Προς το περιεχόμενο

ATI RADEON XPRESS 1250???


theo_s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

KALISPERA

 

MOU EKANAN DORO ENA MEDIA PC TO OPOIO DIATHETEI MIA MICRO ATX -MSI K9AGM-FID

ME ENSOMATOMENH OPOS FAINETAI MIA ATI RAEDON XPRESS 1250 KARTA GRAFIKON

TA EROTIMATA MOU EINAI TA EKSIS

 

1. PSAXNONTA STO PC VRIKA POS AUTH H KARTA EXEI 819 RAM???? EINAI DINATON KAI POS MPORO NA TO VRO

2. EXO SINDESEI TO MEDIA PC ME MIA FULL HD LCD(37PF 9731|, MPORO NA VALO KAPIA ALLI KARTA GIA VELTIOMENI APODOSI?

 

 

EUXARISTO POLU GIA TON XRONO SAS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ειναι αυτη η μητρικη σου μπορεις να βαλεις μια pci-x.O περιορισμος σου

α)ειναι κατα ποσο θα χωραει μεσα στο κουτι(αν ειναι ιδιαιτερα μικρο)

β)Αναλογος το τροφοδοτικο που εχει.(υπαρχει περιπτωση να ειναι μικρο,με προσαρμοσμενο μεγεθος για το συγκεκριμενο pc)

 

Aνεβασε μια φωτο να σου πουμε στα σιγουρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να βαλεις μια καρτα γραφικων απο την καινουργια σειρα 2400 και 2600 της ΑΤΙ που υποστηριζουν πληρωs ολα τα φορμα Blu-ray ,HD-DVD και επιπλεον διαθετουν ενσωματωμενη καρτα ηχου για ηχο μεσω της εξοδου HDMI,ιδανικες για την περιπτωση σου που θα οδηγησεις TV HD και με κοστος γυρω στα 50 ευρω για τις 2400.Βεβαια για να δεις αποτελεσματα πρεπει να εχεις και καλη πηγη DVD-HD, η ταινιες HD απο INTERNET η δορυφορικα καναλια με καρτουλα στο PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να βαλεις μια καρτα γραφικων απο την καινουργια σειρα 2400 και 2600 της ΑΤΙ που υποστηριζουν πληρωs ολα τα φορμα Blu-ray ,HD-DVD και επιπλεον διαθετουν ενσωματωμενη καρτα ηχου για ηχο μεσω της εξοδου HDMI,ιδανικες για την περιπτωση σου που θα οδηγησεις TV HD και με κοστος γυρω στα 50 ευρω για τις 2400.Βεβαια για να δεις αποτελεσματα πρεπει να εχεις και καλη πηγη DVD-HD, η ταινιες HD απο INTERNET η δορυφορικα καναλια με καρτουλα στο PC.

 

H 2400 κανει καποια "σπασιματα" σε 1080p.Οπως επισης δεν ενδυκνειτε για παιχνιδια.Μονο μια χ2600xt ισως να σε καλυψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, κάνω την ερώτησή μου εδώ.

Θέλω και εγώ να πάρω ένα mini pc που βρήκα σε ένα μαγαζί με τα εξής χαρακτηριστικά: amd 64 x2 3600+(am2), 1gb ram και onboard ati1250. H mobo έχει μόνο 2 θύρες pci οπότε αναβάθμιση της vga δεν παίζει.

H ερώτηση είναι η εξής: θα παίζει full HD encoded σε h264; Η cpu θα ανταπεξέλθει σε αυτό το task ή χρειάζεται και μια δυνατή vga;

Ένα άλλο σύστημα που έχω με 3800+ και 7600gt τα παίζει με μεγάλη ευκολία, αλλά δεν ξέρω αν βάζει και το χέρι της η 7600...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θελεις να παιζεις ΗΔ βιντεο τοτε η 2400 δεν σου κανει. Θα πρεπει να παρεις 2600 που υποστηριζει το Η.264 αλλα και VC-1.Όσον αφορα το οτι με 7600 μπορεί να παιξει, μεγάλο ρόλο παίζει και ο επεξεργαστης του συστήματος. η 7600 δεν υποστηριζει επιταχυνση ΗD όπως η σειρά 2χ00 της ΑΤΙ. Θέλω να πιστευω οτι όλη τη δουλεια στο μηχανημα σου την κανει ο επεξεργαστης κατι που θα το διαπιστωσεις αν δεις σε τι επιπεδα κυμαινεται το cpu load (λογικα θα πρεπει να χτυπαει πανω απο 75%.Με καρτα που υποστηριζει αποκωδικοποιηση ΗΔ τοτε το cpu load πεφτει γυρω στο 20-30%. Τωρα αν θελεις να παιξεις και full hd 1080 τότε ίσως να μην μπορει ο υπολογιστής σου χωρις και την αναλογη καρτα (αυτο το γραφω με επιφυλαξη παντως).Η καλυτερη και προσιτη επιλογη ειναιι η 2600ΧΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ερωτημα αν η παλια θα σου δημιουργει προβλημα....η απαντηση ειναι οχι....ρυθμιζεις μεσα απο το bios ποια καρτα γραφιων θα χρησιμοποιεις .την ενσωματωμενη ή την extra.... παντως αν η μητρικη εχει chipset της ati ειναι καλυτερα να παραμεινεις σε ati καρτα γραφικων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, κάνω την ερώτησή μου εδώ.

