Προς το περιεχόμενο

Error σε απομακρυνση 2ου δισκου με ubuntu


Apanepai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

Είχα βάλει στο παλιό μου pc ένα δεύτερο δίσκο και είχα περάσει ubuntu. Τώρα θέλω να βγάλω τον δίσκο και να τον βάλω στο νεο pc μου. Αφαιρώ απλά τον δίσκο αλλά μου ε΄μφανίζεται το το εξής σφάλμα όταν πάω να ανοίξω το pc χωρίς τον δίσκο με το ubuntu:

>GRUB loading
Error 21

 

Μάλλον θα χρειάζεται κάποια αλλαγή στο boot ini.

 

Καμία βοήθεια για το τι πρέπει να γίνει.

 

Επίσης χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη μεταχείριση μετά όταν θα μεταφέρω τον δίσκο με τα ubuntu στο νέο pc?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη μεταχείριση μετά όταν θα μεταφέρω τον δίσκο με τα ubuntu στο νέο pc?

Θα το δεις όταν τον συνδέσεις. Ότι θα χρειαστεί επανεγκατάσταση του GRUB είναι σχεδόν βέβαιο. Ελπίζω να μην συνατήσεις άλλες δυσκολίες στην αναγνώριση του hardware του υπολογιστή σου. Γιατί μην ξαχνάς, ότι η εγκατάσταση γίνεται με βάση τα υποσυστήματα του υπολογιστή στον οποίο εγκαθίσταται το λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνω σε recovery console απο το cd (με f2) αλλά μου ζητάει δισκέτα γιατί αυτό?

Πρέπει να φτιάξω δισκέτα?

 

Έχεις δίκιο για την μεταφορά δεν θα το ρισκάρω θα τα ξαναπεράσω τα ubuntu. Οπότε τώρα πως θα κάνουμε format των δίσκο με τα ubuntu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνω σε recovery console απο το cd (με f2) αλλά μου ζητάει δισκέτα γιατί αυτό?

 

Όχι. Πατάς "r" για repair.

 

Έχεις δίκιο για την μεταφορά δεν θα το ρισκάρω θα τα ξαναπεράσω τα ubuntu. Οπότε τώρα πως θα κάνουμε format των δίσκο με τα ubuntu?

 

Δε χρειάζεται. Βοοt-άρεις με live-cd και τα αναλαμβάνει όλα o installation manager.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ιδου το κουφο των κουφών.

Αφαιρώ τον δίσκο και διαπιστώνω ότι φορτώνει κάνονικά τον κύριο δίσκο χωρίς να εμφανίζει το παραπάνω σφάλμα. Πως έγινε αυτό? Γιατί πέρα απο το να λύσουμε το πρόβλημα καλό ειναι να μαθαίνουμε και τι γίνεται. Το μόνο που υποθέτω ότι μπορεί να έγινε είναι να φταίει η προετοιμασία που κάνουν τα XP πριν την εγκατάστσση. Κανείς να μας ρίξει τα φώτα του??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...