Προς το περιεχόμενο

Συνθεση Η/Υ απο 3 μαγαζια


Agleouras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηρθε επιτελους η ωρα για καινουργιο Η/Υ και αφου εψαξα online, πηγα σε μερικα μαγαζια και ρωτισα μερικους γνωστους, κατεληξα στον παρακατω συνδιασμο, με κοματια απο 3 διαφορετικα μαγαζια, αλλα φυσικα δεν θα μπορουσα να μην ρωτισω τους επιστημονες του insomnia ! Ιδου λοιπον:

 

Case: Codegen Briza 6099

Power supply: Fortron 700W

M/B: GigaByte DQ6 FSB 1600

Cpu: Q6600 tray

CPU cooler: Zalman 8000

RAM: Kingston 2x1GB 800MHz 4-4-2

Graphics Card: Nvidia MSI 8800GTS 320 RAM

H/D: Western Digital 500GB SATA2 16MB

 

Ελπιζω τα παραπανω κοματια να συνεργαζονται μεταξυ τους αψογα και φυσικα περιμενω τις συμβουλες και παρατηρησεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε απογοητεψω λιγο....

Για Psu κοιτας προς Etasis.

Μητρικη abit pro ip35.

Ram 2x1gb geil.

Hdd 500gb seagate.

Kαρτα γραφικων ερχετε απο μερα σε μερα η 8800gt (διαβασε και το σχετικο thread στις καρτες γραφικων του forum)με ~230 ευρω.

Cpu ποσο εχεις βρει τον q6600 tray?τσιμπα ενα box στην αρχη ~240 και αν δεις πως θες να τον πουσαρης πανω απο 2.8/2.9 παιρνεις μια καλη ψυκτρα.Αλλιως ειναι κυριλλε και η μαμισια.

 

Υ.Γ Κουτακι της αρεσκειας σου.

Υ.Γ Καλο να ψαχνεσαι να βρεις τις καλυτερες τιμες αλλα στην τελικη εαν ειναι να κερδισεις λιγοτερα απο 50/60 ευρω δεν αξιζει τον κοπο.Εγω θα λεγα να τα παρεις ολα απο πλαισιο λογο εγγυησης/σχετικης ποικιλιας/τιμης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ποιος ο λογος να το πεις για να ριξεις λιγο σπαμ για την πλακα σου? :P

Αλλα θα προτημουσα κατ ισε C2d oxi C2q μιας και οι 4ς πυρηνες σου ειναι ακομα ψυλοααχρηστοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για την γρηγορη ανταποκριση και τις προτασεις σας, βεβαια καλο θα ηταν να μου παραθετατε τους λογους που αντιπροτεινετε κατι εναντι των δικων μου επιλογων. Ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη

Για το τροφοδοτικο το κυριωτερο που με νοιαζει ειναι να σηκωνει την καρτα γραφικων και τα usb εξαρτηματα που θα εχω στον υπολογιστη ( εξωτερικους σκληρους, dvd-rw, camera, game pads ) Τωρα ενταξει, απο μαρκες δεν ξερω, το αφηνω στην κριση σας

 

Σχετικα με την μνημη, προτιμησα kingston γιατι αποτι ξερω ειναι η κορυφαια στον χωρο, Εψαξα και βρικα λοιπον kingston 800ra με 4ρια latencies. Θα το εκτιμουσα αν μπορουσατε να μου πειτε τους λογους να προτιμησω την προαναφερθεισα gail

 

Σκληρο παλι προτιμησα WD γιατι ολοι μου οι σκληροι ειναι τετοιοι και αποτι ξερω ειναι παλι μακραν οι κορυφαιοι στο ειδος τους

 

Και τωρα τα δυσκολα... M/B ακομα δεν ειμαι απολυτως σιγουρος για το τι πρεπει να επιλεξω.. οι πιο πολλοι επιλεγουν asus, αλλοι μου λενε πως οι Gigabyte ειναι οι καλυτερες, ενω μερικοι ανεφεραν πως δεν πρεπει να με αφηνουν αδιαφορο οι MSI (στον η/υ που εχω μεχρι τωρα εχω οντως MSI, και την ειχα επιλεξει για να ειναι super συμβατη με την καρτα γραφικων που εχω) και τις ανερχομενες Abit οπως προτεινε αλλωστε και ο κυριος @topos. Κατεληξα στην GB που ανεφερα κυριως λογω του υψηλου FSB που ειναι απο τα κυριοτερα ενως MB καθως και γιατι σηκωνει μεχρι 1066 rams σε αντιθεση με την Abit, ενω και εχει αρκετα usb ports για τα καλουδια μου. Διαβασα βεβαια στα forums oτι η DQ6 εχει silly bios (!!!) και μετα απο λιγο ψαξιμο ειδα οτι αναφερεται στο γεγονος πως για να δεις μερικα advanced options πρεπει να πατησεις ctr+F1 η κατι τετοιο, πραγμα που σε καμια περιπτωση δεν αποτελει σοβαρο λογο για μενα. Παντως οπως και να εχει, η M/B ειναι για μενα το σημαντικοτερο συστατικο του Η/Υ μου και το ψαξιμο αρκετα περιπλοκο, για αυτο περιμενω να ακουσω περισοτερα απο εσας..

Α και για να μη ξεχασω, διαλεξα tray cpu, γιατι μου ειπαν οτι οι μανισιες ψυκτρες κανουν αρκετο θορυβο...

 

Ευχαριστω πολυ

Agleouras

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Psu που σου προτεινει ο ατοπος ειναι φθηνο,ποιοτικο και αρκετο και για sli 8800gtx

 

σχετικα με τις μνημες σε τι τιμη βρηκες τις kingston?

 

τα κιτακια αυτα ειναι οικονομικα και αρκετα για τον q6600

http://www.plaisio.gr/productcompare.aspx?Catalog=1&Category=18&Products=964743%2c1026399%2c1013696%2c1014331

 

+1 και για την abit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα επισης οτι η συγκεκριμενη abit σηκωνει μεχρι 800ρες μνημες ( στο site του πλαισιο ), ενω αλλου διαβασα ομως οτι μπορει να παρει και 1000ρες, ξερει κανεις τιποτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...