Προς το περιεχόμενο

Επιλογή laptop - Help!


trilali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Αποφάσισα να πάρω ένα laptop, και μετά απο λίγο ψάξιμο είμαι μεταξύ των

1. http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975842&product=1020072&tab=specs

2. http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedNote&cp_id=131250

3. http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedNote&cp_id=131249

 

Η χρήση για την οποία προορίζεται είναι κυριως surfing, office, matlab και αντε και καμιά αλλη ψιλοβαρια εφαρμογή. Παιχνίδια δεν με ενδιαφέρει να παίζω, αν και δεν θα με χάλαγε να ξέρω ότι μπορω..:-D (καθότι ολο και κάτι μπορεί να προκύψει,κυρίως strategy).

 

Θα ήθελα να ρωτήσω α)Πως τα βλέπετε και αν έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε κυρίως σε Vaio αλλά και hp, toshiba, dell κλπ σε 14.1" η 15.4"

β) με προβληματίζει λίγο η on board κάρτα γραφικών που βλέπω. Πέρα από τα παιχνίδια θα συναντήσω κάποιο άλλο πρόβλημα με μια on board κάρτα? Επίσης παιχνίδια σχετικά χαμηλών απαιτήσεων θα μπορώ να παίξω η δεν θα μπορώ καθόλου(πχ DOTA)?

γ)Η 14αρα οθόνη μπορεί να με κουράσει αν δουλέψω πολλές ώρες η είναι ΟΚ? (σε συγκριση πάντα με μία 15.4)

δ)Μεταξύ των 2 πρωτων ποιά η διαφορά στις κάρτες γραφικών?

ε)Ξέρει κάποιος αν ο δίσκος του (3) είναι στισ 4.200 στροφές? Γιατί νομίζω ότι κάπου το χα δεί αλλά δεν μπορώ να το ξαναβρώ..

στ)Είμαι προς το 1ο.. Καλα κάνω???

 

Να πώ ότι προφανώς και μου αρέσει πολύ το συγκεκριμένο "καλούπι", γι αυτό και είμαι μεταξύ αυτών, αλλά θα μπορούσα να δω και κάτι άλλο.

 

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως το HP που προτείνει παραπάνω ο haHa είναι πόλυ καλό.

Όσον αφορά τώρα τις ερωτήσεις που έθεσες, πρώτον, νομίζω ότι μία κάρτα της Intel είναι πολύ κατώτερη από μια ATI ή Nvidia. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δε θα μπορείς να παίξεις καθόλου ... αλλά μόνο σε σχετικά χαμηλές αναλύσεις. Δεύτερον πιστεύω πώς η 14αρα δεν έχει πάρα πολύ μεγάλη διαφορά από μια 15,4 αλλά είναι κουραστική για πολλές ώρες δουλειάς με τον υπολογιστή. Οι κάρτες γραφικών των 2 πρώτων υπολογιστών είναι ίδιες απ'ότι βλέπω οπότε ... καμία διαφορά. Για το σκληρό δίσκο του τελευταίου ... πρέπει να είναι στις 4200 στροφές αλλά δεν είμαι απολύτα σίγουρος. Τέλος, αναφέρεις πως τείνεις προς τον 1ο υπολογιστή. Το αμα κάνεις καλά ή όχι θα πρέπει να αναροτηθείς μόνος σου και να αποφασίσεις τι είναι πιο σημαντικό για σένα, σχετικά άνετο gaming ή περισσότερα χρήματα στην τσέπη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Το 2ο PC που συστήνει ο haHa ξεφέυγει λίγο οικονομικά και δεν θα θελα να πάω σε κάτι τόσο ακριβό.

Όσο για το 1ο, από τα τεχνικά του χαρ/κα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το προτείνετε και θα ήθελα μία βοήθεια. Δέν έχω ασχοληθεί ποτέ μου με φορητούς και θα ήθελα μια διευκρίνηση σε τι υπερτερεί έναντι του CR21S. Είναι θέμα ποιότητας κατασκευής, εγγύησης, μπαταρίας?

 

Επίσης, πέρα από τα παιχνίδια, που μπορεί να μην παίξω και ποτέ, θα καταλάβω κάποια άλλη διαφορά από την κάρτα γραφικών? (Δεν δουλέβω σε AUTOCAD η κάτι τέτοιο, ουτε πρόκειται..)

 

Πάνω απ'όλα θέλω να πάρω κάτι που να άντέξει αρκετά στο χρόνο και να μην θέλω καινούργιο μετά απο λίγα χρόνια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το πρωτο hp εχει παρομοια τιμη με το πρωτο sony,

αλλα ειναι ελαφρυτερο,

λεπτοτερο,

ειναι κατασκευασμενο απο μαγνησιο και οχι απο πλαστικο,

εχει 3 χρονια εγγυηση(στο sony κοστιζει η επεκταση στα 3 χρονια γυρω στα 250 ευρω),

εχει ταχυτερο επεξεργαστη(μεγαλυτερη cache),

επαγγελματικο μοντελο με οτι αυτο συνεπαγεται (καλυτερη ,πιο προσεγμενη κατασκευη),

gigabit lan,

fingerprint sensor.

 

Το sony υπερτερει στο λιγο μεγαλυτεο σκληρο και στην καμερα.

 

 

Για τη μνημη,ο hp εχει ενα ελευθερο σλοτ, οπου με μονο 25 ευρω βαζεις μονος σου μια kingston sodimm ddr2 667MHz cl5 (σιγουρα συμβατη) χωρις να χανεις την εγγυηση.

Eτσι εχεις και σε αυτον 2GB Ram.

 

Το 6910p και λογω εγγυησης ,αλλα και λογω οτι ειναι επαγγελματικο μοντελο ,φαινεται πιο ποιοτικο.

Οχι οτι το sony υστερει πολυ...

 

 

 

Εδω review:

http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=3960

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...