Προς το περιεχόμενο

David Lynch:Παράνοια Ή Τέχνη?


Malkolm^X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδα πρόσφατα κάποια από τα έργα του συγκεκριμένου αρτίστα και θα'θελα να μου πεί τη γνώμη του όποιος έχει τύχει να δεί ταινίες του.Εγώ προσωπικά δεν κατάφερα να καταλήξω για το αν ο άνθρωπος είναι αρρωστάκι με ψυχολογικά προβλήματα ή πολύ μπροστά ακόμα και από την τωρινή εποχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εμένα το Mullholland μου φαίνεται το καλύτερό του. Γενικώς ο Lynch είναι από τις "συμπάθιές" μου στον κινηματογράφο, και μην ξεχνάμε ότι έχει κάνει και το Twin Peaks που είναι αδύνατον να μην αρέσει σε άνθρωπο. - καλά εντάξει, και να μην αρέσει σε κάποιον θα τον συγχωρήσω, γιατί έχω μεγάλη καρδιά!

 

Το θέμα είναι ότι αυτές τις ταινίες του, στις οποίες απ' ό,τι καταλαβαίνω αναφέρεστε, δεν πρέπει να τις βλέπει κανείς προσπαθώντας να καταλάβει τι γίνεται και να βάλει στη σειρά γεγονότα εξηγώντας τα με λογική. Είναι περισσότερο σα να κοιτάς έναν πίνακα ζωγραφικής και να αφήνεις απλώς να σε επηρεάσει όσο δύναται να σε επηρεάσει.

 

Το Dune όλο το αναβάλλω γιατί θέλω να διαβάσω τα βιβλία πρώτα και όλο κάτι άλλο ξεκινάω να διαβάζω. Μόνος του το έχει σκηνοθετήσει αυτό;

 

Edit: Να διευκρινίσω ότι αναφέρομαι μόνο στην πρώτη σεζόν του Twin Peaks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Twin Peaks:

 

Series Directed by

 

David Lynch (6 episodes, 1990-1991)

Lesli Linka Glatter (4 episodes, 1990-1991)

Caleb Deschanel (3 episodes, 1990-1991)

Duwayne Dunham (3 episodes, 1990-1991)

Tim Hunter (3 episodes, 1990-1991)

Todd Holland (2 episodes, 1990-1991)

Tina Rathborne (2 episodes, 1990)

 

Series Writing credits

 

Mark Frost (30 episodes, 1990-1991)

David Lynch (30 episodes, 1990-1991)

Harley Peyton (15 episodes, 1990-1991)

Robert Engels (11 episodes, 1990-1991)

Barry Pullman (4 episodes, 1990-1991)

Tricia Brock (2 episodes, 1990-1991)

Scott Frost (2 episodes, 1990-1991)

 

edit: πιο συγκεκριμένα, σκηνοθέτησε τα:

 

- Episode #2.22 (1991) TV Episode

- Episode #2.7 (1990) TV Episode

- Episode #2.2 (1990) TV Episode

- Episode #2.1 (1990) TV Episode

- Episode #1.3 (1990) TV Episode

 

και τον πιλότο (#1.1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα πρόσφατα κάποια από τα έργα του συγκεκριμένου αρτίστα και θα'θελα να μου πεί τη γνώμη του όποιος έχει τύχει να δεί ταινίες του.Εγώ προσωπικά δεν κατάφερα να καταλήξω για το αν ο άνθρωπος είναι αρρωστάκι με ψυχολογικά προβλήματα ή πολύ μπροστά ακόμα και από την τωρινή εποχή!

 

Αρκετές φορές το ίδιο κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εχω δει DUNE,που πιο μικρος ειχα μεινει μλκας(τωρα που εχω διαβασει κ το βιβλιο κ ειμαι κ καποιας ηλικιας,ειναι μαλλον μ@λ@κιουλα τελικα,αλλα cult,εχει χαβαλε...),το Aτιθαση καρδια,γ@μ@το(Sailor rulez) κ ο Ανθρωπας ελεφαντας,παρα πολυ καλο...α,επισης το Blue velvet,αρκετα αρρωστο αλλα τρομερη ατμοσφαιρα...

 

Τωρα,ειχα δει το munholland drive σινεμα,dvd,κτλ,κ ακομα κλαιω τις ωρες που αφιερωσα σε αυτο το αισχος...''η τεχνη'',λεει,''του να μν καταλαβαινεις τπτ..''διαβασα καπου...ελεος,μου διναν ενα χαρτακι με τα πραματα που πρεπει να προσεξω στην ταινια,για να την ''πιασω'',οταν το νοικιασα...σιγα μην κατσω να δω ταινια με οδηγιες χρησεως δλδ..τεσπα,για εμενα προσωπικα ειναι εμετικη ταινια,οπως κ το inland empire,που ηταν ενα απιστευτο βασανιστηριο...τι να πω,προσωπικα αυτες οι δυο ταινιες μου φαινονται τοσο δηθεν κ ψευτοκουλτουρα-διανοησμος,που με εκνευριζουν αφανταστα...προσωπικη γνωμη παντα...eraserhead-straight story δε σχολιαζω,ελεος κ αισχος,μονο το Χαμενη λεωφορο θελω να δω τωρα,για να τελειωνω,αλλα σε γενικες γραμμες,μου αρεσουν καποιες ταινιες του,αλλα καποιες αλλες καθολου κ σαν συνολο τελικα,με απωθει πλεον σαν σκηνοθετης(?)...Twin peaks δεν εχω δει ακομα,εχω την ταινια,αλλα μαλλον εχει κ αμεση σχεση με τη σειρα,οπωτε δεν με βλεπω να το δω ποτε(βασικα ουτε που ψηνομαι κιολας:-()...

 

Παντως ο τυπος οντως παιζει να εχει κανα ψυχολογικο βαρβατο:lol:,αλλα μου φαινεται πως το παιζει κ λιγο δηθεν τρελος ή διανοια,δν ξερω γω δλδ...προσωπικα θα ψηφιζα παρανοια(εκουσια):mrgreen::mrgreen:....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...