Προς το περιεχόμενο

επεξεργασια joomla


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα προβλημα με την επεξεργασια της σελιδας joomla στον σερβερ στο pc μου

oταν παταω την διευθυνση της σελιδας βγαινω στον router μου!

αμα βαλω 192,168,1,10 δεν βλεπω κανενα γραφικο της σελιδας και αν παω στο administrator μου λεει 404 not found

στο configuration.php του joomla αν αλλαξω το path σε 192,168,1,10 ειναι οκ αλλα δεν δουλευει απο το ιντερνετ

υπαρχει τροπος να βλεπω το site απο το pc μου και να το διορθωνω αλλα και να μην πεφτει απο το internet ?

μπορω να βαλω διπλο path ?

 

για να εχω προσβαση τωρα μπαινω απο proxy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν πάω στην local ip την html σελιδα την βλέπω κανονικά

οταν παω στο index.php του joomla δεν βλέπω τα γραφικά και αν πατησω κάποιο link μου λέει 404 not found.

αν στο configuration.php στο live site path βάλω 192,168,1,10 τότε δουλευει κανονικά αλλά δεν το βλέπω απ εξω.

αν απο το pc μου βαλω την public ip μου δεν πάω στην index.html του /var/www/html αλλα πάω στο login του interface του router.

μπερδεμένο είναι , το μειονεκτημα ειναι οτι αν θελω να μπω στη σελιδα πρεπει να παω απο proxy. διαφορετικά αλλαζω γρηγορα το path σε 192,168,1,10 κανω τις αλλαγες που θέλω και μετα το ξαναλλάζω

Τον apache και το php δεν εχω ιδεα αν το εχω κανει σωστα ή όχι. Απλως δουλευει. Υπαρχουν συγκεκριμένα πράγματα στις ρυθμίσεις που πρέπει να κοιτάξω ; Εχω το webmin για interface

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα δεν μπορω αν βρω λύση και το πρόβλημα ειναι οτι απο proxy δεν με αφηνει να μπω στο administrator, καμια ιδέα;

 

στο configuration.php

 

$mosConfig_absolute_path = '/var/www/joomla';

$mosConfig_live_site = 'http://www.onoma_tou_site.com/joomla'; (αν εδω μπορουσα να βάλω διπλή ip θα λυνόταν λυθει το προβλημα ειμαι σιγουρος)

αν το αφήσω έτσι , το βλέπω απ έξω αλλα όχι απο το pc μου. Με βγάζει στο login του interface του router

 

$mosConfig_live_site = 'http://192,168,1,10/joomla';

ετσι το βλέπω απο το pc μου αλλα όχι απ εξω

:mad:

 

 

Οταν θελουμε να γράψουμε ένα κείμενο μεσα σε ενα content πως αλλάζουμε γραμματοσειρα και χρώμα αλλα για το επιλεγμένο κείμενο?. Ειδα ενα κουμπάκι με ΑΑ αλλα κανει γενικές αλλαγές

και οταν πατάω enter να αλλάξω σειρα μου αφηνει ενα κενό αναμεσα στις σειρες. Καπως παράξενο βρήσκω τον κειμενογράφο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυθηκε !

εψαχνα δεξια αριστερα και :

εφτιαξα virtual server . σerver name τη διευθυνση μου, προωθηση της 80 και δουλευει αψογα

δηλαδη ηταν θεμα ρυθμισης του apache :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...