Προς το περιεχόμενο

Samsung στις 20"-22": ποιά;


CuBiCLe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω για καινούργια οθόνη η οποία θα συνοδέψει το ακόμα στα σκαριά καινούργιο σύστημα μου. Έχω βάλει κάτω όλες τις Samsung στις 20" και 22" ίντσες, αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω ποιά να διαλέξω. Με ζόρι μπορώ να πάρω μέχρι και την 2232BW, αλλά πρέπει να ξέρω σε τι είναι καλύτερη απο την 226BW(για την οποία έχω ακούσει και πολλά σχετικά με τα Panels τα οποία με κάνουν να μην θέλω να την αγοράσω).

 

Απο την άλλη, μήπως οι 22" είναι πολλές, και μια σωστότερη επιλογή θα ήταν η 2032BW, δηλαδή η καλύτερη (θεωρητικά) απο τις 20"; Αλήθεια, γιατί ακριβώς είναι καλύτερη απο την 206BW (η οποία, απο ό,τι ξέρω έχει και αυτή πρόβλημα με το panel);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως επειδή έχω δεί την 226BW απο κοντά και τρελάθηκα (μάλιστα είμαι απο αυτούς που δεν πιστεύουν πως ακόμα βάζουν το "σκάρτο" που λέει ο λόγος panel, άλλωστε γιατί να το΄κάνει ?? Για να την λιτζάρουν ακόμα πιό πολύ την samsung ?? ) λέω να πάρεις αυτήν. Εγώ μάλλον αυτή θα πάρω.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πεταχτείς σε ένα PLAISIO αν έχεις κοντά σου και να τις δείς ποιά σου αρέσει. Η οθόνη ΠΟΤΕ δεν διαλέγεται μόνο σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά της.Πρέπει να τις δείς κ να αποφασίσεις. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως επειδή έχω δεί την 226BW απο κοντά και τρελάθηκα (μάλιστα είμαι απο αυτούς που δεν πιστεύουν πως ακόμα βάζουν το "σκάρτο" που λέει ο λόγος panel, άλλωστε γιατί να το΄κάνει ?? Για να την λιτζάρουν ακόμα πιό πολύ την samsung ?? ) λέω να πάρεις αυτήν. Εγώ μάλλον αυτή θα πάρω.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πεταχτείς σε ένα PLAISIO αν έχεις κοντά σου και να τις δείς ποιά σου αρέσει. Η οθόνη ΠΟΤΕ δεν διαλέγεται μόνο σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά της.Πρέπει να τις δείς κ να αποφασίσεις. ;)

 

Κατάφερα να δω μόνο την 206BW όσο ήμουν στην Αθήνα αυτες τις μέρες, η οποία μου φάνηκε καλή. Μένω στην Μυτιλήνη, οπότε θα είναι δύσκολο να τσεκάρω τα μοντέλα.

 

Όσο για την άλλη, νομίζω ότι είναι πάνω απο το χρηματικό μου όριο. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια Thresh πόσο έχει? Και τί την κάνει ξεχωριστή? Επιγραμματικά πές μου αν μπορείς...

 

Ψάχνομαι κι εγώ σιγά σιγά για monitor και θέλω να μαθαίνω όσο το δυνατόν περισσότερα specs..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,σκεφτομαι να αγορασω την Samsung 226CW (προσοχη,οχι την BW) αλλα επειδη δεν υπαρχει πουθενα εδω στην Ελλαδα μηπως ξερετε καποιο αξιοπιστο καταστημα στο εξωτερικο απο το οποιο θα μπορουσα να την πραγγειλω;Και αν τελικα περιμενω να ερθει η συγκεκριμενη οθονη εδω Ελλαδα μηπως ξερει-υπολογιζει κανεις περιπου ποτε θα γινει αυτο;

 

Eυχαριστω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για cw ακουσα οτι ειναι τοσο καλη οσο η bw,δεσ προηγουμενο thread
Εγω αυτα που ξερω ειναι οτι η CW εχει στανταρ μονο S panel,εχει λιγοτερο backlight bleeding και καλυτερα χρωματα,πραγματα τα οποια θα με κανουν ή να περιμενω να την βαλουν στα καταστηματα ή να την αγορασω απο το εξωτερικο!Τελοσπαντων,οπως ειπα παραπανω,οποιος γνωριζει καποιο αξιοπιστο e-shop του εξωτερικου παρακαλω αν μπορει ας μου πει :-)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτα που ξερω ειναι οτι η CW εχει στανταρ μονο S panel,εχει λιγοτερο backlight bleeding και καλυτερα χρωματα,πραγματα τα οποια θα με κανουν ή να περιμενω να την βαλουν στα καταστηματα ή να την αγορασω απο το εξωτερικο!Τελοσπαντων,οπως ειπα παραπανω,οποιος γνωριζει καποιο αξιοπιστο e-shop του εξωτερικου παρακαλω αν μπορει ας μου πει :-)

 

Η 226CW παρά τα καλύτερα χαρακτηριστικά της ειναι χειρότερη απο την ΒW δυστυχώς, διαβασε reviews και θα καταλάβεις, π.χ.

 

"In the end, after two successive tests on different models, the 226CW is a screen with overly saturated colors, which canʼt be manually corrected. Our colorimeter even fails at this. In addition, reactivity is similar to that of a 5 ms and itʼs as if Samsung forgot to activate the overdrive. Moreover, playing with this parameter in the OSD doesnʼt change anything."

http://www.behardware.com/articles/689-1/22-inch-lcd-monitors-the-3rd-wave.html

 

"there is only one point of difference between the 226BW and 226CW, namely the extended color gamut of the latter. I have written in my earlier reviews that the color gamut itself is not a dominating characteristic for a monitor at large or for its color reproduction per se. It is just an addition to the other characteristics. A very nice addition, of course, but only an addition. The quality of color reproduction is mostly determined by the quality of setup of gamma curves and color temperature and by the viewing angles while the extended color gamut does not show up in too many practical situations. So, the choice between buying a 226BW now and waiting for the SyncMaster 226CW depends on whether you really need the extended gamut of the latter and how long you can wait for it."

http://www.xbitlabs.com/articles/other/display/22inch_14.html#sect0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...