Θέλω και εγώ να πάρω ένα mini pc που βρήκα σε ένα μαγαζί με τα εξής χαρακτηριστικά: amd 64 x2 3600+(am2), 1gb ram και onboard ati1250. H mobo έχει μόνο 2 θύρες pci οπότε αναβάθμιση της vga δεν παίζει.

H ερώτηση είναι η εξής: θα παίζει full HD encoded σε h264; Η cpu θα ανταπεξέλθει σε αυτό το task ή χρειάζεται και μια δυνατή vga;

Ένα άλλο σύστημα που έχω με 3800+ και 7600gt τα παίζει με μεγάλη ευκολία, αλλά δεν ξέρω αν βάζει και το χέρι της η 7600...

 

Θα ελεγα να μην το αγορασεις ετοιμο...Η x1250 υπαρχει περιπτωση να σου πεσει λιγη..(ετη φωτος μακρια απο την 7600gt)

Βρες μια μητρικουλα με 690g (που να εχει pci-x ελευθερο)~55ευρω βαζεις πανω και 4000+ χ2~60ευρω ,2gb ram ~63ευρω.

Τσιμπας και ενα κυριλε κουτακι με 100ευρω αν το θελεις για το σαλονι.Και για δισκο/dvd-r/psu υπολογιζεις αλλα 110.

Συνολο ~388...Και αν δεν σε πολυνοιαζει το κουτακι βρισκεις και με ενα 30-40αρη οποτε ~318ευρω.

Αν σου περισευουν τσιμπας και μια x2600xt απο την αρχη και εισαι καλυμενος ακομα και για αξιοπρεπης gaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το αναφερω επειδη εδω και 2 μερες το εφαρμοσα για να οδηγησω προτζεκτορα με 1 PC multimedia.

Πηρα ενα παλιο PC (ακομη και πενταετιας) αλλαξα μητρικη ASUS M2A-VM HDMI 65 ευρω,μνημη 1Gb 24 ευρω,CPU ATHLON64 X2 4200 65 υρω,συνολο 155 ευρω και εχω ενα συγχρονο multimedia PC με εξοδους

VGA,HDMI με ηχο SPDIF,DVI,RGB,VIDEO comp,SVIDEO ,ηχο HI-DEF 6καναλιων,1 giga Δικτυο,1394,ψηφιακη εξοδο ηχου για οδηγηση εξωτ.ενισχυτη AV, κιαν προσθεσω μια ΑΤΙ2600 οδηγω αν θελω 4 μονιτορ ταυτοχρονα .Αλλα και η ΑΤΙ 1250 που εχει επανω ειναι αξιοπρεπεστατη για κανονικη θεαση.Συμπληρωματικα για να εχω ανεξοδα πηγη υψηλης ευκρινειας πηρα ενα δορυφορικο δεκτη PCI για τις σποραδικες μεταδοσεις demo HD διαφορων καναλιων μεχρι να φτηνηνουν τα DVD player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

anti gia 2600xt protino 2900gt pou einai poli konta sthn timh ths(enooite poli kaliteri apo thn 2600xt)

 

Δεν ειναι μονο τα 60ευρω που κοστιζει παραπανω.Ειναι πως μετα πρεπει να αγορασει κ σοβαρο τροφοδοτικο (+90ευρω)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

APOFASISMENOS PLEON OTI PREPEI NA AGORASO MIA KARTOULA

EPESA MPRPSTA SE ENA ALLO EMPODIO?

"YPARXEI PROVLIMA MEGETHOUS"

DIOTI TO MEDIA PEC EINAI MONO 15 PONTOYS PAXOS....

OPOTE ARXIZEI TO PSAKSIMO GIA THN PIO KONTH KARTA GRAFIKON

KSERETE POU MPORO NA TSEKARO DIASTASEIS????

KAI AN NAI THA ME EKSIPIRETEI ME AYTA POU ARXIKA ITHELA(HD,GAMING)

EYXARISTO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

APOFASISMENOS PLEON OTI PREPEI NA AGORASO MIA KARTOULA

EPESA MPRPSTA SE ENA ALLO EMPODIO?

"YPARXEI PROVLIMA MEGETHOUS"

DIOTI TO MEDIA PEC EINAI MONO 15 PONTOYS PAXOS....

OPOTE ARXIZEI TO PSAKSIMO GIA THN PIO KONTH KARTA GRAFIKON

KSERETE POU MPORO NA TSEKARO DIASTASEIS????

KAI AN NAI THA ME EKSIPIRETEI ME AYTA POU ARXIKA ITHELA(HD,GAMING)

EYXARISTO

 

Ειχα αναφερει αυτο το ενδεχομενο στο πρωτο μου ποστ:

...

α)ειναι κατα ποσο θα χωραει μεσα στο κουτι(αν ειναι ιδιαιτερα μικρο)

β)Αναλογος το τροφοδοτικο που εχει.(υπαρχει περιπτωση να ειναι μικρο,με προσαρμοσμενο μεγεθος για το συγκεκριμενο pc)

...

 

Δωσε ενα λινκ η ποσταρε μια φωτο απο το κουτι και βλεπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...