Προς το περιεχόμενο

από avi + srt ελληνικούς εγγραφή dvd σε UBUNTU: πώς???


pptsmps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 μήνες μετά...

για να μην ανοίξω νέο topic είπα να συνεχίσω αυτό.

Το ερώτημα λοιπόν είναι αν αυτή την δουλειά μπορεί να την κάνει το k3b(απο burm dvd iso image ίσως?),διαφορετικά το devede?(αν κάποιος έχει χρόνο, ας δώσει και κάποιες συγκεκριμένες οδηγίες για το πώς γίνεται η μετατροπή)

Την διεργασία αυτή δεν την έκανα ούτε στα windows μιας και αποθήκευα τις ταινίες στο δίσκο οπότε δεν έχω ιδέα για το τι πρέπει να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρχικά θα επιλέξεις στο devede το avi αρχείο και στην μορφή που θέλεις να γίνει καλύτερα iso για να το κάψεις μετά με το k3b.Mετά θα πάτήσεις εκεί που λέει advanced options και θα επιλέξεις από την καρτέλα subtitles το αρχείο με τους υπότιτλους.Μια και οι υπότιτλοι θα είναι ελληνικοί θα επιλέξεις και την σωστή κωδικοποιήση iso-8859-7.Aν δείς ότι η ταινία βγαίνει μεγαλήτερη από το μέγεθος του dvd μπορείς να μειώσεις το Video rate από την ανάλογη επιλογή.Το αντίθετο θα κάνεις αν θέλεις να μεγαλώσεις την ποιότητα.Μετά θα προχωρήσεις στην δημιουργία του iso που παίρνει κάποια ώρα ιδίως αν έχεις 32bit διανομή.Οταν ολοκληρωθεί το encoding θα ανοίξεις το k3b και θα κάψεις ένα iso dvd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολούθησα τις οδηγίες σου και δημιουργησα το .iso, βέβαια έκανε 3 ώρες κ' 40'(μάλλον λόγω της ανάλυσης που του ζήτησα? ).

Ωστόσο οι υπότιτλοι προσαρτήθηκαν στην ταινία, έχω όμως πρόβλημα με τον ήχο.

Αντί μουσικής, διαλόγων κλπ, ακούγεται ένας συνεχής βόμβος.Τι θα πρέπει να ρυθμίσω για να έχω κανονικό?

Στο advanced settings-->audio απ' οτι είδα μπορείς μόνο το delay να ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατέβασα την τελευταία έκδοση αλλά δεν την εγκαθιστούσε παρ' οτι έκανα απεγκατάσταση την προηγούμενη,δεν ξέρω γιατί.

Πάντως εγκαθιστώντας ξανά την 2.13 δούλεψε κανονικά, χωρίς να αλλάξω κάτι, άγνωστο πώς και γιατί αλλά :-D όλα καλά.

 

Υ.γ τρομερό πρόγραμμα, πολύ ευχρηστο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να κατεβάσεις την ανάλογη έκδοση με το pc σου.Η την 32 η την 64.Μετά διπλό κλικ πάνω στο πακέτο.Οταν λες δεν μπορούσες να την βάλεις για δώσε μας το μύνημα που εμφανίζει.Η τελευταία έκδοση είναι πάντως πολύ καλήτερη από αυτή που υπάρχει στα repositories.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

δηλαδή για να καταλάβω..

καταφέρατε να γράψετε σε ubuntu dvd από avi+srt [ με ελληνκούς υπότιτλους]??

εγώ τόσο άσχετος είμαι ή άτυχος;

με τίποτε!

γράφονται ολα αλλά αντί για ελληνικά βλέπω ακαταλαβίστικα

π.χ.Áõôü åßíáé ôï ðñüâëçìá.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι το devede δεν έχει πρόβλημα με το encoding, αλλά με τα fonts. Δείτε ένα screenshot για να καταλάβετε...

 

2222503343_77c78796c4_m.jpg

 

Χμμμ, κάτι καλύτερο τώρα...Αλλά και πάλι είναι άσχημο...

 

2223337632_f24edf3465_m.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...