Προς το περιεχόμενο

Ψύξη ATI X1950GT


kosmasgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Ενδιαφέρομαι να αλλάξω την stock ψύκτρα στην κάρτα γραφικών μου η οποία είναι η ΑΤΙ Χ1950GT agp 256mb. Εχω βρεί την συγκεκριμένη : http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.650434

 

PER.650434.jpg

 

Είναι συμβατή με την κάρτα μου??? Και περιμένω γνώμες για θερμοκρασίες απο κάποιον που την έχει. Εχω ακούσει μέχρι και 14 βαθμούς κάτω σε κατάσταση Idle και load. Επίσης αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο για να αγοράσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα αυτήν PER.650111.jpg

Η θερμοκρασία του επεξεργαστή της κάρτας γραφικών έπεσε αρκετά. Παρολ'αυτά βλέπω μεγάλη θερμοκρασία στις μνήμες της κάρτας γραφικών. ενταξει έβαλα τα αλουμινένια κυβάκια στα οποία η κόλα που είχαν πάνω δεν έπιανε καλά και έβαλα απο κάτω ένα αυτοκόλητο σαν ζελε που είχε η stock ψύκτρα της ATI για της μνήμες. Η θερμοκρασία που δίνει 47 βαθμοί είναι πολλοί για κατάσταση idle. Παίζοντας το jericho για αρκετή ώρα η θερμοκρασία στα τσιπάκια της μνήμης έφτασε τους 65 βαθμούς (είναι φυσιολογικό ?) οπότε πήρα κάτι καλύτερο :)

PER.700464.jpg

Ορίστε και το κάτω μέρος της stock ψύκτρας όπου είχε 5 τετραγωνακια σαν και αυτό που βλέπετε δεξιά τα οποία κολούσαν πάνω στις μνήμες. τα έβγαλα και τα κόλησα κάτω απο τα ψυκτράκια για τις μνήμες γιατί δεν είχαν αρκετή κόλα και δεν καθόντουσαν πάνω. :( Λέτε να φταίει αυτό για την μεγάλη θερμοκρασία στις μνήμες ?

dsc00044hz9.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά τα thermaltake που πήρες έχουν από μονα τους adhesive tape πάνω δεν χρειάζεται να βάλεις το thermal pad από το cooler της κάρτα σου αν τα χάλασες απλά βγάλε το αυτοκόλλητο που έχουν και βάλε την απλή την ταινία διπλής όψεως ;)

 

άσχετο αλλα στο Pm νόμιζα ότι μίλαγες για Vmod και το Accelero έκανε 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα thermaltake τα παρήγγειλα. Δεν ήρθαν ακόμα. Απλά μαζί με την ψύκτρα έδιναν κάτι αλουμινένια τα οποία είχαν πολύ απλή κόλα πάνω τους και δεν κολούσαν και αναγκάστηκα να βγάλω το thermal pad απο την stock ψύκτρα :) Τελικά οι δυνατότητες γενικά οποιουδήποτε άλλου συστήματος ψύξης εκτός απο το stock είναι μεγάλες :)

 

Vatos είναι λογική η θερμοκρασία 49 βαθμούς στις μνήμες της κάρτας σε idle κατάσταση και 69 βαθμούς σε απαιτητικό load game ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία τότε αφού δεν τα έχεις ακόμα mlis σου έρθουν καθάρισε τα chip της κάρτας με καθαρό οινόπνευμα να φύγει η λίγδα από το pad και μην το ξανά βάλεις έχουν ταινία από μονα τους τα ψυκτρακια της thermaltake

 

αν θες για καλύτερα μπορείς να βγάλεις και το αυτοκόλλητου που έχουν και να βάλεις λίγο pasta στα chip και ελαχιστη κόλα στιγμής στις άκρες από κάθε chip και να τα κολλήσεις γυμνά αλλα μετά μην κανεις καμια απόπειρα να τα βγάλεις

 

εγώ προσωπικά βάζω Artic Silver και logo στις γωνιές από τα chip και τα κολλάω έτσι σε όλες της vga μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή η ιδεά σου. Εχω την arctic thermal MX-2 πάστα η οποία είναι για cpu και gpu. PER.650114.jpg . Οταν λές λίγο πάστα εννοείς στο κέντρο της μνήμης να απλώσω λίγο ?

Ωραία έτσι θα το κάνω. Θα τα κολλήσω στις άκρες. Κόλα στιγμής εννοείς αυτήν την δυνατή με σταγόνα που και καλά κολλάει και σίδερα ? χεχε. Η την απλή υγρή κόλα :)

 

Vatos ευτυχώς δεν μένεις θεσσαλονικη :) Θα σε επισκεφτόμουν συχνά . LOL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mporeis na xrisimopiseis kai silikoni giro apo to psiktraki,exo bali sta mosfet ths 2900 giati htan poli mikra kai den patagan kala psiktrakia,gia tis mnimes omos den tha exeis problima giati exoun kali kola ta thermaltake kai efarmozoun se oli thn epifaneia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα κάνω αυτό που είπε ο vatos. Θα βγάλω και το αυτοκόλλητο απο τα thermaltake θα καθαρίσω τις επιφάνειες με καθαρό οινόπνευμα , παστούλα στο κέντρο στο ψυκτράκι και κόλημα :) Ακούγεται καλό. Αμα δεν πετύχει θα του φέρω την gpu στο κεφάλι του vatos. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑ Είναι και μεγάλη η άτιμη :). Σε 2 μέρες θα παραθέσω screenshots :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

koita ama kolisoun kala me to aftokolito den tha exeis problima ego autes exw stis mnimes kai apo 2x828mhz default thn exw 2x1058mhz xwreis reuma,ama deis omos oti exeis problima dld den kolane kala oi pesoun apo to chipaki kane auto pou lei o vatos h bale kainourgio autokolito

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτή που κολλάει και σιδερα λέω πραγματικά αλλα μόλις το κανεις δεν βγαίνουν ξανά να το ξέρεις συνεπώς εγγύηση τέλος δεν ξέρω αν τα κολλήσεις με ούχου κατά ποσο θα κρατήσουν αλλα σίγουρα θα βγαίνουν μετά με πιστολάκι

 

όσο για την θεσσαλονίκη θα με δεις και εκεί σε κάνα 2 χρονάκια γιατί μονο εκεί με βλέπω να περνάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα άντε ωραία. Θα μεταφέρεις το στρατηγείο σου προς τα εμάς :) Φίλε μου σχετικά με την πάστα δεν μου πες. Να βάλω λίγο στο κέντρο της μνήμης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε vatos είσαι παλικάρι :) Εκανα αυτό ακριβώς που είπες. Καθάρισα με καθαρό οινόπνευμα τα τσιπάκια ram έβγαλα το αυτοκόλητο από τα ψυκτράκια και τα καθάρισα και αυτά με καθαρό οινόπνευμα για να φύγει η κόλα. Μετά έβαλα στο κάθε τσιπάκι λίγη θερμ. πάστα και κόλλησα τα ψυκτράκια με ελάχιστη σταγόνα στις άκρες. Το αποτέλεσμα ??? 3 βαθμοί κάτω στις ram και 3 βαθμοί κάτω στην GPU.

 

dsc00047za2.jpg

 

dsc00048dk6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...