Προς το περιεχόμενο

Θα παρω καμια φωτια???


bati9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια τα εγραψα και αλλου αλλα ας τα γραψω και εδω μηπως και βρω καποια λυση.

 

εχω τον εξης υπολογιστη εδω και περιπου 2 μηνες

τροφοδοτικο SEASONIC S12-650 ENERGY+ 80 PLUS 650W

cpu-c2d 6750

καρτα GAINWARD 8347 BLISS 8800GTS 320MB GOLDEN SAMPLE PCI-E RETAIL

μοβο-GIGABYTE P35-DQ6

μνημη 2 γγ

2 σκληρους 250 εσωτερικους και εναν 500 εξωτερικο

1 καρτα τηλεορασης

και μια δορυφορικ σκαισταρ2(ολα τα αλλα εκτος απο αυτην τα παρηγγειλα και μου ηρθαν ετοιμα,αυτην την εβαλα εγω..)

 

ξαφνικα ΧΘΕΣ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 1 εκει που καθομουνα και ακουγα λιγο μουσικουλα και σερφαρα λιγακι κατι μου μυρισε σαν καμενο...οχι παρα πολυ εντονα αλλα ισα να το καταλαβω

 

τον εκλεισα πανικοβλητος...

τον ξανανοιξα και δεν μυριζε

 

πηγα διαχειριση συσκευων και μου ειχε το κιτρινο σηματακι στην σκαισταρ,οτι δεν δουλευει καλα δηλαδη...

 

τον εκλεισα, την εβγαλα μπας και καηκε τιποτα πανω στην καρτα αλλα τπτ...(δεν μυριζε)

 

μετα απο λιγο την ξαναεβαλα και την αναγνωρισε ο υπολογιστης κανονικα,ομως σε κανενα 5 λεπτο επανηλθε εκεινη η μυρωδια.

 

Απο τοτε την εβγαλα και εχω τον υπολογιστη συνεχως ανοικτο,το βραδυ κατεβαζε και την ημερα παλι κατεβαζε και εβαλα και το τβ τιουνερ να γραφει.ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΜΥΡΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ

 

ΟΠΟΤΕ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΦΤΑΕΙ Η ΚΑΡΤΑ

 

Να πω την σκαισταρ μου την εβγαζε εξαρχης στους προσαρμογεις δικτυου(στην διαχειριση συσκευων εννοω)μαζι με το realtec gigabit ethernet to modem και εκεινα τα προβληματικα(γενικα στα βιστα απο οτι εψαξα) 6το4 adapter

 

ειναι λογικο αυτο?εκει επρεπε να μου την βγαζει?

 

ακομα μου την βγαζει και σε εικονιδιο στις συνδεσεις δικτυου(ιδιο με αυτο της καρτας δικτυου)

 

και τελος να πω οτι δεν εκανα κατι διαφορετικο χτες απο οτι τις αλλες μερες ωστε να χαλασει η καρτα,εκεινη την ωρα δεν την δουλευα καν,το μονο που εκανα λιγο πριν ηταν να εγκαταστησω το μουλαρι ,το οποιο ανοιξε κατι πορτες μονο του,κατεβασα και κατι να δω αν δουλευει και αυτο ηταν..)

 

ειναι λογικο αυτο?εκει επρεπε να μου την βγαζει?

 

μου εχει ξανασυμβει μια φορα ενα παρομοιο περιστατικο.

 

οταν πηρα τον υπολογιστη και εβαλα πανω την σκαισταρ προσπαθησα να την συνδεσω με τον επιτραπεζιο δορυφορικο μου δεκτη ωστε να μπορω να βλεπω και στο πσ και στην τβ.

 

οταν τραβηξα καλωδιο απο το lnb out του δεκτη στην σκαισταρ στον υπολογιστη αμεσως μυρισε κατι καμενο(η ιδια μυρωδια μονο πιο εντονη.)

τα εβγαλα ολα κατευθειαν και τα εκλεισα....

ο υπολογιστης δεν ειχε προβλημα αλλα ηταν ο δεκτης ο οποιος ακομα και λιγο μετα το κλεισιμο ειχε εκεινη την μυρωδια.

τωρα δουλευει μια χαρα βεβαια απλα δεν τολμαω να κανω ξανα πειραματα(τραβαω κατευθειαν το καλωδιο στην σκαιστα οποτε θελω να δω..)

