Προς το περιεχόμενο

Aγορά ψηφιακής μηχανής DSLR


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρες.

Ψάχνομαι τις τελευταίες μέρες για φωτογραφική μηχανή μιας και η αναλογική δεν μου αρέσει πια και η ψηφιακή που έχω είναι χρονιάς 2000 που σημαίνει για πέταμα..

Αποφάσισα να πάω λοιπόν για DSLR μιας και με ενδιαφέρει η ποιότητα στην εικόνα.

Η χρήση της θα είναι ημιεπαγγελματική. (ο πατέρας μου έχει ασχοληθεί παλιότερα με φωτογραφία,αλλά επι αναλογικής εποχής)

 

Μιας και δεν έχουμε σκοπό να χαλάσουμε μια περιουσία,έχω καταλήξει σε αυτές τις τρεις. http://www.plaisio.gr/productcompare.aspx?Catalog=19&Category=69980070&Products=887366%2c1026658%2c1018353

Πριν όμως προβώ σε αγορά θέλω να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα:

1) το μέγεθος του αισθητήρα όσο πιο μικρό τόσο το καλύτερο? (ή το ανάποδο?)

2) τα μέσα αποθήκευσης (SDHC - Compact Flash) έχουν κάποια διαφορά που πρέπει να λάβω υπόψην? παίζουν ρόλο στην ταχύτητα εγγραφής?

3) τι φακός είναι καλύτερος για αποστάσεις?

 

Αν έχετε κάποια καλύτερη φωτογραφική υπόψην σας προτείνετε. :-)

(max budget: 1000? μαζί με μέσο αποθήκευσης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποια και να πάρεις, δε θα δεις ιδιαίτερες διαφορές. Στις SLR ο φακός κάνει τη διαφορά και εκεί αξίζει να επενδύσεις.

Στις entry level SLR προτιμώ την 400D, αλλά όπου και να διαβάσεις θα δεις ότι ο φακός 18-55 του kit δεν αξίζει. Καλύτερα να πάρεις μόνο το σώμα και να διαλέξεις κάποιον άλλο φακό.

Μια πολύ καλή αγορά για την τιμή της είναι και η Pentax K100, αφού σου αφήνει και 500? για να αγοράσεις φακό και άλλα παρελκόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Pentax που προτείνει ο ντοκτορ είναι πολύ τρελό μωρό. Εφάμιλλη της νίκον που σκέφτεσαι αλλά με μικρότερο διαφημιστικό σπρώξιμο. Ο αισθητήρας σου θες να είναι μεγάλος.

 

Από φακούς εξαρτάται τι χρήση θες να κάνεις, αν θες τηλεφακό, ανοιχτού διαφράγματος για νυχτερινές λήψεις με χαμηλότερο ισο και χωρίς φλας, κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρες.

Ψάχνομαι τις τελευταίες μέρες για φωτογραφική μηχανή μιας και η αναλογική δεν μου αρέσει πια και η ψηφιακή που έχω είναι χρονιάς 2000 που σημαίνει για πέταμα..

Αποφάσισα να πάω λοιπόν για DSLR μιας και με ενδιαφέρει η ποιότητα στην εικόνα.

Η χρήση της θα είναι ημιεπαγγελματική. (ο πατέρας μου έχει ασχοληθεί παλιότερα με φωτογραφία,αλλά επι αναλογικής εποχής)

 

Μιας και δεν έχουμε σκοπό να χαλάσουμε μια περιουσία,έχω καταλήξει σε αυτές τις τρεις. http://www.plaisio.gr/productcompare.aspx?Catalog=19&Category=69980070&Products=887366%2c1026658%2c1018353

Πριν όμως προβώ σε αγορά θέλω να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα:

1) το μέγεθος του αισθητήρα όσο πιο μικρό τόσο το καλύτερο? (ή το ανάποδο?)

2) τα μέσα αποθήκευσης (SDHC - Compact Flash) έχουν κάποια διαφορά που πρέπει να λάβω υπόψην? παίζουν ρόλο στην ταχύτητα εγγραφής?

3) τι φακός είναι καλύτερος για αποστάσεις?

 

Αν έχετε κάποια καλύτερη φωτογραφική υπόψην σας προτείνετε. :-)

(max budget: 1000? μαζί με μέσο αποθήκευσης)

καταρχην ψαξου σε αμιγως φωτογραφικα μαγαζια οπου οι τιμες ειναι καλυτερες

αυτο που θα σου προτεινα εγω ειναι

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_264&products_id=2286

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=257_65&products_id=2895

ειναι μια πολυ καλη αρχη και καλυπτεις ενα μεγαλο φασμα με τους 2 αυτους φακους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις. :-)

Μάλλον θα πάω για την Canon EOS 400 D. Θα την πάρω απο ένα μαγαζί με φωτογραφικές που είναι γνωστός με τον πατέρα μου ο ιδιοκτήτης,και για φακό θα ψάξω σε κανα περιοδικό για εκτενέστερη ανάλυση ωστε να βρω ακριβώς αυτό που θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Φίλε μου πήρα πρίν 2 βδομάδες την Nikon D40x.Η μηχανή έχει πολλά @@ για τα λεφτά της κια για ημιεπαγγελματική και γιατι όχι επαγγελματικη χρήση για κάποιον που δεν του περισευουν τα ευρώπουλα για πιο πολλά.Αργοτερα αν μαζεψεις η τα κονομησεις δές κανενα μεγαλύτερο μοντελο...πάρτην και δεν θα χάσεις θα με θυμηθείς..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) όσο πιο μεγάλος αισθητήρας τόσο καλύτερα.

