Προς το περιεχόμενο

WD diagnostics


stemac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειναι ενα προγραμμα της WD που κανει διαφορα τεστ στο σκληρο και σου βγαζει καποιες πληροφοριες. Αν καποια απο αυτες πλησιαζει μια ορισμενη τιμη --> τρεχα για back up (απο 'σο εχω καταλαβει).

 

Τωρα εγω αν κανω μια φορα τη βδομαδα ενα quick test η extended test για να ειμαι σιγουρος βοηθαει ? Η μπορει να δειχνει σημερα μια χαρα και αυριο να ειναι στα ορια ?

Επισης αυτο το τεστ μπορει να φθειρει το σκληρο ? Μπορω να το κανω και στο σκληρο που ειναι το OS ? γτ λεει να κλεισεις προγραμματα και folders που τρεχουν / ειναι στο σκληρο για να αποφυγεις data loss. Τωρα ομως στο σκληρο που ειναι το OS ολο και κατι δε θα τρεχει σε backround ? ( anti virus κτλ )

 

Τελος εχει νοημα να το κανω τοσο συχνα η και εντελως? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα αυτό υπάρχει και στο Hirren's BootCD απ' όπου το τρέχεις εκτός windows.

Δεν υπάρχει λόγος να το τρέχεις συνέχεια αν και δεν θα προκαλέσει κανένα κακό στο δίσκο ούτε στο λειτουργικό.

Αυτό που χρειάζεται είναι να ενεργοποιήσεις το SMART από το BIOS για το συγκεκριμένο σκληρό και αν κάποια στιγμή κάποια τιμή απ' αυτές που βλέπεις στο τεστ δεν πάει καλά, θα σε ειδοποιήσει αυτό για το πρόβλημα. Τότε μόνο χρειάζεται να τρέξεις αυτό το διαγνωστικό πρόγραμμα και να δεις τις τιμές για να δεις την αιτία κάποιου προβλήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to extended test trexeis.to quick test tha tsekarei ligo stin arxi kai ligo sto telos.auto to kaneis mono an ise sigouros oti o diskos konteuei na katareusei .gia na deis an iparxoun bad sectors ktl kaneis to extended test pou pernei mia ora kai gia na oloklirothei.den fthirei to skliro.diskolo na ginei data loss.ginteai kai ston disko tou litourgikou min agxonesai.ine san surface test ton windows.den iparxei logos na ginetai sinexeia .ego to trexa kamia fora to examino an kai logo tou raid ama ginotan kati tha to blepa apo tin simperifora.nai mporei simera o diskos sou na ine mia xara kai aurio epidi kati egine me to reuma o diskos na ta tinaxei.to smart katagrafei provlimata pou na to po kapos apla ginontai siga siga.diladi oti exoun ginei remap pola bad sectors kai alla tosa pou dixnoun oti kati ston disko den paei kala xoris na simenei oti o diskos tha katareusei.alla iparxei panta kai to aprosdokito.na pesei keraunos kai o diskos na ginei santouits.na rixeis kamia klotsia katalathos sto mixanima kai na ginei o diskos me tin kefali ....na exeis to pc sto grafeio kai na sou pesei kato.na exeis to laptop sta xeria kai na faei ptosi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα thx παιδες για τις απαντησεις τωρα να ρωτησω κατι σχετικο με αυτες.

Θα κοιταξω στο bios αλλα μπορω να το κανω enable και για τους 2 που εχω και για τον external? και δλδ αμα δει οτι κατι δε παει καλα θα μου βγαλει warning και γω θα τρεξω να κανω extended και να δω τι παιζει.

 

Επισης χωρις να το παμε στο απολυτο .. το tower to προσεχω δε παιζει να κλωτσησω / πεσει κτλπ ( ειναι και σε δυσκολο σημειο θα πρεπει να προσπαθησω δλδ :D ) και ειναι και πανω σε ups οποτε λογικα οι πιθανοτητες ειναι αμα παει να παει απο τα 'σιγα σιγα'.

 

Βεβαια υπαρχει η πιθανοτητα παντα να γινει κατι και να καουν (πχ τροφοδοτικο να μπει σε berserk mode και να τα καψει ολα .... :X )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gia ton external oxi.nai ipotithetai oti ama den paei kati kala tha sou bgalei minima otan bootareis to pc.nai theoritika me ups ise arketa kalimenos.ego diladi exo allaxei apirous diskous ola ta pc pano se ups kai se orea tower prosegmena kai me kala psu kai os tora mia xara.xoris ups ine arketa ta provlimata kai bebea iparxei kai i periptosi na pesei px kerauanos kai na min afisei tipota.oreo to berserk to anime parepimptontos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπα να μη ανοιξω νεο thread...

 

ειδα οτι στον ενα εσωτερικο σκληρο το airflow temperature ειναι κοντα στο threshold ενω ως worse τιμη εχει μια αρκετα πιο κατω απο το threshold

http://gallery.filefront.com/shyco//815146/

 

ειναι κατι που θα επρεπε να προσεξω ? η αμα μου πει το bios οτι κατι τρεχει ( εκανα enable το smart στo bios) και ειναι αυτο απλως κανω back up ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

back up exeis akoma kai new na ine o diskos.mporei na xtipisei kai apo kerauno kai esi ti tha peis?den me idopoiise to smart oti tha pesei keraunos kai den pira backup?to backup to perneis oti kai na ginei.me ta values den xero ti pezei alla ama iparxei provlima tha sto bgalei .kai ola sxetika einai.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...