 

αυτα παιδια ,οποιος εχει καμια ιδεα για το τι μπορει να χει συμβει ας κανει ενα κοπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και το 1ο μερος της ιστοριας μου δεν συγκινισε κανεναν ας γραψω και την συνεχεια

 

μαλλον δεν ειναι η σκαισταρ

χθες το βραδυ το εκλεισα καθως δεν ειχα τιποτα να κατεβασω.

ειχα και την τηλεοραση ανοικτη και ημουν σε φαση να με παρει υπνος και ξαφνικα μετα απο καποια ωρα ΚΑΤΙ ΜΥΡΙΣΕ!!!!ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ..ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΣ το οποιο το ειχα κλειστο!!!!

αμεσως το εκλεισα απο το πολυμπριζο(ενα απλο ειναι) το εκλεισα και απο το διακοπτακι του τροφοδοτικου και ενταξει.

 

το πρωι που το ανοιξα ενα μισαωρο και τωρα που το εχω ανοικτο καμια ωρα ολα φαινονται ενταξει...

το κακο ειναι οτι με ταλαιπωρει ετσι λιγο λιγο και με εχει στο "αγχος το μπασταρδο...ασ καει τιποτα η και ολο να ξερω τι να κανω .ημαρτον..:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια επανερχομαι με καποια νεα δεδομενα

 

η μυρωδια βγαινει μαλλον απο το τροφοδοτικο αλλα..

πιστευω οτι εχει να κανει με γενικοτερο προβλημα της ηλεκτρολογικης εγκαταστασης..:hmm:

 

την ιδια μυρωδια παιρνω που και που και απο μια "ασφαλεια"(δεν ξερω ακριβως τι ειναι ..ειναι απο εκεινα τα εξωτερικα που αναβουν μονα τους με φωτοκυταρο ,και αυτη η ασφαλεια που λεω εχει πανω και το χρονοδιακοπτη για το ποσο γρηγορα θα κλεισει μαλλον)

 

επισης πηρα ενισχυτη για την τηλεοραση(σε αλλο δωματιο ασχετο μ αυτο του υπολογιστη)και αφου τα συνδεσα ολα ωραια και καλα ανοιγω το τροφοδοτικο του ενισχυτη και νασου ξανα εκεινη η βρωμα συν του οτι δεν δουλευε...στο ντουλαπι και αυτο...)

 

ο υπολογιστης μια μυριζει μια οχι ειναι με τις μερες του...αλλα το πιο χαρακτηριστικο που μου εκανε μια μερα ηταν το εξης :τον ειχα ανοιχτο καποιες ωρες και ειχε μυρισει λιγο και επειδη η μυρωδια πανω απ ολα μ εκνευριζει:evil: ειπα να ανοιξω το παραθυρο στο φουλ να ξεβρωμισει ....ε πιανει μια μποχα!!!! απιστευτη απο το αποτομο κρυο ισως ?κανας ηλεκτρολογος?αλλα μιλαμε βρωμισε ..λες και εκαιγα τιποτα ξυλα:P

 

τελος παντων να μην τα πολυλογω θα ηθελα να ρωτησω κατι αλλο

 

αν λαβουμε ως δεδομενο οτι το προβλημα ειναι στην ηλεκτρικη εγκαταστση, ενα ups θα "ασφαλιζε" και θα αφηνε τον υπολογιστη μου να δουλευει οπως πρεπει μεχρι να γινει το γενικοτερο προβλημα?θα του εστελνε τα "σωστα ρευματα" που χρειαζεται για να λειτουργησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγέ εμένα μια φορά που μύριζε το pc μου, μετά από λίγες μέρες πήρα το τροφοδοτικό στο χέρι! Μιλάμε όταν το άνοιξα, είδα ότι είχαν λιώσει τα πάντα!

Τώρα μου φαίνεται λίγο υπερβολικό να φταίει όλη η ηλεκτρολογική εγκατάσταση! Θα πρέπει να φωνάξεις μάστορα να δει τι παίζει, γιατί δεν είναι μόνο ο υπολογιστής. Υπάρχουν ένα σωρό συσκεύες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαπου εχεις σοβαρο προβλημα κανε ελεγχο σε ολα μεσα σε ολους του χωρος σου.Απο μπριζες μεχρι σε οτι περναει ρευμα, με την οσφρηση[μυρωδια] σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...