu Software" έκανα κλικ σε όλα αυτά που είχε από κάτω.

Μετά πήγα System>Administration>Restricted Drivers Manager και αφού έκανα tick να χρησιμοποιήσω τον driver, άρχισε να κατεβάζει από το internet και αφού έκανε εγκατάσταση μου ζήτησε restart.

Μετά δεν ξαναξεκίνησε ποτέ! Πρίν βγει στο login window έμενε σε μια μαύρη οθόνη.

Τι κάνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ομάδα της ATI εκδίδει μόνο ένα μέρος των Drivers σε open source (συγκεκριμένα μόνο το control panel είναι open source). Εκεί που κατέβαζες πάντα τους drivers της κάρτας σου για τα windows, έχει και ένα section για Linux. Κατέβασε για το σύστημα σου απλό η 64 bit. Σου επιτρέπει να έχεις και ένα Catalyst Control Center με πολύ περιορισμένες ρυθμίσεις βέβαια (μέχρι αηδίας δλδ πολυ χάλια) αλλά πιστεύω το δουλεύουν συνεχώς (τώρα δεν ξέρω πως το δουλεύουν ειρωνικά η κυριολεκτικά). Το πακέτο είναι σε run αν θυμάμαι καλά. Με χαλάει λίγο που δε δουλεύε το beryl και πλεον τα ενσωματωμένα στο σύστημα visual effects.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα και αυτό και κατέβασα ένα αρχείο της μορφής χχχχχχχ.run. Πως γίνεται εγκατάσταση με τέτοια αρχεία. Όταν πάω να το τρέχω μου ανοίγει με τον gedit!

Παρεπηπτόντως επειδή ξαναδοκίμασα να κατεβάσω τους drives μέσω του ubuntu τώρα ποστάρω από windows παλι μιας και στο restart που μου ζήτησε δεν ξαναξεκίνησε το ubuntu!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις να το τρέξεις όπως τα windows. Στην κονσόλα γράφεις:

sudo ./ati-driver-installer-(XxXversionXxX).run όπου (XxXversionXxX) η αντίστοιχη έκδοση.

Αυτό θα το κάνεις ΑΦΟΥ ξετικάρεις τον οδηγό κλειστού κώδικα απο τη διαχείρηση συστήματος και έχεις κάνει επανεκκίνηση (έχεις δηλαδή "generic" driver στο gfx). Ακόμα κι αν εγκαταστήσεις το run πρέπει να ενεργοποιήσεις το xorg. Μετά την εγκατάσταση γράφεις στην κονσόλα:

sudo aticonfig --initial --input=/etc/X11/xorg.conf

Κάνεις μια επανεκκίνηση και είσαι ετοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτοί οι driver δεν υποστιρίζονται από την κάρτα σου.Κάνε ότι σου λέω στο post παραπάνω και φυσικά μην κάνεις format.Aν έχεις απορείες ρώτα εδώ.Τέλος αν δεν γίνετε τίποτα θα σου πω οδηγίες για manual εγκατάσταση των driver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μόνιτορ έχεις? Μήπως κάνει out of range? Στο login screen έχει τη μέγιστη ανάλυση που το xorg γνωρίζει απο default. Κανε εγκατάσταση τον driver και άμα δεν ξεκινήσεις δοκίμασε το:

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

σε recovery mode (ανοίγει συμβατικό GUI οπότε δεν είναι δυσκολο να το ρυθμίσεις) και διάλεξε μέχρι 1200 x XXX αναλύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να φταίει το monitor μου? Βασικά έχω ένα wide 17 αρι από το e-shop (innovator!!!).

To αλλο πρόβλημά μου είναι ότι δεν μπορώ να κάνω recovery γιατί έχω ένα ασύρματο usb πληκτρολόγιο logitech που όταν ξεκινάει (δεν ξέρω γιατί) δεν με αφήνει να πατήσω escape για να μπω σε αυτό το menu για να κάνω recovery. Έτσι αναγκάζομαι να το ξανακάνω εγκατάσταση κ.ο.κ. Να σας πω έχω ψιλοαπογοητευτεί λιγάκι με την ολη φάση αλλά δεν τα παρατάω ακόμα. Τώρα κατεβάζω και το suse 10.3 μπας και έχει καλύτερη υποστήριξη....

Επισης ψάχνοντας βρήκα για ένα πρόγραμμα το envy (http://www.albertomilone.com/index.html) το οποίο λέει βρήσκει μόνο του την κάρτα και κατεβάζει τους ανάλογους drivers αλλά δεν το έχω δοκιμάσει μπας και μου κάνει καμιά ζημιά στην κάρτα. Το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζημιά στην κάρτα δεν θα σου κάνει αλλά αν δεν μπορείς να μπεις ούτε σε grub για να μπείς σε recovery console τότε καλά κάνεις και δοκιμάζεις κάποια άλλη διανομή οπως το suse.Ετσι και αλλιώς υπάρχουν αρκετές διανομές για να δοκιμάσεις.Στην ουσία το linux δεν έχει διαφορές από διανομή σε διανομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί και ναι αλλά το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να μπεις ούτε σε recovery console να το ρυθμίσεις.Mια λύση θα είναι μετά την εγκατάσταση των driver

μέσω του προγράμματος διαχείριση οδηγών κλειστού κώδικα να ανοίξεις την κονσόλα και να δώσεις

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

και εκεί να επιλέξεις στους driver fglrx,να επιλέξεις σημειώνοντας με τo spacebar την μεγαλύτερη ανάλυση που υποστηρίζει η οθόνη σου αποεπιλέγοντας τις υπόλοιπες και τέλος να βάλεις τις τιμές για το refresh rate σύμφωνα με το manual της οθόνης σου.Τα υπόλοιπα μην τα πειράξεις.Αν δεν κάνεις και τίποτα με αυτό τον τρόπο δοκίμασε κάποια άλλη διανομή.Υπάρχουν αρκετές αξιόλογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...