Προς το περιεχόμενο

Παροιμίες και δοκίμια....εκφράσεις και καταγωγή


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το θρεντ , γιατί είχα μια ενδιαφέρουσα κουβέντα με κάτι συγγενείς μου , για το που βγήκαν κάποιες παροιμίες....ειδικά κάποια παιδιά που ζουνε στην επαρχία ή έχουνε καταγωγές από επαρχία , μπορεί να ξέρουνε την αφορμή που στάθηκε η αρχή της φράσης που χρησιμοποιούμε μέχρι σήμερα....

 

Αρχίζω λοιπόν εγώ....

 

Σιγά τον πολυέλαιο

 

Ειρωνικά χρησιμοποιούμενη σήμερα....Το περιστατικό έγινε επί εποχής Όθωνα και συγκεκριμένα σε μια Πρωτοχρονιά , όταν ο Πλαπούτας ξαφνικά σε ένα τσάμικο , πέταξε το τσαρούχι του ψηλά και πέτυχε τον πολυέλαιο....Ο Κολοκοτρώνης λοιπόν , σαν ειρωνεία που έδειχνε το πόσο αντιβασιλικός ήταν , του είπε : " Σιγά....τον πολυέλαιο"

 

από τότε καθιερώθηκε ως ειρωνικό , για να δείξουμε κάτι το οποίο μας παρουσιάζεται ως σπουδαίο , αλλά στα μάτια μας φαίνεται μικρό.

 

 

Για ρίξτε και άλλα αν ξέρετε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Τα τσιγάρα "Καρέλια Φίλτρο" νομίζω πως είχαν κάποτε μέσα στο πακέτο και μια μικρή καρτούλα που έγραφε μια τέτοια παροιμιώδης φράση κι εξηγούσε την προέλευσή της.

Υπάρχει και βιβλίο "Λέξεις και φράσεις παροιμιώδεις", Τ. Νατσούλη, Εκδ.Σμυρνιωτάκης.

 

Online υπάρχουν εδώ αρκετές: http://www.afs.edu.gr/school/Ergasies/paroimies/Paroimies.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν πριν απο μέρες είχα πει την εξής φράση σε μια φίλη μου...

"...αν είναι να 'ρθει θε να ρθεί , αλλιώς θα προσπεράσει.."

Πιστεύω πως αρκετοί την γνωρίζουν και την χρησγμοποιούν αυτήν την φράση σε κάποια στιγμη της ζωής τους...

 

...αυτή την φράση την θεωρούσα λαϊκή ή πως ίσως να είναι κάτι σαν παροιμία....

διαβάζοντας όμως τυχαία μια ποιητική συλλογή έπεσα πάνω στο ποίημα του Κώστα Ουράνη - Αγάπη....και....για δείτε...

 

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/culture/personalities/ouranis.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...