Προς το περιεχόμενο

Αναγκαιότητα format μετά την αλλαγή CPU


theoniki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι μου επειδή σύντομα θα αλλάξω τον επεξεργαστή μου (Sempron 3600+, socket AM2) για να τοποθετήσω έναν διπύρηνο (είτε 4200+ X2 είτε 4800+ X2, socket AM2) θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κατά την αλλαγή του απαιτείται format ώστε να "δέσει καλύτερα" το σύστημα ή απλά επειδή είναι απαραίτητο.

 

Αυτή είναι η σύντομη ερώτησή μου..

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και την γνώση σας!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις εγώ είχα έναν Pentium D στο PC και έβαλα έναν Core 2 Duo E6400 και ούτε format χρειάστηκε να κάνω ούτε τίποτα. Όλα δουλεύουν ρολόι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις εγώ είχα έναν Pentium D στο PC και έβαλα έναν Core 2 Duo E6400 και ούτε format χρειάστηκε να κάνω ούτε τίποτα. Όλα δουλεύουν ρολόι!

 

Σε ευχαριστώ φίλε gadg3takia για την γρήγορη απάντηση σου!

 

Περιμένω και κάποιον με AMD AM2 CPU να το σιγουρέψουμε το θέμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φιλε μου δυστηχως θα χρειαστεις format.

 

O λόγος?Αν θυμάμαι καλά το λειτούργικό αναγνωρίζει τον καινούριο επεξεργαστή και τον εγκαθιστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από http://support.microsoft.com/kb/309283:

 

4. On Windows XP and later versions, the ACPI Uniprocessor HAL and the MPS Uniprocessor HAL recognize the existence of more than one processor and report the MP ID. Plug and Play detects that the computer devnode's hardware ID list has changed and moves the devnode back through the "found new hardware" detection process. Therefore, when you add a second processor, the MP files (HAL and kernels) are automatically installed, and you do not have to manually update the driver in Device Manager.

 

Άρα, πιθανόν και να γλυτώσεις το format...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται format.

Αφού δεν αλλάζεις motherboard & chipset το μηχάνημα θα σηκωθεί κανονικά.

Αλλά και motherboard-cpu να άλλαζες πάλι δεν είναι απαραίτητο το format. Μπορείς να σηκώσεις τα windows χωρίς πολύ ταλαιπωρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οπ EddieObscurant εγινες κι εσυ γέρος (senior member) αφου μολις εφτασες τα 100 ποστ....

 

Εαν εχεις original Windows το χειροτερο που μπορει να ζητησει ειναι ξανα ενεργοποιηση. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Athlon3700+ se Athlon X2 4200 σε S939 που κάναμε την αλλαγή σε φίλο μου δεν χρειάστηκε φορματ.Απλά στην πρώτη είσοδο των windows έκανε εγκατάσταση του επεξεργαστη και μετα όλα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Aπλα εαν εχεις συνηθεια να αλλαζεις τακτικα το hardware (οπως εγω μεχρι περσυ), τοτε σου ζηταει ενεργοποιηση (τυχαιο ειναι, εαν π.χ. αλλαξεις ραμ 2-3 φορες και βαλεις μετα και νεα cpu πολυ πιθανον να ζητησει).

Αλλα ολα οκ, αφου δεν χρειαζεται φορματ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...