2) Η ταχύτητα εγγραφης έχει σχέση με το το τύπο μνήμης θα βάλεις. πχ έχει compact flash80x και έχει compact flash 120x . Από την άλλη μπορεί να βάλεις 120x και η μηχανή επειδή είναι παλιά να γραφει μονο μέχρι 80x.

3) για αποστάσεις θέλεις tele φακούς. Το πρόβλημα με αυτούς τους φακούς είναι ότι πέφτει δραματικά η φωτεινότητα του φακού όσο ζουμάρεις. Έχει και tele με καλές φωτεινότητες αλλα ξεφεύγουνε σε τιμή.

 

Επίσης δύσκολα θα βρείς tele φακό που να τα συνδυάζει όλα.Οποτε η πρέπει να πάρεις 2 φακούς η να θυσιάσεις κάποιες από τις φωτογραφικές σου ανάγκες.

 

Η προσωπική μου άποψη για την Nikon 40D είναι ότι είναι πολυ μέτρια μηχανή. Πολύ απλά γιατί με τα ίδια λεφτά παίρνεις πλέον την D70 η την D70s.Ναι ok είναι πιο παλιές μηχανές αλλα είναι μια κατηγορια παραπάνω με πολύ περισσότερες δυνατότητες. Η D40 μου κάνει πολλή ψεύτικη.

 

Τα ίδια έχω να πω και για τις αντίστοιχες τις canon 350 και 400D.

 

Αν θέλεις να πάρεις DSLR καλύτερα να μαζέψεις λίγα λεφτά παραπάνω και να πάρεις κάτι καλο παρα τις φτηνιάρικες που βγήκανε τα τελευταία 2/3 χρονια.

Ρίξε μια ματια σε Nikon D70 D70s D80 D200 η αντίστοιχα στις eos 20 και 30D τις canon.

Καλή πατέντα είναι να αγοράσεις σκέτο το σώμα μεταχειρισμένο αν δεν έχεις πολλά λεφτά και να επενδύσεις τα υπόλοιπα λεφτά σου σε ένα καλο φακό, γιατί κακά τα ψέματα οι φακοί παίζουνε μεγάλο ρολο .

 

Στην τελική αντί να δώσεις 1000 δώσε 1500 euro και πίστεψε με δεν θα το μετανιώσεις.Οι DSLR δεν είναι σαν τις compact να αγοράσεις κάθε 2 χρονια καινούργια.

Σίγουρα πρόκειται να την κρατήσεις πολλά χρονια και να επενδύσεις πολλά λεφτά πάνω τις σε φακούς και accessories. Οποτε για μένα δεν θα έπρεπε να κανεις μια βιαστική και τσιγκούνικη αγορά.Από την άλλη πρέπει να μας πεις και τι θέλεις να φωτογραφίζεις. Αν πχ θέλεις να φωτογραφίσεις τους φίλους σου που κάνουνε πατίνι τότε ούτε η 400d ούτε η 350d ούτε η d40 σου κάνουνε. Πρέπει να πας σε κάτι πιο γρήγορο.

 

Το τι φακό θα πάρεις επίσης έχει άμεση σχέση με το τι θα φωτογραφίζεις. Για skate πχ θέλεις fisheye φακό με πολλή καλή φωτεινότητα. Αν θέλεις να βγάζεις τοπια και στοιχεια τις φύσης , έντομα, σταγόνες από νερό, κλπ τότε θέλεις ένα macro φακό, αν θες να γίνεις paparazzi θέλεις tele φακό.:-)

 

Επίσης μην ξεχνάς ότι οι φακοί πχ που κουμπώνουνε σε nikon , δεν κουμπώνουνε σε canon.Με λίγα λόγια αν πρόκειται να πας σε άλλη εταιρία θα πρέπει "φτου" και από την αρχή να ξαναγοράσεις καινούργιους φακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ψάξιμο κ με βασικότερο κριτήριο τα λεφτά, κατέληξα σε Pentax K100D super με φακό Tamron 18-250 για να τον έχω για όλες τις δουλειές. Αν θες, ρίξε μια ματιά.

Οι υπόλοιποι, πως το βλέπετε το σετ-άκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ψάξιμο κ με βασικότερο κριτήριο τα λεφτά, κατέληξα σε Pentax K100D super με φακό Tamron 18-250 για να τον έχω για όλες τις δουλειές. Αν θες, ρίξε μια ματιά.

Οι υπόλοιποι, πως το βλέπετε το σετ-άκι;

 

Για τα λεφτά τις φαίνεται ωραία μηχανή... μπορείς να δεις πιο πολλές λεπτομέρειες στο http://www.dpreview.com Το μονο που δεν γραφει είναι ποσα frames/sec βγάζει και μέχρι ποσα μπορεί να αποθηκεύσει στη μνήμη. Κάτι το οποιο είναι πολυ βασικό σε αυτές τις μηχανές.

 

Οι tamron είναι φακοί χαμηλής ποιότητας και για αυτό είναι φτηνοί, 18-250 πάντως είναι ωραίο εύρος φακου.Τi φωτεινότητα έχει ο φακός? Ρίξε και μια ματιά στους φακούς sigma.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...