Προς το περιεχόμενο

Το subwoofer σας κάνει θόρυβο στο standby;


cone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ενα σύστημα 2.1 της fujitsu siemens κανα μηνα τωρα.

Αλλα τώρα τελευταία σε κατάσταση standby ακούγεται ένα βουητό απο το sub.

Είναι εκνευριστικό γιατί ακούγεται και ανάμεσα σε δυο τραγούδια. Και μάλιστα

καταφέρνει να είναι και διαχητηκός. Και τίποτα να μην έχω συνδεδεμένο επάνω, πάλι ακούγεται αυτός ο ήχος.

Έχετε καμία λύση; Εσείς έχετε τέτοιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω τέτοιο πρόβλημα για δοκίμασε να μετακομίσεις το sub σε μέρος χωρίς ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά κοντά του και δοκίμασε το εκεί. μπορεί να επηρεάζεται από το πεδίο των γύρω συσκευών. γενικά αν το κουνάς μεταβάλλεται ο θόρυβος ή παραμένει ακριβώς ο ίδιος; δοκίμασε επίσης να 'γυρίσεις' την πρίζα του μπας και την έχεις ανάποδα (σωστή αντιστοίχιση φάσης-επιστροφής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο πολλά πειράματα η κατάσταση δεν άλλαξε.

Και ανακάλυψα οτι όταν το κουνάω λίγο άλλες φορέσ ο θόρυβος

σταματάει λίγο και άλλες δε μπορείς ούτε μουσική ν ακούσεις.

Βουρ για την εγγύηση λοιπόν. Και το πήρα και ακριβα... 25ευρα έδωσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στα Logitech Z2300 το μονο που ακουω ειναι ενα απαλο φςςςς απο τους δορυφορους εαν δεν εχω τιποτα συνδεδεμενο και το βαλω στο 90% :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το φςςςς που ακούς εσύ είναι θέμα μη ποιοτικού καλώδιο Φύσημα :-) εσύ αδερφέ με το sub δοκίμασε αν και το καινούριο στο κάνει έναν σταθεροποιητή ρεύματος με φίλτρο αν βρείς πουθενά και δεν θα σου κάνει τον θόρυβο που σου έκανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το φςςςς που ακούς εσύ είναι θέμα μη ποιοτικού καλώδιο Φύσημα :-) εσύ αδερφέ με το sub δοκίμασε αν και το καινούριο στο κάνει έναν σταθεροποιητή ρεύματος με φίλτρο αν βρείς πουθενά και δεν θα σου κάνει τον θόρυβο που σου έκανε

 

Ξέρεις ότι σου βγάζω το καπέλο σχεδόν πάντα αλλά εδώ θα διαφωνήσω εν μέρη τουλάχιστον μαζί σου.

το φςςςς που λες ειναι και απο τις πλάκας ενισχυτή που φοράει το κάθε μοντέλο.

και όχι τόσο από το καλώδιο.είναι και από εκεί αλλά όχι σε τόσο μικρή ισχύς φιλε μου.

Παράδειγμα διαφοράς ενισχυτή απο ενισχυτή διαφορά 250 ευρώ στην ουσια

κοίταξε αυτόν το ενισχυτή που τον είχα τόσο καιρό πριν πάρω τον marantz

έβγαζε ένα τρομερό φςςς στο 90%

mj4tm3mnv2mmu2yyigzx.jpg

με το που τον αντικατέστησα με αυτόν η απολυτή ηρεμία και με τα ίδια καλώδια

που περιείχε η πρώτη συσκευασία η Sony .

mvlgimynz1i55dcmlzdj.jpg

 

και μιλαμε για πραγματικα ισχυς 7 χ150

αρα στον φιλο πρεπει να προτεινουμε και να συμβουλεψουμε οτι με με 25-50 ευρω δεν μπορεις να εχεις τέλειο ηχο-ακουστικοτητα.

Τελος με την σειρα μου εχω να του πω οτι το RSA που στελνεις στο sub περναει μεσα απο φορτια ηλεκτρικα π.χ καμια προεκταση ρευματος η πολυμπριζο η οτι αλλο εχει σχεση με 220 V και ετσι εξηγηται ο βομβος που εχει.

απομακρινε τα καλωδια σου απο καθε πηγη ρευματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εννοείτε ότι είναι και θέμα ενίσχυσης αλλα αν πούμε ότι η Logitech βγάζει καλά ιξιά λέμε τώρα κάνει μεγάλη πατάτα που βάζει καλώδια στα μεγάφωνα της από χριστουγεννιάτικα λαμπάκια :lol: εγώ για παράδειγμα έχω τον Αχ-596 Yamaha

AX-596_b.jpg

και όταν είχα κάτι φθηνά καλώδια στα Crystal Audio είχα φύσημα ενώ όταν άλλαξα τα καλώδια με monster το φύσημα έφυγε

ένα μεγάλο μέρος εννοείτε ότι είναι θέμα ενισχυτή αλλα και το καλώδιο δυστυχώς παίζει ρολο ειδικά αν περνάει κοντά από μπρίζες

μετά έρχεται τελευταίο και η ποιότητα των μεγαφώνων αλλα αυτό σε μικρό βαθμό θα βγάλουν το φύσημα όταν αρχίζει να γίνετε overdrive από τον ενισχυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εννοείτε ότι είναι και θέμα ενίσχυσης αλλα αν πούμε ότι η Logitech βγάζει καλά ιξιά λέμε τώρα κάνει μεγάλη πατάτα που βάζει καλώδια στα μεγάφωνα της από χριστουγεννιάτικα λαμπάκια :lol: εγώ για παράδειγμα έχω τον Αχ-596 Yamaha

AX-596_b.jpg

και όταν είχα κάτι φθηνά καλώδια στα Crystal Audio είχα φύσημα ενώ όταν άλλαξα τα καλώδια με monster το φύσημα έφυγε

ένα μεγάλο μέρος εννοείτε ότι είναι θέμα ενισχυτή αλλα και το καλώδιο δυστυχώς παίζει ρολο ειδικά αν περνάει κοντά από μπρίζες

μετά έρχεται τελευταίο και η ποιότητα των μεγαφώνων αλλα αυτό σε μικρό βαθμό θα βγάλουν το φύσημα όταν αρχίζει να γίνετε overdrive από τον ενισχυτή

 

Βεβαίως έχεις δίκιο όπως είπα και παραπάνω διαφωνώ εν μέρη μαζί σου ;) αφήνοντας να εννοηθεί ότι και το καλώδιο έχει το ρόλο του.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...