Προς το περιεχόμενο

wd : my book : essential edition problem


irenee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

kalispera se olous..

edw kai kairo exw agorasei ton e3wteriko skliro western digital my book 250gb.

kai antimetwpizw to e3is provlima :

otan paei na anoi3ei to pc kollaei prin mpei sta windows. (sindedemenos o skliros usb)

kai exw paratirisei oti otan kanw reset kai 3esindew (usb) ton skliro mpainei kanonika windows..

otan ton agorasa ekana back up oti eixe mesa o skliros.. se periptwsi pou kati stravwsei sto mellon. opote mesa eixe ena fakelo autorun. opote loipon epaize to provlimataki auto antikathistousa to autorun pou eixe mesa me ekeino pou eixa kanei back up kai ola itan miaaaa xara.. tis dio teleutaies meres den pianei auto..

ti ftaiei? please opoios mporei na voithisei, giati sto pl@isio den mporoun lene na kanoun kati giati sta dika tous pcia einai ok otan ton exw paei... :(

 

euxaristw ek twn proterwn.

irene

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα δεν ξερω αν φταιει η mainboard (asus kn8-e deluxe) αλλα μονο οταν συνδεσα τον σκληρο με firewire σταματησε το προβλημα.

με usb, καθε φορα που ανοιγα τον υπολογιστη, προσπαθουσε να bootαρει απο τον WD.

ματαια αλαζα στο bios την προτεραιοτητα boot.

οταν τον εκελεινα με τερματισμο στη επανεκκινηση μου αλλαζε την συστοιχια raid με τον εξωτερικο WD.

δεν το κανει με firewire συνδεση ομως.

μηπως εχεις παρομοιο προβλημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paizei nai..

logika auto pou eixes exw.

kai pws sindeetai me me firewire?

 

μισο λεπτο... εγω εχω την premium edition, ισως ο δικος μου σκληρος εχει μονο firewire αλλα ο δικος σου οχι.

εμενα εχει απο πισω του 2 firewire και μία usb υποδοχες.

δεν ειμαι σιγουρος, αλλα ο δικος σου μαλλον δεν εχει firewire.

σε αυτη την περιπτωση, αν σου κανει οτι εκανε σε εμενα (σου αλλαζει στο bios την προτεραιοτητα εκκινησης) και προσπαθει να ξεκινησει απο τον εξωτερικο, τοτε η μονη λυση

ειναι να τον εχεις κλειστο την στιγμη που μπουταρει το pc (εγω του εβγαζα το τροφοδοτικο

και το εβαζα παλι οταν ξεκινουσαν τα win)

επισης, μπες στην ιστοσελιδα που εχει η western digital και ψαξε στα support downloads (η καπως ετσι) για το μοντελο σου τους τελευταιους drivers και utility μηπως βοηθεισει στο προβλημα, (αν και δεν νομιζω μιας και το προβλημα ξεκινα απο το bios οπου κατα την εκκινηση ανιχνευει τον usb σκληρο και προσπαθει να μπουταρει απο αυτον.

τωρα γιατι ενω ακομα και αν αλλαξεις την προτεραιοτητα boot, σε καθε επανεκκινηση το biow την ξανα αλλαζει, ισως καποιος φιλος ξερει να βοηθησει παραπανω.

εγω δεν ειχα βρει λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...