Προς το περιεχόμενο

Νέα MacBook και MacBook Pro


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Apple αθόρυβα διαθέτει από σήμερα μια νέα σειρά MacBook και MacBook Pro με εξελιγμένα τεχνικά χαρακτηριστικά. Οι φήμες πάντως περι νέας πιο λεπτής εμφάνισης και αρκετά καλύτερης τιμής δεν επιβεβαιώθηκαν.

 

Συγκεκριμένα η Apple αντικαθιστά τα παλιά μοντέλα με τη νέα αρχιτεκτονική για φορητούς υπολογιστές της Intel με ονομασία Santa Rosa η οποία περιλαμβάνει μεταξύ των άλλων και ένα νέο δυνατό υποσύστημα γραφικών με ονομασία GMA X3100.

Τα μοντέλα και οι τιμές των MacBook διαμορφώνονται ως εξής:

 

'Aσπρο 13.3"

$1099.00 2.0GHz/1GB RAM/80GB/Combo/GMA X3100

$1299.00 2.2GHz/1GB RAM/120GB/SD-DL/GMA X3100

 

Μαύρο 13.3"

$1499.00 2.2GHz/1GB RAM/160GB/SD-DL/GMA X3100

 

Η Apple δίνει επίσης τη δυνατότητα αναβάθμισης επεξεργαστή στα MacBook Pro με έναν Core 2 Duo στα 2.6GHz καθώς και με σκληρό δίσκο των 250GB.

 

Source.png Πηγή: Macrumors

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Aσπρο 13.3"

$1299.00 2.2GHz/1GB RAM/120GB/SD-DL/GMA X3100

 

 

Θέλω ένα τέτοιο τώρα!!! :-)B)

 

Δηλαδή όταν θα αγοράω ενα MacBook το Δεκέμβρη (θα φέρει φίλος από Καναδά) θα είναι από ένα από τα καινούργια και θα έχει Lepopard? Επίσεις τι διαφορά έχουν εκτός από το σκληρό :confused: ? Core 2 Duo ή Santa Rosa ?

 

Το ξέρω ότι ρωτάω πολλά, αλλά θα είναι το πρώτο μου Mac και δεν ξέρω και πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσεις τι διαφορά έχουν εκτός από το σκληρό :confused: ? Core 2 Duo ή Santa Rosa ?

Είναι και Core2Duo και Santa Rosa :P

Ο επεξεργαστής είναι Core2Duo, της τελευταίας γενιάς για φορητούς υπολογιστές. Santa Rosa ονομάζεται από την intel η συνολική "πλατφόρμα" (δηλαδή ο συνδυασμός του επεξεργαστή με το συγκεκριμένο chipset υποστήριξης).

για την κάρτα γραφικών ξέρετε τπτ??

δεν πιστέυω να είναι shared...

Ναι, shared memory είναι, δηλαδή δεν έχει δικιά της ανεξάρτητη μνήμη αλλά "δανείζεται" μνήμη από την RAM του υπολογιστή, ανάλογα με τις ανάγκες της και μέχρι 144MB.

 

Απλά, είναι καλύτερη από την αντίστοιχη που έβαζε η Apple μέχρι τώρα στα MAcBook, την intel GMA950 (κι αυτή shared memory).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

 

Ναι, shared memory είναι, δηλαδή δεν έχει δικιά της ανεξάρτητη μνήμη αλλά "δανείζεται" μνήμη από την RAM του υπολογιστή, ανάλογα με τις ανάγκες της και μέχρι 144MB.

 

Γιατι ομως μονο μεχρι 144 απο την στιγμη οι φορητοι με win os εχουν φτασει το 1gb:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...