Προς το περιεχόμενο

MPI και multi-core επεξεργαστές


georgepetrou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι σε φάση αναβάθμισης του συστήματος μου, το οποίο προορίζεται κυρίως για προγραμματισμό. Έχω σκοπό να παίρνω πολύ δουλειά από την δουλεία:mrgreen: στο σπίτι, και το θέμα μου είναι το εξής: στην εταιρία που δουλεύω υπάρχει μια τάση προς τις MPI εφαρμογές οι οποίες τρέχουν σε computer clusters. Ξέρετε αν αυτού του τύπου οι εφαρμογές μπορούν να τρέξουν σε multi-core επεξεργαστές, βλέποντας τον κάθε core σαν ένα διαφορετικό επεξεργαστη; Κοινώς, μπορούμε να δούμε έναν multi-core επεξεργαστή σαν ένα cluster;

 

ΥΓ. Το thread για το καινούριο μου σύστημα είναι εδώ για όποιον θέλει να προτείνει και τίποτα επί αυτού. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να βλέπεις το πρόγραμμα να εκτελείται σε όσο το δυνατόν πιο ρεαλιστικές συνθήκες, τότε καλύτερα να εγκαταστήσεις ένα vmware ή virtual pc ή virtual box και να αναθέσεις μία CPU σε κάθε εικονικό μηχάνημα, ώστε να λαμβάνονται υπόψη και οι καθυστερήσεις του δικτύου κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να έχω αντιστοιχία με τους χρόνους ενός computer cluster εννοείς; Δεν με ενδιαφέρει τέτοιου τύπου αντιστοιχία για αρχή, πιο πολύ με νοιάζει αν μπορώ να εκμεταλλεύομαι και τους δύο πυρήνες μεσω MPI! Αν κρίνω από την απάντηση σου πάντως, αυτό γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...